Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szerokopasmowy Internet w województwie łódzkim

Alicja Zboińska
Szerokopasmowy internet w województwie łódzkim
Szerokopasmowy internet w województwie łódzkim infografika Tomasz Frączek
Za kilka miesięcy mieszkańcy 170 miejscowości w Łódzkiem będą mogli korzystać z dostępu do szerokopasmowego internetu. Trwa rozbudowa sieci kablowej, o czym we wtorek podczas konferencji w Łodzi poinformowali przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej SA. Mieszkańcy Łodzi natomiast mogą korzystać z szybkiego internetu za pośrednictwem neostrady fiber.

TP jest zobowiązana do likwidacji tzw. białych plam, czyli miejsc, w których nie można korzystać z szerokopasmowego internetu. W Polsce takich gmin jest 68, w naszym województwie taki problem występuje w pięciu gminach: Działoszyn (powiat pajęczański), Rząśnia (powiat pajęczański), Kobiele Wielkie (powiat radomszczański), Masłowice (powiat radomszczański) i Pajęczno (powiat pajęczański).

- Na obszarze tych gmin jest 170 miejscowości, w których poprowadzimy ponad 10 tysięcy internetowych łączy - mówi Maria Piskier, rzecznik regionalny Telekomunikacji Polskiej. - Zostaną one poprowadzone do domów, szkół, sklepów i innych chętnych odbiorców. Budowa powinna zakończyć się w tym roku, natomiast w styczniu rozpoczniemy zbieranie zamówień.

Chętni mogą zgłosić zainteresowanie, wysyłając e-mail na adres: [email protected] lub skontaktować się z przedstawicielem firmy, która realizuje inwestycje na terenie jego miejscowości. Zgłaszać mogą się nie tylko właściciele już istniejących budynków lub tych w trakcie budowy, ale także osoby, które niebawem zaczną stawiać domy lub siedziby firm.

Minimalna szybkość przyszłego łącza na terenie obecnych białych plam to 6 Mb/s.

Do tej pory prace były prowadzone w 41 miejscowościach w tych pięciu gminach. Pracownicy TP wkroczą jeszcze do 120 miejscowości, w których muszą wykonać ponad 3.300 łączy internetowych.

Podobne prace są wykonywane w całym kraju. Ich szacunkowy koszt to 3 miliardy złotych, inwestycja jest podzielona na trzy lata.

- Nie oznacza to jednak, że wszyscy mieszkańcy regionu będą mieli dostęp do szerokopasmowego internetu - dodaje Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP. - Możliwość przyłączenia się będzie istniała na całym obszarze, ale wolnych łączy nie wystarczy dla wszystkich. Nie wykluczamy, że w miarę potrzeb sieć będzie rozbudowywana, a prędkości łączy będą większe.

Na razie szybszy internet jest dostępny dla mieszkańców Łodzi. W ramach usługi neostrada fiber prędkość łącza wynosi 40 Mb/s lub nawet 80 Mb/s. Usługa jest wprowadzana tylko w dużych miastach, choć niewykluczone, że z czasem będą mogli z niej skorzystać także mieszkańcy mniejszych miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto