Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Manufaktura w weekend 2, 3, 4 grudnia

(kac), Manufaktura
archiwum
Choinka już jest. Teraz czas na piernikowe anioły, muzykę gospel na żywo, afrykańskie bajki, świąteczne smakołyki i Świętego Mikołaja. Sprawdź jakie atrakcje na weekend przygotowała Manufaktura.

Manufaktura Pierników

W tym roku przygotowania świąteczne upływać będą w Manufakturze w niezwykle aromatycznej atmosferze. W rotundzie galerii handlowej Manufaktury już w najbliższy weekend pojawi się Piernikowa Kraina, czyli świąteczna strefa zabaw dla najmłodszych. W bajecznej scenerii, przy pomocy animatorów świątecznych i śnieżynek, dzieci będą mogły piec i ozdabiać prawdziwe pierniki, które będą mogły zabrać do domu i powiesić na choince. W najbliższy weekend o atrakcyjny program świątecznych warsztatów zadbają animatorzy ze Stowarzyszenia Neo.

Zobacz także: Weekend w Łodzi. Co robić 2-4 grudnia?

Tutaj też mali goście będą mogli spotkać Świętego Mikołaja. W jego rolę wcieli się znów pan Tadeusz – ten sam, który w zeszłym roku wygrał casting na najlepszą pracę w mieście. W weekendy animatorzy i Mikołaj będą czekać na najmłodszych przez cały czas otwarcia galerii handlowej w Manufakturze. W tygodniu małymi gośćmi zajmować się będą od 15:00 do 21:00.

Ponadto w każdą sobotę i niedzielę aż do świąt w Piernikowej Krainie na najmłodszych czekać będzie też Patrick Kana – niezwykły bajarz, pochodzący z Kamerunu, animator słynący ze znakomitego kontaktu z dziećmi. Będzie opowiadał najmłodszym afrykańskie bajki, a w pobudzeniu dziecięcej wyobraźni pomogą donośne dźwięki afrykańskiego bębna. W Piernikowej Krainie – co ucieszy zapewne zabieganych przedświątecznie rodziców, sześcioletnie i starsze pociechy będzie można na godzinę nieodpłatnie zostawić pod opieką animatorów.

Jurek Owsiak i piernikowe anioły dla Domu w Łodzi

Przedświąteczna atmosfera sprzyja myśleniu o innych, dlatego Manufaktura chce wykorzystać ten czas i wesprzeć Fundację „Dom w Łodzi”, którą się w tym roku opiekuje.

W Piernikowej Krainie – świątecznej propozycji dla najmłodszych – każdy będzie mógł nieodpłatnie przygotować, upiec i ozdobić dekoracyjne pierniki. Jednak, żeby skorzystać ze specjalnych anielskich form, trzeba będzie przekazać datek na rzecz Fundacji. Pojawią się również gwiazdorskie pierniki – przygotowane i ozdobione przez znane osoby – one również zostaną sprzedane, a dochód trafi do Fundacji „Dom w Łodzi”. W najbliższą niedzielę o godzinie 15:30 Piernikową krainę odwiedzi Jurek Owsiak, który przyłączy się do anielskiej akcji, spotka się z podopiecznymi Fundacji i przy ich pomocy własnoręcznie ozdobi piernikowe anioły.

Ponadto wolontariusze Fundacji w zamian za datek pomogą pięknie zapakować prezenty na stoisku świątecznym. Także Święty Mikołaj wspomagać będzie Fundację. Jeśli ktoś będzie chciał sobie z nim zrobić zdjęcie, będzie musiał wrzucić kilka złotych do puszki - w zamian otrzyma na pamiątkę oprawioną fotografię. Akcja na rzecz Fundacji rozpoczyna się już w ten weekend. Piernikowe anioły można piec w soboty i niedziele przez cały dzień, a w tygodniu od 15:00 do 21:00. W tych samych godzinach można zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem i liczyć na pomoc wolontariuszy przy pakowaniu prezentów.

Dlaczego warto pomagać Fundacji? Fundacja „Dom w Łodzi” powstała pięć lata temu po to, aby pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują bardziej niż ktokolwiek inny - dzieciom, którym los odebrał nie tylko zdrowie, ale i miłość osób najbliższych. W 2007 roku Fundacja stworzyła dom dziecka dla ciężko chorych, porzuconych przez swoje biologiczne rodziny dzieci. Jest to pierwsza i jedyna tego typu placówka w Polsce. Ma teraz pod opieką dziewięcioro dzieci w wieku od 3 do 15 lat.

Świąteczne Chóry Manufaktury

Wspólne śpiewanie to jedna z najpiękniejszych świątecznych tradycji, dlatego w tym roku w grudniowe weekendy w głównym wejściu do galerii handlowej Manufaktury gości witać będą Świąteczne Chóry. Będą to niezwykle radosne, dynamiczne i pełne pozytywnych emocji wykonania świątecznych pieśni w stylu gospel. Już w sobotę (3.12) od 15:00 do wspólnego śpiewania zachęcać będzie łódzki chór „8 dzień”, który powstał siedem lat temu z inspiracji zrodzonej na odbywających się w Łodzi od lat Warsztatach Gospel.

Obecnie liczy 30 osób, składa się miłośników gospel - ludzi w różnym wieku, gimnazjalistów, studentów, a także osób pracujących, którym udaje się porwać słuchaczy szczerością przekazu i siłą serc. Dyrygentami są: absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi Sylwia Tomaszewska oraz założyciel chóru Sebastian Szokalski. W swoim repertuarze chór posiada utwory gospel, zarówno w języku polskim, angielskim jak również w językach afrykańskich.
Świąteczne Chóry Manufaktury powracać będą w każdy przedświąteczny weekend. W przyszłym tygodniu w sobotę od 15:00 będzie można przyłączyć się do wspólnego śpiewania z chórem GNS gospel, a w niedzielę o tej samej porze ponownie wystąpi „8dzień”.

Jarmark Bożonarodzeniowy

W najbliższy weekend na rynku Manufaktury rozpocznie się tradycyjny już i największy w regionie Jarmark Bożonarodzeniowy. Od 3 do 24 grudnia powinni zajrzeć tu wszyscy, którzy chcieliby już poczuć magię świąt. Na tych, którym w tym roku marzy się prawdziwa, pachnąca choinka od 10 grudnia będzie czekać stoisko z żywymi drzewkami: ciętymi i w donicach. Dla zapracowanych gospodyń Pierrogeria przygotuje najlepsze gotowe pierogi wigilijne. Będą też aromatyczne sery wędzone i pyszne miody pitne.

Na jarmarku nie zabraknie innych polskich świątecznych potraw takich jak kapusta z grochem, śledzie czy tradycyjny wigilijny karp. Wędzarnia Polski Stół i Tradycyjne Jadło kusić będą pysznymi wędlinami przyrządzonymi według staropolskich receptur. Dużych i małych łakomczuchów skuszą pewnie prażone orzechy i karmelowe lizaki a Wojewódzki Związek Pszczelarzy zapewni szeroki wybór miodów. Podczas jarmarku będzie też można kupić popularny zimą, smaczny i rozgrzewający napój – grzaniec galicyjski. Nie zawiodą się też ci, którzy nie wyobrażają sobie zabawy sylwestrowej bez kolorowych fajerwerków. Do 31 grudnia kupić je będzie można w hali, która stanie przy wejściu głównym od strony parkingów od ulicy Drewnowskiej. Stoiska czynne będą w godzinach otwarcia galerii handlowej Manufaktury: od poniedziałku do soboty 10-22 a w niedzielę 10-21.

Gwiazdorski weekend w Empiku

Interesująco zapowiada się najbliższy weekend (2-4.11) w Empiku w Manufakturze. W piątek Czesław Mozil promował będzie nową płytę, na spotkanie z fanami zaprasza też zespół Sorry Boys. W sobotę Michał Urbaniak i Andrzej Makowiecki opowiedzą o kulisach powstawania biografii „Ja, Urbanator”. Weekend w Empiku zakończy niedzielne spotkanie z Jurkiem Owsiakiem i jego autorską książką.

Czesław Śpiewa pojawi się w Empiku w piątek o godz. 16.00., żeby promować swój najnowszy projekt „Czesław Śpiewa Miłosza” . Album zawiera dziesięć utworów, w których wiersze Czesława Miłosza łączą się z kompozycjami Czesława Mozila. W prostych i klasycznych w formie aranżacjach przeplatają się elementy jazzu, walca i teatralnego popu. Można tu znaleźć akustyczne dźwięki kontrabasu, pianina i trąbki czy też subtelne akcenty barokowych skrzypiec i harfy. Ideą, jaka przyświecała powstawaniu płyty była chęć przybliżenia poezji Czesława Miłosza szerokiej publiczności, udowodnienia, że twórczość poety może być bliska zwykłym ludziom.

Dwie godziny później w Empiku w Manufakturze pojawi się zespół Sorry Boys. Grupa powstała w 2006 r. w Warszawie i już w dwa lata od utworzenia formacji, utwór „Winter” znalazł się na kompilacji Piotra Kaczkowskiego z cyklu minimax pl. Rok później decyzją kapituły Polskiej Akademii Muzycznej w Londynie (PAM London), Sorry Boys otrzymali nagrodę „Największa Nadzieja 2009”. Debiutancki, ale bardzo dojrzały album „Hard Working Classes” jest na rynku od 8 listopada i dla fanów klimatów Cocteau Twins i Blonde Redhead będzie pozycją obowiązkową.

W sobotę (3 grudnia) o godz. 17.00 zagości w Empiku jazzman Michał Urbaniak wraz z Andrzejem Makowieckim, autorem biografii muzyka. Opowiedzą o procesie powstawania książki, opisywania fascynującego życia polskiego jazzmana i kompozytora, które Urbaniak zdecydował się odsłonić w całości w książce Andrzeja Makowieckiego. Biografia „Ja, Urbanator” opisuje pełną zwrotów akcji drogę muzyka z Łodzi na szczyty światowego jazzu. Bogaty weekendowy program spotkań autorskich w Empiku zamyka szef Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, organizator największego w Polsce festiwalu Przystanek Woodstock. Jurek Owsiak promować będzie swoją książkę "Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni - 20 lat grania".

Książka stanowi barwną opowieść o wielkim ruchu społecznym, który co roku w styczniu jednoczy całą Polskę, o tym jakie były początki. jak obudzić w ludziach ducha i chęć pomocy innym. Jak twierdzi Owsiak i ci, którzy już książkę czytali pisana jest żywym, wartkim językiem, co sprawia, że czyta się ją tak, jakby słuchało się opowieści. Człowiek instytucja odwiedzi salon Empik 4 grudnia (w niedzielę) o godz. 16.00 – wcześniej natomiast o 15.30 odwiedzi Piernikową Krainę w rotundzie galerii handlowej Manufaktury, gdzie przyłączy się do akcji na rzecz Fundacji Dom w Łodzi.

MONOwMANU po raz drugi

Charyzma, osobowość, talent – to wszystko potrzebne jest aktorowi, by w pojedynkę na scenie zbudować świat złożony z emocji. Jak niezwykła to sztuka przekonają się wkrótce widzowie Teatru Małego w Manufakturze. Aktorski pojedynek na monodramy, czyli drugi już Łódzki Festiwal Monodramu „MONOwMANU” zaczyna się w najbliższy poniedziałek, 5 grudnia.

Pierwszy Łódzki Festiwal Monodramu w Teatrze Małym w Manufakturze odbył się w grudniu 2010 i okazał się strzałem w dziesiątkę. Druga edycja „MONOwMANU” także zapowiada się obiecująco.

Od 5 do 10 grudnia na deskach Teatru Małego zaprezentuje się dziewięcioro wykonawców z różnych miast i teatrów w Polsce. W konkursie weźmie udział osiem spektakli, spośród których publiczność będzie miała okazję wybrać spektakl zwycięski. Oprócz tego powołane zostanie merytoryczne jury, składające się ze studentów Teatrologii na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. „Jury critica”, które przyzna swoją nagrodę-statuetkę „Mały Mono”.

Na początek publiczność obejrzy „Gombrotypy” według tekstów Gombrowicza w wykonaniu, reżyserii i adaptacji Przemysława Gąsiorowicza, aktora Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Spektakl drugi to „Kolega Mela Gibsona” – według Tomasza Jachimka z Jerzym Palem - aktorem Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Na środę (7 grudnia) zaplanowano aż dwie prezentacje. W aktorskiej rywalizacji udział weźmie Michał Górski (Radom) z monodramem „Kontrabasista” wg Patricka Suskinda. Widowisko Jadwigi Andrzejewskiej - "Pomiędzy Tu i Tam - spektakl w przestrzeni dźwięków gongu, słowa i ruchu” zostanie wystawione poza konkursem. Ocenie publiczności i jurorów podlegać będą jeszcze „Tancerz Mecenasa Kraykowskiego” wg Gombrowicza w wykonaniu Dariusza Sosińskiego (Kalisz), „Zastępstwo” A. Belinga i M. Zgaińskiego wykonywane przez Tadeusza Falanę (Poznań) czy „Igraszki z Aniołem” w reżyserii Roberta Mirzyńskiego z Lechem Gwitem.

Na festiwalu „MONOwMANU” nie może oczywiście zabraknąć organizatora, czyli Teatru Małego, który zaprezentuje premierowy spektakl „Nos” wg Mikołaja Gogola w wykonaniu Marka Lipskiego.

Konkurs zamknie spektakl „Smażone zielone pomidory” według Fannie Flag, w którym wystąpi Elżbieta Czerwińska (Warszawa). Festiwal Monodramów zakończy się w sobotę (10 grudnia). O godz. 21 nastąpi uroczyste ogłoszenie werdyktu, a pół godziny wcześniej publiczność posłuchać będzie mogła mini-recitalu Witka Łuczyńskiego (gitara i śpiew).

/informacja prasowa Manufaktury/

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto