Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci o Zagładzie - obchody w Łodzi

Redakcja
21. kwietnia obchodzony był w Łodzi Dzień Pamięci o Zagładzie. Z tej okazji do naszego miasta przyjechało ponad 500 młodych Izraelczyków, by razem z łódzką młodzieżą, uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Ok. godz. 11, łódzcy i izraelscy uczniowie wyruszyli ze Starego Rynku, by odświeżyć naniesione pięć lat temu graniczne napisy "Litzmannstadt Ghetto 1940 - 1944". Popołudniowe obchody, odbyły się na Stacji Radegast. Przed częścią oficjalną, nieliczne grupy Żydowskiej młodzieży zwiedziały obiekt, zaczynając od tunelu, w którym zgromadzone zostały artefakty z czasów funkcjonowania stacji jako miejsca wywozu obywateli nadrodowosci żydowkiej. W oryginalnym, drewnianym budynku dworca uczniowie oglądali wystawę fotografii wykonanych na terenie Litzmannstadt Ghetto, w czasie II Wojny Światowej. Goście, zakończyli zwiedzanie zaglądając do bydlęcych wagonów, którymi na śmierć wywożeni byli ich rodacy.


Fot. Agata Kobierska

Uroczystość zaczęła się od odczytania przez łódzkich harcerzy setek imion i nazwisk mieszkańców łódzkiego getta. Następnie, wiceprezydent Łodzi, Włodzimierz Tomaszewski, zapalił pierwszy z sześciu symbolicznych zniczy pamięci. Kolejny płomień dał Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Trzeci i czwarty zapalili dowódcy Akademii Wojsk Lotniczych i Akademii Wojsk Pancernych Izraela. Wśród uczestników ceremonii znalazła się także Hanna Weiss, bezpośredni świadek wydarzeń, które miały miejsce w Litzmannstadt Ghetto. Ostatni z pamiątkowych zniczy zapłonął dzięki przedstawicielom polskiej i izraelskiej młodzieży.

W obchodach uczestniczył także przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Symcha Keller, który odmówił wraz ze zgromadzonymi kadisz - jedna z najważniejszych modlitw w judaizmie. Eli Shaish, dyrektor Departamentu Młodzieży Ministerstwa Edukacji wygłosił pouczającą mowę do młodych Izraelczyków, wśród których wyróżniali się kadeci ze szkół wojskowych. Nad ochroną osób uczestniczących w obchodach czuwały policja oraz służby bezpieczeństwa z Izraela. W sierpniu czekają nas główne uroczystości związane z 65. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Ghetto.

MM Łódź poleca:

>> Zagłosuj na Miss MM-ki!
>> Wyjedź w podróż z TUI - konkurs

MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto