Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Wydział Filologiczny UŁ za 2 lata [wizualizacje]

Przemek Dana
Przemek Dana
wydział filologiczny uniwersytetu łódzkiego
wydział filologiczny uniwersytetu łódzkiego AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o. o.
Uniwersytet Łódzki dostał pieniądze na budowę nowego gmachu Wydziału Filologicznego. Budynek powstanie przy ul. Pomorskiej.

Politechnika Łódzka buduje Fabrykę Inżynierów XXI wieku

**

Budowa rozpocznie się w drugiej połowie tego roku, a studenci zasiądą w nim na zajęciach już w roku akademickim 2013/2014. Uniwersytet rusza z inwestycją dzięki 70 mln zł, jakie otrzymał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Właśnie otrzymaliśmy decyzję w tej sprawie - mówi Tomasz Boruszczak, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego. - Resztę zapłaci uczelnia, ale pieniądze z ministerstwa to ponad połowa potrzebna na inwestycję - dodaje.

Władze uczelni tłumaczą, że budowa nowego gmachu jest konieczna, bo obecnie Wydział Filologiczny mieści się w czterech budynkach (al. Kościuszki 65, ul. Gdańska 107, ul. Lipowa 81, ul. Sienkiewicza 21), które na dodatek nie spełniają wymagań stawianych nowoczesnym obiektom dla studentów. Teraz dotychczasowe siedziby wydziału będą sprzedane.

Wydział Filologiczny na 4 tysiące studentów

Gmach Wydziału Filologicznego powstanie przy ul. Pomorskiej 171/173, ale nie bezpośrednio przy drodze. Prowadzić będzie do niego szeroki chodnik, po którego jednej stronie będzie parking na 140 samochodów. - Pomiędzy parkingiem a nowym budynkiem powstanie reprezentacyjny plac o atrakcyjnym, wielopoziomowym ukształtowaniu - dodaje Tomasz Boruszczak, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego.

Budynek będzie miał dwa wejścia: główne od północy i pomocnicze od zachodu. Obydwa wejścia prowadzić będą do centralnego hallu wejściowego. Elewacje budynku wykonane zostaną z trzech materiałów: elewacje auli z granitu, pozostałe materiały to płyty z klinkieru ceramicznego i płyty aluminiowe.

W nowym budynku Wydziału Filologicznego znajdować się będą m. in.: Aula A1 na 450 miejsc, Aula A2 na 121 miejsc, Aula A3 na 135 miejsc  i Aula A4 na 121 miejsc, Sala Rady Wydziału na 134 miejsca, sala kinowa na 64 miejsca, biblioteka o powierzchni 1.150 m.kw., sześć sal multimedialnych, pięć pracowni komputerowych, 101 sal seminaryjnych, pokoje dziekanów i naukowe - w sumie 4.000 miejsc dla studentów i 500 stanowisk pracy.

Budynek został zaprojektowany z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Czytaj więcej o

inwestycjach w Łodzi

:

Kliknij w pierwsze zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie fotogalerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto