Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle "Skarbówka"

Redakcja
Choć jesień minęła, a ostatnie promienie październikowego słońca są już tylko przyjemnym wspomnieniem ciepła na wpatrzonej w niebo twarzy, Julianów niezmiennie żyje swoim życiem...

Życiem mieszkańców przedwojennej "Skarbówki", co niedziela chodzących do kościoła i robiących zakupy w pobliskim pawilonie.

Dobudówki i garaże, niemal fluorescencyjne kolory fasad i plastikowe okna nie zniszczyły wyjątkowego klimatu osiedla, uliczek wyłożonych nadal "kocimi łbami", kilkudziesięcioletnich karłowatych wierzb sadzonych w równych szpalerach... osiedla, gdzie gimnazjaliści w nieskończoność powtarzali na głos łacińską trzecią deklinację, a niejeden młody urzędnik, zbiegając po dębowych schodach, nucił pod nosem ostatni szlagier Fogga.


Historia:

Osiedle powstało na przełomie lat 20. i 30., po tym jak w roku 1924, w Sądzie Okręgowym oficjalnie doszło do zarejestrowania Spółdzielczego Towarzystwa Budowy Domów dla Urzędników Skarbowych w Łodzi. Celem Towarzystwa była budowa domów mieszkalnych dla jego członków. Spółdzielnia przyjmowała pracowników skarbowych, urzędników państwowych, komunalnych a także osoby prywatne, za wyjątkiem tych karanych sądownie.

Teren w kwartale ulic Zgierskiej, Julianowskiej i Łagiewnickiej został wykupiony pod zabudowę jednorodzinną. Początkowo planowano wybudowanie 300 domów w sześciu etapach, o łącznej liczbie 600 mieszkań czteroizbowych. Z powodu kryzysu gospodarczego, trudności wewnątrz organizacji oraz spadku wartości gruntów, zredukowano plany do jedynie 51 domów typu willowego oraz jednego domu wielorodzinnego mieszczącego 23 mieszkania wieloizbowe o wysokim standardzie. Wszystkie budynki wyposażone zostały w urządzenia techniczno-sanitarne, a na potrzeby osiedla wybudowano wieżę ciśnień, która służyła mieszkańcom aż do lat 70., kiedy to "Skarbówka" podłączona została do miejskiej sieci wodociągowej.

Łącznie do roku 1935 powstało 125 mieszkań. Reszta niezagospodarowanych działek sprzedana została prywatnym inwestorom.

W pobliżu osiedla, ok. 1938 r. wmurowany został kamień węgielny pod budowę neobizantyńskiego kościoła Najświętszego Serca Jezusowego. Budowa przerwana na okres wojny, dokończona została w roku 1956 wg oryginalnego projektu Stanisława Uleyskiego. Obecnie, kościół idealnie wpasowany w tkankę zabytkowego osiedla, zachwyca monumentalnością i dystyngowanym tympanonem, pod którym umieszczono mozaikę Chrystusa Pantokratora.


Czynsze:

W większości przypadków domy są w rękach prywatnych właścicieli, w związku z czym jedyną opłatą stałą jest podatek od nieruchomości, naliczany wedle odgórnych ustaleń urzędowych. W przypadku jedynej kamienicy wielorodzinnej wchodzącej w obszar zabytkowej tkanki osiedla, czynsz plasuje sie na poziomie 6 - 6,5 PLN za m2.


Metraż:

W większości domów utrzymał się tradycyjny podział każdej willi na dwie jednostki mieszkalne o czterech pomieszczeniach. Niektórzy z właścicieli wykupili oba poziomy, zmieniając charakter wnętrz i dostosowując tym samym budynek do potrzeb jednej rodziny. Pierwotnie, każda willa posiadała wewnetrzną klatkę schodową, która stanowiła przestrzeń wspólną dla wlaścicieli obu apartamentów i z której można było dostać się do właściwej części mieszkalnej.

Standardowo (choć istniało co najmniej 5 różnych projektów do wyboru) każde z mieszkań liczyło ok. 70m2. W skład danego metrażu wliczano kuchnię, wąski przedpokój, łazienkę, salon oraz trzy pomieszczenia przeznaczone na sypialnie, bądź gabinet głowy rodziny.

Do dziś w wielu mieszkaniach zachowana została pierwotna stolarka drzwiowa i okienna. Na szczególną pochwałę zasługuje często spotykana konserwacja oryginalnych drzwi wejściowych, zamiast wymiany na nowe.

W podwórzach, pomiędzy kolejnymi kwartałami zabudowy, znajdują się charakterystyczne dla międzywojennego budownictwa mieszkaniowego lat 30. i 40., rozparcelowane pomiędzy mieszkańców ogródki, w których rosną z reguły drzewa oraz krzewy owocowe. W niektórych urządzono osiedlowe ogródki jordanowskie dla mieszkających w okolicy dzieci.


Ceny mieszkań:

Od ok. 4400 do ok. 5000 zł za m2, w zależności od stanu technicznego budynku oraz odległości od ruchliwej ul. Julianowskiej. Domy położone w centrum osiedla uzyskują najwyższe ceny, z racji panującego wewnątrz kwartału spokoju. Pomimo położenia pomiędzy ruchliwą ul. Julianowską i jeszcze bardziej zatłoczoną ul. Zgierską, kolonia willowa zachowała swój kameralny i odseparowany od zgiełku charakter, w związku z czym hałas jest prawie nieodczuwalny już w odległości kilku metrów od arterii komunikacyjnych.


Szkolnictwo:

- Przedszkole Miejskie Nr 143, ul. Jana 18.

- Szkoła Podstawowa Nr 65 im. Juliusza Słowackiego, ul. Pojezierska 10.

- Szkoła Podstawowa Nr 55 w Łodzi im. Eugeniusza Lokajskiego, ul. Mackiewicza 9.

- XLI Liceum Ogólnokształcące im. gen. W. Sikorskiego, ul. Pojezierska 45/51.

- XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie, ul. Marysińska 61/67.

Rejonowa Biblioteka Publiczna
Filia nr 17
ul. Mackiewicza 35

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 12.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 16.00
Środa 12.00 - 19.00
Czwartek 11.00 - 16.00
Piątek 12.00 - 19.00

Rejonowa Biblioteka Publiczna
Filia Nr 2
ul. Łagiewnicka 118

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 19.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 11.00 - 16.00
Piątek 9.00 - 19.00


Opieka zdrowotna:

- > Szpital im. Jordana
ul. Przyrodnicza 7/9 (na granicy z Parkiem im. A. Mickiewicza)
91-480 Łódź
tel. (0-42) 655-66-00
fax (0-42) 657-30-44 - 5 przecznic

- > Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. W. Biegańskiego
ul. Kniaziewicza 1/5
91-347 Łódź
tel. (0 42) 251-60-11

- > Szpital Instytutu Medycyny Pracy im. J. Nofera
ul. św. Teresy od Dzieciątka Jezus 8
90-900 Łódź
tel. (0-42) 631-45-00

- > Przychodnia podlegająca pod Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "LIDERMED" s.c., Julianowska 7A
tel. (042) 6171015

- > Prywatny gabinet okulistyczny, ul. Kniaziewicza 16 A.



Sklepy:

Pawilon handlowy u zbiegu ulic Pojezierskiej i Zgierskiej. W nim: dwa supermarkety, cukiernia znanej sieci, sklep typu "1001" drobiazgów, fotograf, sklep z odzieżą dziecięcą, drogeria i oddział banku PKO S.A. Na przeciwległym rogu kolejna cukiernia, ulokowana na parterze jednego z zabytkowych domów.

Kolejny pawilon handlowy przy ul. Łagiewnickiej, tuż obok Ronda Powstańców 1863 r., a w nim: biblioteka (godz. pracy powyżej), salon fryzjerski, sklep papierniczy, sklep kolonialny, restauracja, pub i kiosk sieci "RUCH".

Na rogu ulic Julianowskiej i Zgierskiej punkt sprzedaży biletów i migawek MPK oraz sezonowo, stoisko z owocami i warzywami w okresie wiosna-jesień.

Wewnątrz historicznego osiedla brak punktów handlowo-usługowych, jednakże odległość do tych wymienionych powyżej nie jest większa niżeli 200-300 m.


Urzędy:
Urząd Pocztowy Łódź 9
Ul. Wspólna 8
tel.: 42 657-04-09
dni i godziny pracy:
dni robocze: 08:00-20:00
soboty: placówka nieczynna
niedziele i święta: placówka nieczynna
W dniu 2008-12-31 placówka będzie czynna w godzinach: 08:00-13:00

Urząd Pocztowy Łódź 53
Ul. Gdyńska 38 (w okolicy Parku "Przy Hipotecznej")
tel.: 42 651-19-22
dni i godziny pracy:
dni robocze: 10:00-17:00
soboty: placówka nieczynna
niedziele i święta: placówka nieczynna
W dniu 2008-12-31 placówka będzie nieczynna


Połączenia komunikacyjne:

"Skarbówka" posiada doskonałe połączenia z centrum i dzielnicami położonymi zarówno wertykalnie, jak i horyzontalnie. Z Teofilowem uzyskuje połączenie dzięki autobusom linii 81, 87, które mają przystanek tuż przy południowej granicy osiedla. Do centrum można dostać się w niespełna kwadrans tramwajami linii: 4, 11, 11A, 16, 16A, kursującymi w dni powszednie w odstępach ok. 10-minutowych.

Przy północnej granicy osiedla, tuż przy Kościele Najświętszego Serca Jezusowego znajduje się postój taksówek.


Rekreacja:
W odległości jednej przecznicy na północ znajduje się Park im. Adama Mickiewicza, powszechnie nazywany przez mieszkańców Bałut, Parkiem Julianowskim. Zespół parkowy o układzie z końca XIX wieku, wg projektu zrealizowanego dla Juliusza Heinzla, dawnego właściciela całego folwarku i zespołu pałacowego, zburzonego po bombardowaniach niemieckich w 1939 r.

W Parku dostępne są m.in. muszla koncertowa, plac zabaw dla dzieci, aeroklub, stoły do gry w ping-ponga i korty tenisowe. Malowniczy krajobraz poprzecinany licznymi alejkami i strumieniami. W środkowej części parku odnajdziemy zespół dwóch połaczonych jezior zasilanych wodami rzeki Sokołówki. Idealne miejsce na popołudniowe spacery i pikniki z dziećmi w okresie letnim.



Opinie mieszkańców:

Na pytanie o standard mieszkań, komfort życia, dostępność usług i bezpieczeństwo opinie są zdecydowanie pozytywne:

- Najgorszy problem to ruchliwe skrzyżowania, zawsze muszę sama odprowadzać dzieci do szkoły.

- Nie wyobrażam sobie bardziej malowniczej okolicy. Mało jest tak przyjemnych osiedli jak to. Mieszkanie dostałam po dziadku, który otrzymał je jeszcze przed wojną, także jestem z tym miejscem bardzo związana.

- Dojazd do pracy mam idealny a zakupy zawsze robię tu obok, w pawilonie. Ceny wcale nie są za wysokie, okolica bezpieczna, cieszę się, że kupiłam chociaż wcale nie było tanio.


"Skarbówka" podlega pod wyodrębnione sztucznie Osiedle

Julianów-Marysin-Rogi.

Adres Rady Osiedla:
91-867 Łódź, ul. Rybacka 20
tel.: 0-42 640 67 67

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto