Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie "Przystanku Architektura" na pętli przy Północnej zagrożone

Bartek Krasnodębski
Bartek Krasnodębski
Kasia Krawczyk
Nie wiadomo, czy na pętli przy Północnej powstanie "Przystanek Architektura". Radni na razie nie zgodzili się na darmowe przekazanie terenu krańcówki architektom.
Zajezdnia tramwajowa na Brusie. Miejsce, gdzie się czas zatrzymał

Część zabytkowej pętli przy ul. Północnej miała zostać oddana za darmo przez miasto w ręce Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów. Większość radnych odesłała jednak projekt uchwały dotyczący darowizny na rzecz izby do jednej z merytorycznych komisji. - Najpierw powinnyśmy wystawić nieruchomość**na sprzedaż, a potem, jeśli to się nie uda, zastosować darowiznę - stwierdza Piotr Bors, radny Rady Miejskiej.
Wyjaśnijmy, że architekci pragną wyremontować krańcówkę, by powstał tam "Przystanek Architektura".** Jest już stworzony, podzielony na kilka etapów, plan inwestycji. Jej całkowity koszt miałby wynieść prawie 3 mln zł.

Jak się dowiadujemy, przez pierwsze 10 miesięcy miał być remontowany już istniejący fragment krańcówki oraz powstałaby dokumentacja. - Drugi etap to wykonanie przeszklonej części wschodniej przeznaczonej na salę konferencyjną z zapleczem cateringowym - opisuje Roman Wieszczek, prezes Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów.

W ciągu trzech miesięcy miała powstać oszklona część zachodnia. Ostatni etap to prace wykończeniowe instalacji wewnętrznych i uporządkowanie terenu wokół budynku. Dzisiejsza zadaszona część pozostałaby ogólnodostępna i dalej służyłaby  jako przystanek tramwajowy.

Zakończenie całej inwestycji było planowane za około 2,5 roku. Projekt rewitalizacji i
rozbudowy krańcówki został zaakceptowany przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W Przystanku Architektura są planowane m.in. biuro izby, sala konferencyjna na około 100 osób, klub architekta z zapleczem. Architekci chcą także organizować wystawy. Obecnie Łódzka Okręgowa Izba Architektów ma siedzibę, w wieżowcu, przy ul. Piotrkowskiej 165/169.

Pieniądze na odnowienie krańcówki prawdopodobnie pochodziłyby z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego, sponsorów, środków własnych oraz z pożyczek z innych Okręgowych Izb Architektów.

Przypomnijmy, że na terenach krańcówki znajduje się, wybudowany w latach 1951-53, dawny dworzec tramwajów podmiejskich wzniesiony w stylistyce międzywojennego modernizmu. Stoją tam m.in. poczekalnie oraz kioski. Obecna wartość nieruchomości oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego wynosi 857 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto