Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Łodzi odprawia coraz mniej pasażerów. Coraz gorsze statystyki Portu Lotniczego Łódź

Agnieszka Jasińska (opr.wm)
Lotnisko w Łodzi odprawia coraz mniej pasażerów.
Lotnisko w Łodzi odprawia coraz mniej pasażerów. Krzysztof Szymczak
Spada liczba pasażerów odprawianych na łódzkim lotnisku. W lipcu 2013 r. Port Lotniczy Łódź obsłużył o blisko 25 proc. mniej pasażerów niż rok temu.

W lipcu 2013 r. łódzkie lotnisko obsłużyło mniej pasażerów zarówno w ruchu regularnym, jak i czarterowym w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. Na dodatek z rozkładu lotów mogą na stałe wypaść połączenia do Oslo i Mediolanu Bergamo, bo na sezon zimowy nie można rezerwować biletów.

Ewa Bieńkowska, rzeczniczka łódzkiego lotniska informuje: - W lipcu Port Lotniczy Łódź obsłużył 43 tysiące pasażerów. W porównaniu do lipca 2012 to spadek o 23,38 proc.

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2013 roku łódzkie lotnisko obsłużyło 211 tys. 868 pasażerów, czyli 64 tys. 666 mniej niż w tym samym czasie 2012 roku. To spadek o 23,38 proc.

Łódzkie lotnisko słabo wypada również w przypadku statystyk ruchu czarterowego. W lipcu obsłużonych zostało 10 tys. 513 pasażerów. Rok temu w lipcu 2012 roku Port Lotniczy Łódź odprawił prawie 2 tysiące więcej pasażerów. A jeszcze w czerwcu Mariusz Jachimek, dyrektor marketingu i sprzedaży łódzkiego lotniska mówił: - Łódź nie straciła dużo czarterów, mamy o dwa kierunki czarterowe więcej niż latem zeszłego roku.

Słabe lipcowe wyniki Łodzi niepokoją, bo w tym samym czasie inne lotniska w Polsce zanotowały wzrost ruchu pasażerskiego. Lotnisko Kraków Balice odprawiło w lipcu ponad 384 tysiące pasażerów i jest to najlepszy lipcowy wynik w historii tego portu. Więcej pasażerów niż w Łodzi odprawiono w lipcu na lotnisku w Rzeszowie - 69 tysięcy pasażerów – to wynik o 4 proc. lepszy niż rok wcześniej.

Trzeba jednak pamiętać, że z dużo mniejszego Rzeszowa latają 4 linie lotnicze: LOT (32 połączenia tygodniowo - niemal codziennie 5-6 lotów do Warszawy!), Ryanair (28 połączeń) oraz Lufthansa (11) oraz Eurolot (4).

Porównując lotnisko w Łodzi i Rzeszowie nie można też zapominać o historii: w latach 1945-1958 łódzkie lotnisko było ważnym węzłem w komunikacji lotniczej w Polsce. Lublinek miał regularne połączenia m.in. do Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Gdańska.

Na przełomie lat 50-tych i 60-tych zlikwidowano połączenia regularne z łódzkiego lotniska. Zupełnie inaczej w tym czasie potraktowano Rzeszów - w latach 70-tych uruchomiono połączenia z Warszawą, Gdańskiem, Poznaniem, Koszalinem, Wrocławiem oraz Szczecinem. W tym okresie Rzeszów odprawiał po 100 000 pasażerów rocznie, a łódzki Lublinek był już tylko lotniskiem sportowo-usługowym.

Sezon zimowy w Łodzi również nie zapowiada się dobrze. Nie można zarezerwować na ten okres lotów do Oslo i Mediolanu Bergamo. Ewa Bieńkowska zapewnia jednak, że jeszcze nic nie jest przesądzone: - Prowadzimy rozmowy z przewoźnikiem w tej sprawie. To, że nie można teraz zarezerwować biletów na te trasy, nie jest jeszcze decyzją wiążącą przewoźnika.

Niepokojąco wygląda spadek liczby czarterów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto