MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pokazy filmów na Altshtot,czyli pierwszy dzień obchodów 65. rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto

Redakcja
W pierwszym dniu obchodów 65. rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto w Łodzi odbyła się wystawa "Altshtot, czyli Stare Miasto w Łodzi" oraz pokazy filmów dokumentalnych w Rynku Staromiejskim.

"Altshtot, czyli Stare Miasto w Łodzi" to wystawa, którą otworzono z okazji 65. rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto. Na dziedzińcu Wydziału Nauk o Wychowaniu przy ul. Pomorskiej 46/48 można od poniedziałku oglądać prawie 40 przedwojennych zdjęć miasta. Tytuł wystawy zorganizowanej przez Uniwersytet Łódzki - "Altshtot" nawiązuje do dawnej dzielnicy Bałuty, zamieszkanej przez ludność żydowską.

Autorem czarno-białych fotografii jest znany łódzki fotograf Włodzimierz Pfeiffer. Zdjęcia ukazują codzienne życie łódzkich przedwojennych Żydów, miejsca w jakich mieszkali lub zarabiali na życie, miejsca w jakich odpoczywali czy modlili się. Wystawa stanowi niezwykle cenny obraz Starego Miasta którego już nie ma. Zdjęcia dokumentują wygląd Bałut przed powojennymi zmianami urbanizacyjnymi.


Fot. Agata Kobierska

Ludność żydowska chętnie zamieszkiwali na terenie ówczesnej wsi Bałuty, ponieważ na terenie miasta obowiązywał zakaz osiedlania się członkom tej grupy wyznaniowej, a rozwijała się ona tuż przy granicy miasta, blisko Starego Rynku. W 1915 roku wieś Bałuty włączono do Łodzi, liczba mieszkańców tej wsi osiągnęła wtedy liczbę 100 tysięcy i była to największa ówcześnie wieś w Europie.

Wieczorem, o godzinie 21.00 po długim wstępie organizatorów, liczna publiczność zgromadzona w Rynku Starego Miasta mogła przystąpić do oglądania dwóch filmów dokumentalnych. Pierwszym z nich był 65-minutowy obraz Mariusza Olbrychowskiego Pt. "Litzmannstadt Getto. Piekło na ziemi obiecanej" z 2009 roku.

To historia pierwszego utworzonego na ziemiach polskich getta – getta łódzkiego. Film stanowi połączenie wojennych wspomnień ocalałych z Litzmannstadt Ghetto: Zygmunta Dąbrowskiego, Heleny Bergson, Kazimierza Kaca, Heleny Hirschbeim i Ireny Korskiej, ze zgromadzonymi przez reżysera fotografiami, filmami i dokumentami upamiętniającymi Łódź z okresie II Wojny Światowej.


Fot. Agata Kobierska

Kolejną projekcją był 18-sto minutowy „_Memoriał Radegast Banhof_” z 2009 roku w reżyserii Małgorzaty Burzyńskiej-Keller. Tytułowa stacja Radegast to stacja przeładunkowa na Marysinie, którędy w czasie wojny zaopatrywano getto w żywność, opał i surowce, a także miejsce, skąd wywożono wyprodukowane w getcie odzież i sprzęty. W 1941 roku przez stację Radegast przywieziono do getta Żydów z innych części Kraju Warty oraz z Europy Zachodniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pokazy filmów na Altshtot,czyli pierwszy dzień obchodów 65. rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto - Łódź Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto