Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatralnie podczas Międzynarodowych Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Redakcja
Pierwszych łódzkie obchody Międzynarodowych Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się już w przyszłym tygodniu. Podczas nich będzie można obejrzeć m. in. poruszające spektakle teatralne.

Zobacz, jak wyglądały obchody 66. rocznicy wyzwolenia więzienia Radogoszcz

Podczas łódzkich Międzynarodowych Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które odbędą się 26-27 stycznia, Będzie można uczestniczyć w wernisażach wystaw fotograficznych i plakatu, posłuchać interesujących wykładów, a także obejrzeć spektakle teatralne. Uroczystości ukażą bogatą historię i tradycję ludności żydowskiej.

Organizatorzy zaprosili w tym celu między innymi: aktorów Teatr Żydowskiego z Warszawy i wykładowców Żydowskiego Instytutu Historycznego. Gościnne przedstawienia w reżyserii Artura Hofmana zaprezentują w różny sposób wojenne dzieje społeczności żydowskiej.


Zobacz też, jak wyglądały zeszłoroczne obchody Dnia Pamięci o Zagładzie

Pierwsze z nich pod tytułem "Obrachunek z Bogiem" pokaże twórczość Władysława Szlengla - autora wielu przedwojennych szlagierów kabaretowych i satyrycznych. - Teksty Szlengla do dzisiaj śpiewamy, nawet nie wiedząc, że to jego pomysł -
opisuje Magdalena Majsterkiewicz koordynatorka obchodów. Przedstawienie prezentuje rozmowę z Bogiem. Kolejny spektakl - "Historie dni zapomnianych" poruszy tematykę ludzkich emocji w czasie wojennej zawieruchy.

Łódzcy wykonawcy Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W obchodach nie zabraknie także łódzkich wykonawców, bowiem Teatr im. Stefana Jaracza wystawi "Dybuka" Szymona Anskiego, w reżyserii Mariusza Grzegorzka. - Jest to hit sezonu i nie mogło tego spektaklu zabraknąć podczas obchodów - przekonuje Majsterkiewicz.

Dobrym dopełnieniem teatralnych przedstawień będą wystawy i wykłady dotyczące między innymi: 60-lecia powstania Teatru Żydowskiego. Prelegentami będą łódzcy i warszawscy pracownicy naukowi zajmujący się od lat tą tematyką, m.in. prof. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska oraz dr Paweł Szapiro. Podczas obchodów zostanie również zaprezentowany album wydany specjalnie z okazji 60-lecia powstania Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Międzynarodowe Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu**zostały uchwalony 1 listopada 2005** przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pomordowanych w czasie II wojny światowej przez reżim hitlerowski.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto