Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanczyl – pierwszy ssak zamieszkujący ptaszarnię

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Jest najmniejszym ssakiem kopytnym. Osiąga 45-80 cm, czyli wielkością przypomina ratlerka. Chociaż kanczyle z natury są aktywne w nocy, to ten powoli przestawia się na tryb dzienny.

Ten miniaturowy jelonek przybył do łódzkiego ZOO w czerwcu, gdzie po dwumiesięcznym okresie kwarantanny, trafił na wybieg. Nie znajduje się on jednak tam, gdzie inne zwierzęta kopytne.

- Jest on tak mały, że nie byłby widoczny pośród drzew i krzewów – wyjaśnił Ryszard Topola, dyrektor Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego – Umieściliśmy go w Świecie Ptaków, gdzie od września mogą go oglądać zwiedzający.

Jego wielkość nie jest jedynym powodem, dla którego ptaszarnia okazała się być idealnym miejscem. - Tutaj ma optymalne warunki, najbardziej zbliżone do naturalnych – powiedział MM-ce pan Ryszard.

"Kanczyle występują w południowo-wschodniej Azji. Zamieszkują wiecznie zielone lasy tropikalne w pobliżu zbiorników wodnych" – możemy przeczytać na karcie informacyjnej. Ten samiec nigdy nie żył w warunkach naturalnych, do naszego ogrodu przyjechał z francuskiego ZOO w Lille.

Jak powiedział jeden z pracowników ZOO - dość szybko zaaklimatyzował się w ptaszarni i chociaż kanczyle z natury są aktywne w nocy, to ten powoli przestawia się na tryb dzienny. Dzięki temu zwiedzający mogą go zobaczyć. W ptaszarni oprócz zieleni i odpowiedniej temperatury, na spokój i zadowolenie zwierzęcia wpływają wydobywające się z głośników odgłosy natury – ptaków, szumu liści, a nawet deszczu.

Fot. Emilia Białecka

Chociaż kanczyle z pozoru przypominają jelenie (nazywane są myszo-jeleniami), mają bowiem cienkie kończyny zakończone raciczkami, to mają z nimi niewiele wspólnego. - Nie mają ani poroża, ani rogów, tak jak inne kopytne zwierzęta – tłumaczył dyrektor – Mają natomiast w górnej szczęce kły. Są bowiem przeżuwaczami.

Kanczyle odżywiają się głównie roślinami, lecz jak powiedział dyrektor ZOO, odżywiają się także owadami, a nawet niewielkimi zwierzętami.

Te niepozornie wyglądające zwierzęta, podobnie jak ich krewniacy – piżmowce, w okresie godowym mogą być niebezpieczne. O ile przed okresem rozrodczym żyją pojedynczo, to w czasie rui toczą między sobą walki o samice. U niektórych gatunków zaobserwowano także zachowania terytorialne, które oprócz znakowania terenu, zakładają walki pomiędzy samcami.

Ten roczny osobnik przebywa na razie wyłącznie w towarzystwie ptaków. Dyrektor ZOO zdradza, że prawdopodobnie po wizycie koordynatora gatunku na Europę, kanczylowi zostanie przydzielona partnerka – wtedy będzie możliwe rozpoczęcie hodowli.

Przeczytaj również:

Małe lemurki z łódzkiego ZOO
Z wizytą w łódzkim ZOO
Narodziny małej alpaki w ZOO


MMŁódź poleca:
Zdrowie i uroda | Przewodnik po lokalach |Sztuka w Łodzi | Praca w Łodzi
Teatr w Łodzi |Kino w Łodzi|Zostań dziennikarzem obywatelskim|Konkursy
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto