Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukazał się drugi tom wielkiej monografii Łodzi. Zobacz zdjęcia dawnej Łodzi

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Duże zainteresowanie wzbudziła w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego premiera drugiego tomu dziejów Łodzi oraz wystawa unikatowych zdjęć, widokówek i pamiątek rodzinnych dotyczących dawnej Łodzi.
Duże zainteresowanie wzbudziła w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego premiera drugiego tomu dziejów Łodzi oraz wystawa unikatowych zdjęć, widokówek i pamiątek rodzinnych dotyczących dawnej Łodzi. Wiesław Pierzchała
Ukazał się II tom wielkiej monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Autorzy opisali w nim dzieje Łodzi w latach 1820-1914. Premiera II tomu monografii Łodzi, odbyła się we wtorek, 21 listopada, w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego.

Historycy podkreślają, że to najważniejszy okres w dziejach Łodzi, w tym czasie miasteczko będącego wiejską osadą rolniczą szybko zmieniło w miejską osadę fabryczną, która z czasem stała się potęgą przemysłową w tej części Europy. Autorzy tomu, naukowcy związani z Uniwersytetem Łódzkim, "próbują przełamać utrwalone przez lata stereotypy Łodzi jako miasta zamieszkiwanego w XIX wieku przez bezwzględnych i pozbawionych gustu „lodzermenschów” lub też lansowanego w czasach PRL wizerunku miasta rewolucji i walczącej klasy robotniczej.

Zobacz zdjęcia dawnej Łodzi

Tekst główny uzupełniają biogramy, ciekawostki, stare fotografie, a także pomocne w lekturze dodatki: wykaz dawnych ulic, indeksy, wykaz skrótów oraz aneks zawierający listę wszystkich łódzkich burmistrzów i prezydentów Łodzi w latach 1821–1914. W tomie są też informacje o historii wsi, w których wówczas żyły dziesiątki tysięcy ludzi, a które stały się dzielnicami Łodzi.

Wydawnictwo UŁ zapowiada, że monografia będzie liczyła pięć tomów wydawanych co kwartał. Ostatni tom ma się ukazać za rok i zawierać rozmowy z autorami monografii oraz ciekawymi łodzianami. Publikacja jest wydawana, przez UŁ ze wsparciem magistratu, z okazji obchodów 600-lecia Łodzi.

Łódź na starych zdjęciach i widokówkach

Premierze książki, na którą przybyli m.in. przedstawiciele władz miasta i UŁ, towarzyszyło otwarcie wystawy pt. „Łódź zajmuje mnie i porywa…” Słowa te to fragment listu Władysława Reymonta do znanego swego czasu publicysty i krytyka teatralnego Jana Lorentowicza

- Na wystawie pragniemy pokazać kilkadziesiąt najstarszych, najcenniejszych i nieznanych dokumentów ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego dotyczących historii i zmian w szeroko rozumianym krajobrazie Łodzi. Wśród nich są m.in.: plany miasta z lat 1868-1914, fotografie, wśród których na uwagę zasługują zdjęcia portretowe wykonane w łódzkich atelier skupionych wzdłuż ulicy Piotrkowskiej, wielkoformatowe tableau łódzkich stowarzyszeń, urzędowe dokumenty rękopiśmienne, rękopisy prywatne łódzkich fabrykantów i mieszczan (w tym pamiętniki) oraz druki ulotne – informuje Iwona Ptaszek – Zielińska z UŁ.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto