Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Nowy w Łodzi uczy młodzież spektaklami

Anna Wójcik
Anna Wójcik
SCENA 14+ to nic innego jak projekt Teatru Nowego. Zakłada on ...
SCENA 14+ to nic innego jak projekt Teatru Nowego. Zakłada on ... Anna Wójcik
SCENA 14+ to nic innego jak projekt Teatru Nowego. Zakłada on prezentacje spektakli, które będą poruszały tematy trudne, takie jak: narkomania czy też przemoc.

Duchy w Teatrze Nowym, czyli spektakl "Przyjazne dusze"

Projekt SCENA 14+ to pomysł Zdzisława Jaskuły, dyrektora Teatru Nowego, który chciał stworzyć spektakle dla młodzieży powyżej 14 roku życia.

SCENA 14+ ma na celu wystawienie polskiej i światowej literatury
. - Jest to próba wyjścia do młodego widza. Chcieliśmy stworzyć repertuar dla młodego odbiorcy, który będzie identyfikował się z problemami poruszanymi na scenie - mówiła Anna Ciszowska z Teatru Nowego.

Wczoraj (9 marca) projekt zainaugurował nagradzany monodram "Belfer" Jeana-Pierre’a Dopagne, w reżyserii i wykonaniu Marka Cichuckiego. - Tym spektaklem chcieliśmy pokazać problem agresji w szkole wobec nauczycieli. Odpowiedzieć na pytania, czy jest on nadal aktualny, a jeśli tak to skąd pochodzi jego źródło - tłumaczyła Ciszowska.

Na przedstawienie "Belfer" przyszli uczniowie VI LO wraz z nauczycielką. A co w takim razie mieli okazję zobaczyć? Nauczyciela literatury, prowadzącego zajęcia w szkole dla trudnej młodzieży. Choć jest pełen pasji, nie może nawiązać kontaktu z młodymi ludźmi, którzy nie są zainteresowani zajęciami. Nauczyciel pozbawiony zupełnie autorytetu, odczuwa silną frustrację. Wreszcie nasila się ona do tego stopnia, że decyduje się na dramatyczny krok - zabija swoich uczniów.

Następnie trafia do więzienia, skąd w ramach resocjalizacji posyłany jest do szkół i teatrów, by opowiadał tam o swoich doświadczeniach w pracy pedagogicznej. - Myślę, że dzięki temu spektaklowi dzieci będą bardziej świadome tego co dzieje się w szkole. Może niektóre z nich zmienią swój stosunek do nauczycieli - liczy na to Mariola Golicka, nauczycielka z VI LO w Łodzi.

To nie jedyny trudny temat jaki zostanie poruszony w ramach nowej inicjatyw teatru. - Chcemy mówić o  przemocy, presji Internetu czy też narkomani - wymienia Ciszowska. - Dobrze, że będą poruszane takie zagadnienia, bo to są problemy młodego pokolenia, które dotyczą nas. O tym powinno się rozmawiać - dodaje Dawid Kacprzak z VI LO w Łodzi.

Edukacyjny projekt zakłada także stworzenie przestrzeni do dyskusji o problemach, które zostały poruszone w przedstawieniu. - Priorytetem tego projektu nie jest wartość artystyczna. Dlatego chcemy, aby każdy spektakl zakończył się dyskusją młodzieży ze specjalistami, artystami. Mają oni podpowiadać uczniom jak można rozwiązywać takie problemy - tłumaczy Ciszowska. Z takiej inicjatywy jest zadowolona Kasia Skowron. - Myślę, że takie prelekcje pozwolą bardziej zrozumieć te spektakle i problemy o których one opowiadają - podkreśla licealistka.

Wczoraj po sztuce odbyła się dyskusja "Oblicza agresji wobec nauczycieli". W panelu udział wzięli: Jacek Pyżalski - pracownik naukowy Instytutu Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi i Katedry Pedagogiki Specjalnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi, Dariusz Chętkowski - polonista, pisarz, autor książki "Z budy" oraz z Markiem Cichuckim - reżyser i wykonawcą monodramu.

Jeszcze do końca nie wiadomo jakie spektakle pojawią się na deskach Teatru Nowego. Możliwe, że będą to "Dzieci z dworca ZOO" czy też "Buszujący w zbożu".

Czytaj więcej o

Teatrze Nowym
Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

Skra Bełchatów - Zenit Kazan

EXTREME ARENA

Spacer nocą po Piotrkowskiej
od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto