Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary neon zaświeci na nowym dworcu Łódź Fabryczna?

Redakcja
dworzec łódź fabryczna
dworzec łódź fabryczna das
Nie jest tak kultowy jak neon Gąski Balbinki, ale stał się jednym z symboli dworca Łódź Fabryczna. Czy znajdzie swoje miejsce po przebudowie?

Ile będzie kosztowała przebudowa dworca Łódź Fabryczna?

We wrześniu dworzec Łódź Fabryczna ma być zamknięty, w związku z jego przeniesieniem pod ziemię. Znikną tory, zabytkowy budynek dworca. Co stanie się jednak z niebieskim neonem ''ŁÓDŹ FABRYCZNA'' stojącym nad wejściem na perony?

Mało kto pamięta, że neon kilka razy pojawił się na szklanym ekranie. Widzowie oglądać go mogli w "Przypadku" Krzysztofa Kieślowskiego, "Alei Gówniarzy" Piotra Szczepańskiego czy "Weekendzie" Cezarego Pazury.

Za sławą nie poszły jednak rozwiązania techniczne. Często wypaląją się poszczególne elementy. I tak kilkanaście miesięcy temu, przez okres kilkanastu tygodni pokazywał napis ''ÓD CZNA''. W tym roku jest lepiej, bo pasażerowie widzą napis ''ÓDŹ ABRYCZNA''.

Neon powinien zostać

Mimo tych wszystkich niedociągnięć, stał się jednym z charakterystycznych elementów tego obiektu. Nie jest co prawda tak kultowy jak neon Gąski Balbinki przy ulicy Więckowskiego, o który kilka lat temu walczyli łodzianie, ale również ma swoich zwolenników.

Łódzka przewodniczka Justyna Tomaszewska, choć twierdzi, że sam świecący obiekt nie ma większej wartości historycznej, to jest pewnym symbolem tego miejsca. Kiedy odbiera wycieczki, które przyjeżdżają na dworzec, spotyka się z turystami właśnie pod tym napisem. - Generalnie łódzkie neony są bardzo zaniedbane - podkreśla przewodniczka. I dodaje, że ten na dworcu Łódź Fabryczna powinien zostać odnowiony i ponownie zamontowany w jakieś części nowego budynku.

W takim razie czy niebieski neon mógłby powrócić za trzy lata do nowopowstałego, multimodalnego dworca Łódź Fabryczna? Marek Faber, dyrektor projektu przebudowy łódzkiego dworca w PKP PLK przyznał w rozmowie z MM-ką, że nie zastanawiał się nad tym. Jednak kwestia jego przyszłości może zostać poruszona. - Wykonawca ma obowiązek konsultacji projektu z konserwatorem zabytków – tłumaczy dyrektor Faber. - Neon mógłby zostać powieszony na przykład w holu przyszłego dworca - dodał po chwili.

Choć sam napis nie jest przedmiotem ochrony konserwatorskiej, jego powrotowi w mury podziemnej stacji kolejowej kibicuje także wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi. - Jeśli inwestor będzie chciał zachować ten neon, to błogosławię temu pomysłowi - mówi Wojciech Szygendowski.

Sami łodzianie pomysł powrotu neonu na nowy dworzec również oceniają pozytywnie. - Neon jest bardzo kojarzony z tym miejscem. Poza tym powinien pozostać jakiś symbol tego starego dworca - mówi pan Jarosław.

Z kolei pani Malwina uważa, że napis może wrócić, ale trzeba o niego dbać na bieżąco, by wszystkie litery się paliły.

A co Wy sądzicie o pomyśle przeniesienia neonu do nowego dworca? Zapraszamy do dyskusji.

Czytaj więcej o

dworcu Łódź Fabryczna

:

Wygraj 500 zł|Koncerty w Łodzi | Egzamin gimnazjalny 2011 | Rozdajemy akredytacje | Widzew Łódź | ŁKS Łódź|MPK - rozkład jazdy| TAXI Łódź| Porady prawne

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto