Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Media w świecie wartości - sztuka bez barier

Redakcja
Głównym tematem projektu są ,,Media w świecie wartości”, zachęcające nas to do trzeźwej refleksji nad tym jak korzystać z środków społecznego przekazu oraz jak środki te traktują otaczający nas świat. Temat przypomina, że wszelki przekaz ma wymiar moralny.

Zakładanymi rezultatami naszego przedsięwzięcia jest integracja osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi i lokalnym środowiskiem, rozbudzenie własnej wrażliwości i innych na problemy i oczekiwania osób niepełnosprawnych.

Uczestnictwo w projekcie pomoże w realizacji założeń statutowych Stowarzyszenia „Pokój”. Przede wszystkim wpłynie na rozwój psychiczny podopiecznych niepełnosprawnych umysłowo poprzez rozszerzenie ich zainteresowań i mobilizację do twórczego myślenia. Ponadto bardzo ważnym elementem jest rozwój społeczny poprzez integrację z zupełnie nieznanymi i niedostępnymi dla nich dotąd ludźmi.

W ramach działań przewidzieliśmy wspólny całodniowy pobyt w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, warsztaty filmowo-teatralne, zrealizowanie przez wszystkich uczestników wspólnego dzieła, jakim jest krótkometrażowy fabularny film oraz prezentacja twórczości osób niepełnosprawnych umysłowo szerszej publiczności.

Podczas fazy przygotowawczej jak i w trakcie i po zakończeniu programu zamierzamy przeprowadzać sesje ewaluacyjne, które zapewnią dopasowanie koncepcji projektu, pozwolą na bieżąco poznawać opinie uczestników i dostosować działania oraz zapewnić w ten sposób bardziej trwały charakter projektu i jego rezultatów.
Konkretnymi zajęciami przeprowadzonymi w ramach projektu będą początkowo trzy spotkania integracyjne, całodniowy pobyt w szkole filmowej, który pozwoli na zapoznanie się ze studentami oraz pokazanie tajników audiowizualnych takich jak: sztuka filmowa, telewizyjna, fotograficzna czy aktorska.

Następnie zostanie przeprowadzony cykl warsztatów filmowo-teatralnych. Uczestnicy zostaną podzieleni na pięć grup, które będą odpowiedzialne za kolejne etapy organizacji projektu.

Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i preferencjami sami wybierają grupy, w których będą odpowiedzialni za kolejne etapy organizacji projektu: grupa dziennikarska, której zadaniem będzie przygotowanie strony merytorycznej oraz opracowanie scenariusza, grupa aktorska występująca w filmie, grupa operatorska - odpowiadająca za wykonanie zdjęć, grupa montażowa, dokonująca wyboru kolejności poszczególnych ujęć filmu, grupa plastyczno-muzyczna przygotowująca podkład muzyczny, projektująca stronę tytułową filmu oraz jego okładkę. Uczestnicy wezmą udział w każdym z etapów powstawania filmu, od pisania scenariusza poprzez pracę z zawodowym aktorem i zdjęcia, aż po montaż i postprodukcję.
W trakcie warsztatów powstanie jeden film krótkometrażowy, wspólne dzieło wszystkich uczestników. Film ten zostanie zrealizowany w oparciu o pomysł członków grupy odpowiedzialnej za napisanie scenariusza, wyreżyserowany i zmontowany przez pozostałą część grupy. Pracami będą kierować znakomici fachowcy i praktycy kina. Planujemy także zorganizować wystawę prac osób niepełnosprawnych w muzeum kinematografii, aby pokazać ich wrażliwość i umiejętności.

Ostatnią częścią będzie spotkanie mające na celu podsumowanie projektu, w którym braliśmy udział. Będzie ono także możliwością podzielenia się innymi naszymi doświadczeniami w organizowaniu tego typu projektów i pokazanie naszej twórczości. W trakcie tego spotkania odbędzie się specjalny uroczysty pokaz naszego filmu, ze specjalnym gościem.

Metody stosowane w projekcie na każdym etapie jego realizacji są dostosowane do potrzeb oraz możliwości uczestników. Zamierzamy zastosować metodę słowną, czyli rozmowę kierowaną połączoną z pracą pozawerbalną polegającą na języku gestów, systemie piktogramów, metodzie rysunkowej i znakach słownych. Oprócz wymienionych wyżej metod postanowiliśmy zastosować dodatkowo jeszcze metodę rewalidacyjną, która zapewni warunki do wielostronnego przeżywania, działania i poznawania.

Dzięki realizacji projektu, który opiera się na założeniach młodzież dla młodzieży oraz młodzieży dla społeczności lokalnej i krajowej, osoby te poczują się zauważone i docenione, poprzez wspólne działania na rzecz rozwoju wspólnoty lokalnej. Działania te pomogą zwiększyć aktywność młodzieży i osób niepełnosprawnych umysłowo w społeczeństwie obywatelskim i uświadomić im ich miejsce i rolę we współczesnym świecie. Projekt pobudzi ich wyobraźnię filmową, telewizyjną i teatralną. Na każdym etapie realizacji projektu poprzez aktywne włączanie młodzieży, zarówno jako uczestników, a także poprzez możliwość wolontariatu będzie to niosło za sobą przesłanie pomocy osobom niepełnosprawnym umysłowo. Uwrażliwi to młode osoby na problemy drugiego człowieka, czemu zostaną poświęcone spotkania integracyjne, w których uczestniczyć będą przedstawiciele stowarzyszenia na rzecz osób z niedorozwojem umysłowym, studenci i społeczna młodzież.

Nasze działania w tej materii będą miały na celu zainteresowanie samym projektem oraz jego efektami maksymalną liczbę odbiorców. Chodzi nam o to, by dotrzeć do dużej grupy osób tak, by mogły one w nim uczestniczyć oraz wynosić dzięki temu wiedzę, doświadczenie oraz motywację do działania. Na poszczególnych etapach realizacji projektu, planujemy zebranie relacji osób uczestniczących w nim i prezentacje fotoreportaży w celu przedstawienia ich na spotkaniu podsumowującym nasze dotychczasowe działania. Dzięki pomysłowi realizacji fotocastów i reportaży fotograficznych z przebiegu poszczególnych działań i jego rezultatów możliwe będzie przedstawienie oraz przybliżenie naszych działań szerokiej publiczności zarówno w telewizji internetowej jak i na stronach internetowych. Wykonamy i będziemy aktualizować serwis internetowy związany z projektem realizowanym w ramach prowadzonego projektu.

Serwis ten prowadzony będzie przez samą młodzież, przyczyni się do szerokiego rozpowszechniania projektu oraz pomoże w informowaniu o bieżących akcjach i wydarzeniach. Oprócz tego standardowymi działaniami, jakie podejmiemy jest organizacja imprez publicznych w tym prezentacji i warsztatów oraz tworzenie produktów audiowizualnych takich jak: płyty CD i DVD. Poza tym planujemy nawiązać długofalową współpracę z mediami a w ramach tego realizować cykle materiałów dla radia, telewizji, prasy, wywiady, udział w programach telewizyjnych i radiowych.. Ostatnią częścią będzie spotkanie mające na celu podsumowanie projektu, w którym braliśmy udział, w trakcie którego odbędzie się specjalny uroczysty pokaz filmu ,,Efekt", ze specjalnym gościem.

Naszym dodatkowym działaniem zapewniającym rozpowszechnianie i wykorzystanie rezultatów projektu jest realizacja jednego krótkometrażowego filmu fabularnego, który będzie brał udział w amatorskich konkursach filmowych w kraju i zagranicą takich jak: Off Camera, Camerimage, Era Nowe Horyzonty czy Integracja Ty i Ja.

Organizator: Sztuka bez Barier

/informacje prasowe.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto