Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małe lemurki z łódzkiego ZOO

Marta Roszkowska
Marta Roszkowska
14 marca br. w łódzkim ZOO przyszły na świat cztery lemury wari. Właśnie mijają cztery tygodnie od momentu ich narodzin i z tej właśnie okazji postanowiliśmy je odwiedzić.

Cztery wyjątkowej urody lemury to trzy samce i jedna samiczka. Po urodzeniu cała czwórka mieściła się na dłoni, w tej chwili każde maleństwo ma już kilkanaście centymetrów wzrostu plus ogon.

Obecnie mieszkają jeszcze w inkubatorach i są karmione specjalnym mlekiem dla niemowląt. Nad ich rozwojem i zdrowiem czuwają opiekunowie. Jak powiedzieli nam pracownicy łódzkiego ZOO, decyzja o odebraniu lemurów matce nie była łatwa, ale konieczna dla ich bezpieczeństwa.

O tym, jak wyglądał moment narodzin lemurów, jak obecnie wygląda ich dzień i co czeka ich w przyszłości opowiedział nam Piotr Tomasik, asystent Działu Dydaktycznego Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi.

MMŁódź: Kiedy lemurki przyszły na świat?

- Nasze czworaczki urodziły się w sobotę, 14 marca. Przeważnie u lemurów rodzi się jedno lub dwa młode. Tu urodziły się aż cztery i jest to niestety za duża ilość do ich wychowu przez jedną samicę, dlatego też maluchy zostały zabrane matce zaraz po porodzie i umieszczone w inkubatorach.

MMŁódź: **Małe lemurki bardzo szybko rosną, czym są karmione?**

- Z racji tego, ze zwierzaki urodziły się w wyniku ciąży mnogiej, były po prostu mniejsze i mieściły się wszystkie w jednej dłoni. Po czterech tygodniach karmienia nadrobiły straty i wyglądają już tak jak powinny. Nie trzeba ich przymuszać do jedzenia, a wręcz przeciwnie, widząc butelkę z mlekiem "rzucają" się na nią i chwytają swoimi łapkami. Dla nas jest to duże szczęście, bo rokuje na to, że wszystkie cztery lemurki nam się odchowają. Zwierzaki są karmione specjalnym mlekiem dla niemowląt ze skłonnościami alergicznymi. Jest to pożywienie najbardziej bezpieczne ze wszystkich obecnie dostępnych, oprócz mleka lemurów oczywiście, którego niestety nie mamy.  Przewód pokarmowy małego lemura jest słabszy niż u noworodka, dlatego ważne jest, aby podawany pokarm nie wywoływał wzdęć, ani innych problemów związanych z trawieniem. Takie karmienie może potrwać nawet do czterech miesięcy, zanim lemury przejdą na pokarm stały.

MMŁódź: **Czy zwierzaki mają już jakieś imiona?**
Na razie jeszcze nie. Choć pracownicy ogrodu przygotowali dla nich imiona robocze. Mamy tu więc Kruszynkę, Pasibrzucha, Srebrnogłowego i Łyska. Prawdziwe imiona zostaną nadane w momencie, gdy będziemy mieć pewność, że lemury zostaną odchowane.

MMŁódź: **Czy odchowane lemury zostaną w łódzkim ZOO?**

Myślimy, że zostaną. Przynajmniej nie ma teraz planów, aby je gdzieś przekazać. Bardzo je wszyscy pokochaliśmy. Chcemy stworzyć z tych osobników nowe stado.

MMŁódź: **Czy palnowana jest konfrontacja lemurków z rodzicami?**

Taką konfrontację planujemy w połowie lipca br., ale  ich kondycja i wielkość musi na to pozwolić oraz muszą przyzwyczaić się do pokarmu roślinnego, głównie owoców. Wtedy do dużej klatki z dorosłymi lemurami wstawimy mniejszą. właśnie z nimi. Rodzice będą mogli sobie przypomnieć, że są to ich dzieci, te z kolei będą mogły poznać mamę i tatę, których nigdy tak naprawdę nie widzieli. Wtedy zacznie się proces adaptacyjny trwający od 2 do 4 tygodni. Jeszcze nie mieliśmy przypadku, żeby rodzice odrzucili swoje młode i mamy nadzieję, że w tym również to nie będzie miało miejsca.

MMŁódź: **Kiedy zobaczą młode lemurki wszyscy odwiedzający łódzkie ZOO?**

Najpóźniej, o ile wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, małe lemury trafią do budynku małpiarni za 3 miesiące i tam będzie je można zobaczyć. Tymczasem zapraszam do odwiedzin młodej alpaki i owieczek czterorogich. Prawdopodobnie w maju br.   wyklują się bociany czarne.

MMŁódź: **Dziękujemy za rozmowę**

Z Piotrem Tomasikiem, asystentem Działu Dydaktycznego Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, rozmawiali: Marta Roszkowska i Marcin Czyż.


Lemur wari – gatunek małpiatki, jeden z największych przedstawicieli rodziny lemurowatych. Występuje na zalesionych terenach północno-wschodniej części Madagaskaru. Dorosły osobnik osiąga 60 cm długości ciała plus sześćdziesięciocentymetrowy ogon. Waży od 3,2 do 4,5 kg. Samice są większe od samców. Lemury wari oplata gęste futro, czerwono-czarne lub biało-czarne. Pysk, dłonie, stopy i ogon pozostają czarne. Zwierzęta te żywią się głównie owocami, a swoją dietę uzupełniają m.in. liśćmi, nasionami, nektarem, owadami, czy jajami ptaków. Prowadzą nadrzewny, dzienny tryb życia. Żyją w grupach rodzinnych złożonych z 2–5 osobników, czasami łączą się w większe stada. Ciąża u lemurów trwa ok. 100 dni, samica rodzi zazwyczaj 1-3 młode.

MM Łódź poleca:

>> Wielkanoc w łódzkim ZOO
>> Zagłosuj na Miss MM-ki!
>> Wyjedź w podróż z TUI - konkurs
>> Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy - konkurs

MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto