Leśnicy zasadzą ponad 16 milionów drzew w Łodzi

Maciej Wiśniewski
Pixabay.com
Udostępnij:
Od dwóch tygodni trwa wielkie sadzenie drzew w województwie łódzkim. Najsłabiej zalesiony region w Polsce zostanie zalesiony przez ponad 16 milionów drzew.

Województwo łódzkie to najsłabiej zalesiony region w Polsce. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w Łódzkiem mamy najmniej, bo tylko 22 proc. gruntów leśnych. Niewiele więcej, bo 24 proc. terenów leśnych jest w woj. mazowieckim i lubelskim, ale średnia krajowa to 31 proc., a w najbardziej zalesionym województwie lubuskim ponad połowę gruntów stanowią lasy. Właśnie dlatego rozpoczęto nasadzenia nowych drzew.

Na terenie podległym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zostanie zasadzonych w tym roku 16,5 mln drzew - gros z tej liczby w województwie łódzkim (podział administracyjny lasów państwowych nie pokrywa się z podziałem administracyjnym kraju - łódzka dyrekcja zarządza obszarem w sześciu województwach). Ponad połowa nasadzeń to sosny.

Wielkie sadzenie drzew w centrum Łodzi. Będą rosnąć w rewitalizowanych kwartałach

- Sadzimy już od dwóch tygodni, wykorzystując wilgoć w glebie i sprzyjające warunki. Najwięcej drzewek nasadzimy w Nadleśnictwie Skierniewice, bo na powierzchni ok. 180 ha - wskazuje Hanna Bednarek-Kolasińska, rzeczniczka RDLP w Łodzi . - W sumie odnowionych i zalesionych zostanie ponad 2 tys. ha powierzchni. Ponad 100 ha to odnowienia naturalne, czyli takie, gdzie nowy drzewostan powstaje z samosiewów.

Wśród nowych drzewek gatunkiem dominującym będzie sosna (60 procent). Nie zabraknie też dębów i buków. A także brzozy, jodły i modrzewia. Łódzkie lasy wzbogacą się również o ponad 5 tys. sadzonek cisa pospolitego.

Niemal 200 ha lasu zostanie przebudowanych z lasów iglastych na liściaste, ponieważ leśnikom zależy na wzbogaceniu składu gatunkowego, zwiększeniu odporności oraz dostosowaniu do siedliska.

Czy dla łodzian drzewa mają jakąś wartość? Sprawdzają to studenci

Również tej wiosny, na powierzchni zniszczonej przez huragan, opoczyńscy leśnicy posadzą młode drzewa. W 2016 r. czerwcowy huragan zniszczył las na obszarze ponad tysiąca hektarów. W ciągu trzech najbliższych lat nadleśnictwo zaplanowało posadzić około 4 mln sadzonek, aby odtworzyć zniszczony drzewostan.

Zalesianie nie przyniesie skokowej poprawy sytuacji, co wynika między innymi ze specyfiki województwa łódzkiego. - Nasze lasy charakteryzują się dużym rozdrobnieniem kompleksów - podkreśla Hanna Bednarek-Kolasińska i dodaje, że znaczną część województwa zajmuje aglomeracja łódzka. - To również rejon dużych inwestycji infrastruktury drogowej oraz największej w Polsce odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Bełchatów, co ma bezpośredni wpływ na prowadzenie gospodarki leśnej w tym rejonie - dodaje rzeczniczka RDLP w Łodzi.

W lasach państwowych politykę gospodarowania drzewostanem prowadzi się w oparciu o plan urządzenia lasu. To sporządzany raz na dziesięć lat dokument, zatwierdzany przez ministra środowiska, który obejmuje m.in. miejsca wycinki i nasadzeń nowych drzew.

W Łodzi zasadzonych zostanie 3 tys. drzew

Mniej dokładne, ale też zawierające dane dotyczące pozyskiwania drewna są plany dla lasów prywatnych, w których politykę drzewną nadzorują starostwa, choć zwykle zlecają ją nadleśnictwom. W prywatnych lasach także bowiem obowiązują zasady i dowolnie drzew w nich ciąć nie można.

- Każdorazowo trzeba patrzeć jak dany grunt jest sklasyfikowany, bo często coś, co wydaje się lasem, jest terenem rolniczym zadrzewionym, a w takich miejscach rolnicy mogą w majestacie prawa to zadrzewienie usunąć - mówi Jarosław Zając, nadleśniczy z Nadleśnictwa Bełchatów.

Wycinka w lasach wynika z polityki gospodarowania drzewostanem. - Nasza praca polega na pozyskiwaniu drewna, chociażby po to, żeby, mówiąc kolokwialnie, nie zgniło - podkreśla Jarosław Zając z Nadleśnictwa Bełchatów. - Nie po to się hoduje las przez sto lat, żeby doprowadzić do jego zniszczenia, tylko po to, żeby pobrać z niego pożytki, żeby ludzie mieli meble, czy ciepło. Na tym polityka leśna się opiera - dodaje.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie