Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerowy dialog z władzami miasta

Izabela Roksana Franc
Izabela Roksana Franc
Stojaki rowerowe na Piotrkowskiej, płynny przejazd przez skrzyżowania w centrum miasta oraz plany na kolejne ścieżki rowerowe - to pierwsze efekty spotkania łódzkich grup rowerowych z urzędnikami.

Wczoraj (8 czerwca) łódzcy rowerzyści oraz przedstawiciele lokalnych grup rowerowych spotkali się w Zarządzie Dróg i Transportu z władzami miasta, aby przedyskutować obecną sytuacje rowerzystów w Łodzi. Podczas spotkania zostały przedstawione  postulaty i propozycje rozwoju. Znakomita większość z nich dotyczyła usprawnienia ruchu rowerowego w centrum miasta, wyznaczenia nowych ścieżek rowerowych oraz umiejscowienia kolejnych stojaków na rowery. Obecny na spotkaniu Maciej Winsche, dyrektor ZDiT i Joanna Wasilewska, z-ca Dyrektora ds. Inwestycji zapoznali się ze wszystkimi i, co ważne, podeszli z pełnym zrozumieniem do potrzeb rowerzystów. Skupili się także na wskazaniu możliwych problemów czasowych w realizacji wszystkich pomysłów.

Zapowiedź współpracy

- Mam nadzieję, że jest to początek dobrej współpracy opartej na partnerstwie. Chcemy, aby rowerzyści brali udział w planowaniu większych inwestycji, abyśmy razem wypracowywali model infrastruktury rowerowej w Łodzi. Wspólna praca już trwa - twierdzi Tomasz Klimczak z Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi - Rowerzyści otrzymali poprzednie warunki przetargowe dotyczące projektowania dróg rowerowych i jeśli ich ocena wypadnie pozytywnie to będzie można jeszcze szybciej rozpocząć działania planistyczne, a potem przetargowe i tym samym przyspieszyć realizacje budowy nowych dróg rowerowych.

Wyczekiwany przejazd

Najszybciej zapowiedzianą zmianą w sytuacji łódzkich cyklistów ma być otwarty na początku przyszłego tygodnia przejazd ulicą Piotrkowską na wprost przez al. Piłsudskiego. Do tej pory rowerzyści musieli stosować się do obowiązujących znaków drogowych nakazu skrętu w lewo lub prawo, a teraz będą mogli cieszyć się z dogodnego przejazdu. Lokalne grupy rowerowe walczyły o to już od dłuższego czasu. Chęć i determinacja doprowadziły do rozpatrzenia tego wniosku, a wspólny dialog z urzędnikami pokonał bariery i zakończył sprawę w pozytywny sposób.

Wakacyjne plany

Wszystkich cyklomaniaków ucieszyć może fakt, że sytuacja na ulicy Piotrkowskiej poprawi się w znaczny sposób jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. - Pierwsze stojaki na rowery powinny zacząć stawać na głównym deptaku miasta już pod koniec czerwca i potrwa to przez cały okres wakacyjny. Chcemy umiejscowić je w wielu miejscach, więc zostaną zamontowane na co drugiej przecznicy - mówi Maciej Winsche, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu - Oprócz tego planujemy stworzenie profesjonalnej ścieżki rowerowej łączącej plac Wolności z Manufakturą.

Plusy i minusy spotkania

- Pozytywnym aspektem debaty była obietnica sprawdzenia, co można zrobić w kwestiach bardziej skomplikowanych, jak nielegalne przyciski na skrzyżowaniach i dyskryminujące rowerzystów ustawienia sygnalizacji świetlnej. Na wielu drogach rowerowych zielone światło jest znacznie krótsze niż na równoległym pasie dla samochodów - mówi Wojciech Makowski z Fundacji Fenomen - Rozczarowujące jest jednak, że ZDiT nadal uważa nas za jedną z grup interesu, której postulaty należy równoważyć z postulatami kierowców. Tymczasem wielu z nich chciałoby się przesiąść na rowery, gdyby tylko samochodów było mniej i jeździłyby one wolniej.

Trzymać rękę na pulsie

Łódzcy rowerzyści podkreślają, że chcą mieć stały i swobodny wgląd w plany dotyczące budowy kolejnych ścieżek rowerowych. To bardzo ważne, aby zostały one wybudowane w odpowiedni sposób tak, aby po pewnym czasie uniknąć ewentualnych komplikacji. - Niepokojąco wydaje się zapowiedź ZDiTu, że niektóre drogi rowerowe, które mają być wybudowane w tym roku w Łodzi, będą budowane według starych planów, które powstały przed przyjęciem w Łodzi standardów infrastruktury rowerowej. Będziemy chcieli przejrzeć ich projekty. Jeżeli się okaże, że są bardzo złe, poprosimy, aby z nich w ogóle zrezygnować albo oznaczyć jako chodniki z dopuszczonym ruchem rowerowym, żebyśmy nie byli zmuszeni ich używać - dodaje Wojciech Makowski.

Pomocna dłoń radnego

Na spotkaniu obecny był również Bartosz Domaszewicz, łódzki radny, który zapewnił, że w przypadku zaistnienia potrzeby ewentualnych przesunięć finansów z pieniędzy przeznaczonych na inwestycje dotyczące budowy nowych dróg rowerowych na np. stojaki, naprawę dróg rowerowych lub usuwanie wszelkich absurdów drogowych to obiecuje wsparcie i pomoc w tym zakresie.

Czytaj także:
- W mieście pojawią się nowe stojaki na rowery
- Zaadopyj psa ze schroniska - część 3
- Łódzkie biglówki, czyli psie spotkania w parku


Zobacz też na MM Łódź

.


Dołącz do nas na:


od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto