Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy łosoś zniknie bezpowrotnie z naszych talerzy?!

Redakcja
W sobotnie południe centrum handlowe Manufaktura stało się miejscem zmagań restauratorów o zwycięskie laury 6. Festiwalu Dobrego Smaku.

Kucharze z całej Polski  na oczach widzów przygotowywali potrawy z ryb i owoców morza, których smak oceniało później międzynarodowe jury pod przewodnictwem uznanego szefa kuchni, Roberta Sowy. Nie mogło tam zabraknąć Greenpeace.

Wolontariusze łódzkiej grupy zjawili się ubrani w fartuchy kelnerskie oraz koszulki z napisem „Promocja! Ginące gatunki za darmo!”. Zamiast jednak rozdawać potrawy z ryb, rozdawali oni ulotki oraz czerwone listy Greenpeace. Happening miał na celu zwrócenie uwagi przechodniów na palący problem nadmiernej eksploatacji siedlisk morskich.

Wolontariusze przekonywali łodzian, że to przede wszystkim od naszych codziennych wyborów zależy stan mórz i oceanów. Apelowali, by wybierając produkty rybne unikać zakupu ryb najbardziej zagrożonych wyginięciem oraz poławianych na otwartych morzach.

Podczas nieoficjalnej rozmowy mistrz kuchni, Robert Sowa, przeglądając Czerwoną Listę gatunków zagrożonych stworzoną przez wolontariuszy przyznał, że co najmniej sześć spośród gatunków, jakie w niej umieściliśmy jest używanych na co dzień w polskich restauracjach. Dodał też, że jest to wynik raczej naszych przyzwyczajeń, niż rzeczywistego zapotrzebowania konkretnie na te ryby. Gatunki takie jak sola, dorsz czy halibut atlantycki mogłyby z powodzeniem zostać zamienione na inne ryby hodowlane.

- Przełowienie jest obecnie największym zagrożeniem dla morskich ekosystemów - mówi Kuba Andrysiewicz, wolontariusz grupy łódzkiej - Greenpeace stworzył Czerwoną Listę, by uświadomić polskim konsumentom, które gatunki ryb są zagrożone wyginięciem. Jedynie zmiana postawy klientów może zmobilizować sprzedawców do wprowadzenia zrównoważonej strategii sprzedaży produktów rybnych. Jeśli nie zatrzymamy nadmiernej eksploatacji światowych łowisk, za kilkadziesiąt lat większość ryb jakie kupujemy zniknie bezpowrotnie z mórz i oceanów, a co za tym idzie, z naszych talerzy. To ostatni moment na podjęcie konkretnych działań, aby następne pokolenia również mogły korzystać z bogactwa oceanów - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto