MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tramwaje i autobusy wróciły na plac Wolności. Są tam aż cztery przystanki, z którego odjeżdża która linia?

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Siedemnastka w kierunku Helenówka odjeżdża z przystanku bliżej Pomorskiej
Siedemnastka w kierunku Helenówka odjeżdża z przystanku bliżej Pomorskiej Jacek Zemła
4 marca rano po bardzo długim remoncie na ulicę Legionów i na plac Wolności w Łodzi wjechały pierwsze tramwaje i autobusy MPK. Pasażerowie błąkali się w poszukiwaniu właściwego przystanku. Nieczytelne oznakowanie wprowadziło w błąd niejednego kierowcę. Z kolei łodzianie mieszkający przy placu narzekali na przeraźliwe zgrzyty tramwajów na nowych torach. MPK zapewnia, że ta uciążliwość wkrótce minie.

W poniedziałek, 4 marca, rano łodzianie byli jeszcze trochę zdziwieni widząc tramwaje na pl. Wolności. Część pasażerów błąkała się zanim odnalazła przystanek. Powód? Wyjeżdżające z ulicy Pomorskiej tramwaje linii nr 15 oraz 17 zatrzymują się na dwóch różnych przystankach. "15" staje za ulicą Nowomiejską, a "17" przed Nowomiejską. Jest tak dlatego, że tramwaje linii 17 skręcają w Nowomiejską i jadą na Helenówek, a linii 15 jadą prosto ulicą Legionów do Gdańskiej. Jednak w stronę przeciwną obie linie przystanek mają jednak wspólny - za Nowomiejską.

Przez plac Wolności kursują już także autobusy linii nr 86 z Retkini do CKD i z powrotem. Zatrzymują się tak samo jak tramwaje linii nr 15, czyli w obu kierunkach za Nowomiejską.

Co tak zgrzyta i piszczy na placu Wolności?

Mieszkańcy placu Wolności narzekają na nieprzyjemne zgrzyty i piski, gdy przez plac przejeżdżają tramwaje. Łódzkie MPK obiecuję, że to się zmieni po uruchomieniu specjalnych smarownic do kół. Kiedy? Miejski przewoźnik zapewnia, że smarownice są zainstalowane i "niebawem powinny zacząć działać", a piszczenie ma ucichnąć.

Zmiany zaszły także na ulicy Zachodniej, ruch ponownie odbywa się tam dwoma jezdniami. Jednak ze względu na nieskończoną ciągle przebudowę przystanków MPL przy skrzyżowaniu z ulica Legionów kierowcy mają do dyspozycji tylko jeden - prawy pas ruchu. Tak jest na jezdniach w obu kierunkach. Ulicą Legionów jeździ tylko jednak linia - nr 15. No kolejną - nr 17 musimy jeszcze poczekać kilka miesięcy, ale to nie koniec, bo na przejazd odcinka za ulicą Gdańską będziemy musieli poczekać aż do czasu zakończenia remontu linii na Koziny i do alei Włókniarzy.

Brakuje czytelnego oznakowania

Niestety z powodu braku czytelnego oznakowania problemy na placu Wolności mieli kierowcy, którzy chcieli wjechać na plac z ulicy Pomorskiej, a potem bezradnie szukali możliwości okrążenia placu. Nie da się tego zrobić, a ulica Legionów jest zamknięta dla ruchu. Nie ma również wjazdu w ulicę Nowomiejską. Niektórzy zawracali we wjeździe w Legionów, blokując przy okazji przejazd tramwajom.

Oto nowe trasy tramwajów i autobusów MPK:

  • Linia 15: CHOJNY KURCZAKI – Rzgowską, Paderewskiego, Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, Gdańska, Legionów, plac Wolności, Pomorska – TELEFONICZNA ZAJEZDNIA
  • Linia 17: TELEFONICZNA ZAJEZDNIA – Pomorska, plac Wolności, Nowomiejska, Zgierska – HELENÓWEK
  • Linia 86: RETKINIA KUSOCIŃSKIEGO – Kusocińskiego, Popiełuszki, Maratońska, Bandurskiego, Włókniarzy, Kopernika, Żeromskiego, Zielona, Gdańska, Próchnika, Zachodnia, Legionów, plac Wolności, Pomorska, Poronińska – SZPITAL CKD oraz SZPITAL CKD – Poronińska, Pomorska, plac Wolności, Legionów, Zachodnia, Więckowskiego, Gdańska, Zielona, Żeromskiego, Kopernika, Włókniarzy, Bandurskiego, Maratońska, Popiełuszki, Kusocińskiego – RETKINIA KUSOCIŃSKIEGO
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto