MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Doliny Rzeki Ner w Łodzi: Nowe tereny rekreacyjne w Łodzi

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Miasto Łódź zainicjowało projekt rewitalizacji doliny rzeki Ner. Plan obejmuje budowę ścieżek dla pieszych i rowerzystów, pomostów, kładki oraz punktów widokowych. Inicjatywa przewiduje przekształcenie obszarów nad łódzkimi rzekami w tereny rekreacyjne, w tym także obszary nad Łódką i Jasieniem.

Dolina rzeki Ner ma zostać przekształcona w teren rekreacyjny. Plany obejmują dwa odcinki rzeki Ner: od Stawów Stefańskiego do miejsca, gdzie Ner łączy się z Jasieniem oraz zachód od ujścia Jasienia. Wytyczone zostaną ścieżki dla pieszych i rowerzystów, a koryto rzeki zostanie oczyszczone. Przewidziane są także polany na pikniki z ławkami i koszami na śmieci.

Na zachodzie od ujścia Jasienia, na dzikim odcinku Neru, zostaną zbudowane kładki, pomosty i ścieżki edukacyjne z punktami widokowymi. W ruinach Młyna Charzewskiego powstanie centrum ekohydrologii.

Projekt dla pierwszego odcinka jest nieco prostszy, ponieważ Ner płynie przez miasto. Drugi odcinek będzie wymagał szerokich konsultacji z hydrologami i ekologami, bo przede wszystkim chcemy chronić naturalne środowisko i zachować ten dziki charakter rzeki - mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.

Ner pozostanie dziki

Rzeka Ner jest największą rzeką w Łodzi. Jej pierwotne źródła znajdują się przy Mileszkach, a rzeka płynie na wysokości ulicy Kolumny i dalej na południowy zachód, opuszcza Łódź i wraca przy Stawach Stefańskiego. Nurt zmierza w kierunku Konstantynowa i Poddębic, by ujść do Warty.

Nad rzeką Ner można natknąć się na pozostałości dawnej osady, której centralnym punktem był Młyn Charzewski, niegdyś zasilany wodą płynącą w Nerze. Budynek ten jest dostępny do zwiedzania i chętnie odwiedzany przez okoliczne mieszkańców.

Projekt zagospodarowania doliny Neru zakłada ochronę bioróżnorodności i siedlisk zwierząt, biorąc pod uwagę, że Ner stanowi ważny element ekosystemu miasta, szczególnie jego południowej części. Działania mają na celu zachowanie naturalnego przebiegu i charakteru rzeki, jednocześnie przekształcając obszar w miejsce rekreacji dla mieszkańców.

Miasto Łódź posiada ponad 20 rzek. Wcześniej odzyskano dla mieszkańców Sokołówkę, a wkrótce zostanie odkryty fragment Lamusa w parku im. Kilińskiego. Projekt rewitalizacji doliny rzeki Ner jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia dostępności terenów rekreacyjnych w mieście.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto