Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalny spacer ulicą Piotrkowską

Redakcja
Ławeczka Tuwima, Fotel Jaracza, Aleja Gwiazd - to tylko kilka perełek Piotrkowskiej, jakie spotkał na spacerze MM-kowicz.

Konkurs "Przywróćmy blask Piotrkowskiej" rozstrzygnięty


365 dni w roku ulicę Piotrkowsk**ą** odwiedzają setki tysięcy łodzian. Cel pieszych wędrówek jest różny.

Jednych przyciąga tu niezliczona ilość butików i sklepów, gdzie kupić można dosłownie wszystko. Rządnych rozrywki kusi nocne życie ulicy, które toczy się w pubach, kawiarniach i dyskotekach.

Mamy również i tych dla których ulica Piotrkowska jest miejscem pracy. W sklepach, restauracjach czy bankach zatrudnienie znajduje tysiące osób. Czy jednak ogarnięci chęcią zabawy, szałem zakupów czy w końcu, nieustającą pogonią za przysłowiową marchewką mamy czas, aby dostrzec w tej ulicy charakter na który pracowało wielu ludzi?

Wśród miłośników tego najdłuższego deptaka w Europie znalazła się Fundacja Ulicy Piotrkowskiej, działająca od 1990 roku. Skupia ona w sobie: architektów, plastyków i przedsiębiorców, którzy starają się przywrócić blask Piotrkowskiej.

Fundacji zawdzięczamy m.in. Organizację Święta Łodzi, Regaty ulicy Piotrkowskiej, coroczny konkurs na Najlepsze Wnętrze Roku, pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci, oraz Galerię Wielkich Łodzian pomysłu Marcela Szytenchelma. I właśnie przy tej galerii zatrzymajmy się na chwilę.

Galeria Wielkich Łodzian na Piotrkowskiej

Ta galeria jest grupą rzeźb wykonanych w brązie, powstałych na cześć sławnych osób związanych z naszym miastem.

Jako pierwsza powstała rzeźba zwana Ławeczką Tuwima. Pomnik autorstwa Wojciecha Gryniewicza został odsłonięty 10 kwietnia 1999 roku. Praca przedstawia Juliana Tuwima siedzącego na ławeczce i jakby czekającego na przypadkowego rozmówcę. Rzeźba jest bardzo popularna zarówno wśród łodzian, jak i przyjezdnych turystów, którzy chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcie, zasiadając obok poety.

Fortepian Rubinsteina jest drugą rzeźbą spośród Galerii Wielkich Łodzian, odsłoniętą 23 września 2000 roku. Autorem projektu jest Marcel Szytenchelm. Rzeźba ta wywołała jednak wiele kontrowersji. Otóż w imieniu rodziny, córka artysty Eva Rubinstein protestowała przeciw ustawieniu pomnika, tłumacząc, że forma dzieła i jego niska wartość artystyczna obraża pamięć artysty, jakim był Artur Rubinstein.

7 września 2001 roku została odsłonięta kolejna rzeźba - Kufer Reymonta. Projekt Roberta Sobocińskiego i Marcela Szytenchelma wykonany jest z brązu i przedstawia pisarza z notatnikiem w ręku, siedzącego na starym kufrze.

Pomnik Twórców Łodzi Przemysłowej popularnie nazywany Fabrykantami stanął na Piotrkowskiej 30/32 we wrześniu 2002 r. Praca przedstawia trzech łódzkich fabrykantów - Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana. Projektantem pomnika jest Marcel Szytenchelm.

Cztery lata później (10 czerwca 2006), dzięki pracy Marcela Szytenchelma oraz Jerzego i Roberta Sobocińskich, na Piotrkowskiej został odsłonięto kolejny pomnik, będący częścią Galerii Wielkich Łodzian - Fotel Jaracza. Pomnik przedstawia Stefana Jaracza, siedzącego na widowni w teatrze. Na wolnych miejscach, obok odlanej z brązu figury założyciela teatru Ateneum, mogą przysiąść przychodnie.

Ostatnią rzeźbą Galerii jest Pomnik Lampiarza, autorstwa Marcela Szytenchelma. Został on odsłonięty 21 września 2007 roku z okazji setnej rocznicy zawodowej elektryki w Łodzi.


Galeria Wielkich Łodzian
nie jest jedyną taką inicjatywą goszczącą na ulicy Piotrkowskiej. Znajduje się tu również Aleja Gwiazd, stworzona na wzór tej hollywoodzkiej, której pomysłodawcą był aktor Jan Machulski.

Unikatowy też wydaje się również Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci. Pomnik stanowi samo pokrycie ulicy Piotrkowskiej ułożone z kostek brukowych z żeliwną płytką sygnowaną imieniem i nazwiskiem fundatora.

Jak widzimy, krótki spacer po najdłuższym deptaku w Europie, odkryć może przed nami wiele ciekawych i wartościowych obiektów. Ulica obfituje oczywiście w dziesiątki innych, które nie zostały wymienione, jednak ich odkrycie pozostawiam ciekawym świata łodzianom.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto