Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przeciwko wirusowi raka szyjki macicy HPV

Redakcja
W piątek o godz. 12:15 w Urzędzie Miasta Łodzi, odbyła się konferencja Fundacji Krwinka poświęcona działaniom na rzecz profilaktyki w walce z wirusem HPV.

Pilotażowy program szczepień 300 łódzkich gimnazjalistek rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia br.

Pod względem występowania, rak szyjki macicy jest tuż po raku piersi najczęściej diagnozowanym złośliwym guzem u kobiet. Średni czas rozwoju choroby to 5-10 lat. Każdego roku tą straszliwą wiadomość słyszy blisko 400 000 Polek, z których około 2 000 rocznie umiera. Ten rodzaj nowotworu jest pierwszym, u którego udało się zidentyfikować czynnik sprawczy, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Na jego podstawie została stworzona szczepionka, pozbawiona materiału genetycznego wirusa, która ma pobudzić układ odpornościowy do produkcji przeciwciał i wytworzenia tzw. pamięci immunologicznej.

- Spośród 100 typów HPV wyróżniamy kilkanaście o wysokim stopniu ryzyka. 70% raków szyjki macicy wywołuje wirus typu 16 i 18, dlatego szczepionki jakie będą użyte to szczepionka 4 walentna (6, 11, 16, 18) oraz 2 walentna (16, 18) – powiedział prof. Tomasz Pertyński.

- Należy pamiętać, aby nie zaniedbać roli lekarza rodzinnego czy pediatry. Dziewczynki powinny być uprzednio zbadane, aby rodzic w pełni świadomy mógł podjąć decyzję co do ewentualnego szczepienia – tłumaczyła prof. Danuta Chlebna-Sokół.

Najlepsze efekty profilaktyczne przynosi szczepienie dziewcząt i chłopców jeszcze przed rozpoczęciem życia seksualnego. Według rekomendacji wiekowych dotyczących Polski jest to wiek 11-13 lat.

Fundacja „Krwinka” zdecydowała się na uruchomienie akcji wśród gimnazjalistek z pierwszych klas, z racji tego iż to one są najbardziej narażone na powikłania związane z HPV. Dziewczynki zostały wyłonione na podstawie zgłoszeń przysyłanych przez dyrektorów łódzkich gimnazjów. Spośród 22 gimnazjów wyrażających chęć udziału w programie, tylko 7 zostało zaakceptowanych. Odzew był tak duży, że musiała zadecydować kolejność przysyłanych zgłoszeń. Jest to związane z ograniczenia finansowymi, gdyż trzy dawki szczepień w cyklu półrocznym (0-2-6) to koszt około 1500 zł. Koszty wszystkich badań pokrywa fundacja.

W pozostałej części gimnazjów „Krwinka” będzie organizować cykle spotkań edukacyjnych dla rodziców, aby móc zapoznać ich z problematyką szczepień przeciwko HPV oraz wyjaśnić wątpliwości mogące się pojawić przy podjęciu decyzji o udziale w programie. Spotkania będą się odbywać według następującego harmonogramu:

Termin Gimnazjum Adres Godzina
01.03.2009 Publiczne Gimnazjum nr 24 ul. Ogrodowa 28a 17:00
06.03.2009 Publiczne Gimnazjum nr 5 ul. Sienkiewicza 117 17:00
09.03.2009 Publiczne Gimnazjum nr 22 ul. Kusocińskiego 100 17:00
10.03.2009 Publiczne Gimnazjum nr 10 ul. Harcerska 8/10 17:00
11.03.2009 Publiczne Gimnazjum nr 30 ul. Nowogrodzka 6/14 17:00
12.03.2009 Publiczne Gimnazjum nr 9 ul. Żabia 10/12 17:00
17.03.2009 Publiczne Gimnazjum nr 12 ul. Ks. Brzóski 23 17:30

Oczywiście rodzice, opiekunowie mogą przyjść ze swoimi dziećmi, aby i one mogły dowiedzieć się o samym programie. Spotkanie te mają na celu podniesienie świadomości rodziców i młodych ludzi oraz rozpoczęciu dyskusji, dzięki której kobiety podejmą odpowiednie działania profilaktyczne.

W Polsce obecnie jedynie 20 samorządów wprowadziło program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV, które to są pokrywane z budżetów gmin. Jednakże sporadyczne zrywy jakimi często charakteryzują się tego typu akcje to za mało, aby sprawnie przeciwdziałać rozwojowi raka szyjki macicy. Jedynie co piąta Polka regularnie odwiedza ginekologa i wykonuje badania cytologiczne. Jako badanie umożliwiające wykrycie zmian w wyniku obecności HPV nie jest ciągłe zbyt popularne. Pamiętajmy, że kobieta u której wykryto raka szyjki macicy nie ma szans na wyleczenie.

Program szczepień przeciwko HPV jest jedyną tego typu akcją realizowaną w regionie łódzkim. Oprócz tego fundacja prowadzi akcję "Dawca szpiku", której to łódzki finał już 15 marca.

Fundacja „Krwinka” działa od 1996 roku. Została założona z inicjatywy rodziców dzieci cierpiących na choroby nowotworowe. Od samego początku istnienia fundacja odpowiada na najważniejsze potrzeby pacjentów klinik onkologicznych.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto