MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory rektorskie Uniwersytetu Łódzkiego: Kontrowersje wokół mięsa, inkluzywnych toalet i zaimków

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Dyskusja przedwyborcza na Uniwersytecie Łódzkim rozpala emocje.
Dyskusja przedwyborcza na Uniwersytecie Łódzkim rozpala emocje. Grzegorz Gałasiński
Emocje na Uniwersytecie Łódzkim podgrzewa debata wywołana przez światopogląd dwóch kandydatek na prorektorki. Dyskusja dotyczy wpływu ich poglądów na kwestie takie jak ceny mięsa w stołówkach, rodzaje toalet, czy używane zaimki w dokumentach.

19 marca na Uniwersytecie Łódzkim odbędą się wybory na stanowisko rektora na kadencję 2024-2028. Kandydatami są obecna rektor, prof. Elżbieta Żądzińska, specjalizująca się w antropologii biologicznej, oraz prof. Rafał Matera, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, badacz na pograniczu historii i ekonomii.

Kontrowersje wokół kandydatek na prorektorki

Debata wśród społeczności uniwersyteckiej i miasta Łodzi skupia się jednak na innej tematyce. W centrum uwagi znalazły się poglądy dwóch potencjalnych prorektorek: prof. Katarzyny de Lazari-Radek, filozofki i etyczki zainteresowanej problematyką dobrostanu zwierząt, oraz prof. Doroty Golańskiej, habilitowanej kulturolożki.

Dziesięciu profesorów z różnych katedr zadało kandydatkom w liście otwartym szereg pytań dotyczących ich stanowiska w kontrowersyjnych kwestiach.

"Transfobia to nie pogląd, tak jak używanie imion sprzed tranzycji to nie wyraz wolności akademickiej, lecz prześladowanie" - napisał w oświadczeniu zespół 22 innych naukowców.

Pytania o mięso, toalety i zaimki

Prof. Katarzynę de Lazari-Radek zapytano m.in. o jej pogląd na temat zaostrzenia przepisów dotyczących badań naukowych nad zwierzętami, a nawet - podwyższeniu cen posiłków niewegańskich w uczelnianych stołówkach.

Z kolei w przypadku prof. Golańskiej, zauważono jej udział w projektach naukowych, w których płeć rozumiana jest kulturowo. Pytano, czy dążyłaby do zwiększenia na uczelni liczby inkluzywnych, wielopłciowych toalet i stosowania w oficjalnych dokumentach języka neutralnego płciowo.

Emocje wokół kwestii gender

Dyskusja wywołała ogromne emocje w środowisku akademickim - od wsparcia ze strony tradycjonalistów po oburzenie osób walczących o równe prawa dla wszystkich.

Kandydatki we wspólnym oświadczeniu odmówiły udzielenia odpowiedzi, tłumacząc, że jako ewentualne prorektorki będą zajmować się zupełnie innymi obszarami kierowania uczelnią.

"Reprezentujemy pogląd, że równe traktowanie i szacunek należy się wszystkim osobom wchodzącym w skład naszej społeczności; na jakiekolwiek piętnowanie i ośmieszanie kogokolwiek nie powinno być nawet cienia przyzwolenia nie tylko na UŁ, ale też w żadnym innym miejscu czy kontekście"

Biuro prasowe Uniwersytetu Łódzkiego nie komentuje spraw związanych z rektorską kampanią wyborczą.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto