Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddaj szpik kości

Redakcja
15 marca w Szpitalu Klinicznym nr 4 im. M. Konopnickiej w Łodzi odbędzie się kolejna edycja akcji „Dawca Szpiku” zorganizowana przez fundację „Krwinka”.

Głównym celem programu jest pozyskanie jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku i podnoszenie świadomości społecznej na temat chorób nowotworowych, przeszczepów oraz samego dawstwa szpiku. Akcja odbywa się w kilkunastu miastach całej Polski, w tym właśnie w Łodzi, w celu zgromadzenia jak największej i różnorodnej bazy genetycznej dawców.

We współpracy z Fundacją Przeciw Leukemii im. Agaty Mróz-Olszewskiej, która prowadzi Rejestr Dawców Szpiku (zarejestrowana w światowej bazie Bone Marow Donor Worldwide w Holandii) odbędzie się specjalne spotkanie z lekarzami specjalistami uzupełniającymi wiedzę z zakresu metod pobierania szpiku.

- Poszukujemy osób młodych, pełnoletnich, do 35 roku życia - mówi Elżbieta Budny, prezes Fundacji „Krwinka.” - Zasady ogólnoświatowe są takie, że szpik pobiera się do 50 roku życia. Im młodsza to osoba, tym dłuższy czas dostępności w rejestrze - tłumaczy.

U potencjalnego dawcy wykonuje się bardzo kosztowne, dwa rodzaje badań oznaczeń zgodności tkankowej antygenów HLA klasy I i klasy II. Wyniki tych badań wraz z danymi osobowymi umieszczane są w rejestrze. Następnie szpik pobierany jest w specjalistycznej klinice, a termin pobrania jest zsynchronizowany z przygotowaniem pacjenta do transplantacji. Całkowita regeneracja u dawcy następuje w okresie 3-4 tygodni.

Ministerstwo Zdrowia finansuje badania, których koszt dla jednego chorego wynosi 20 000 zł. W przypadku ostatecznych badań, tzw. wysokiej rozdzielczości, cena jednego  sięga 5000 zł. Kandydat na dawcę nie ponosi żadnych kosztów związanych z badaniami.

W Polsce jest zarejestrowanych jedynie 35 000 dawców szpiku, na świecie ponad 10 milionów.

Fundacja prowadzi również program pilotażowyszczepień przeciwko wirusowi HPV powodującemu raka szyjki macicy. Akcją tą obecnie jest objętych 300 gimnazjalistek w wieku 13 lat.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto