Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Grunwaldem - okolice Aleksandrowa Łódzkiego [zdjęcia]

Redakcja
Grunwald, to nazwa tylko dwóch miejscowości w Polsce. Jedną znamy z wielkiej bitwy z Zakonem Krzyżackim, a co z drugą?

Ta druga, to skromna, licząca ok. 100 mieszkańców wioska leżąca nieopodal Aleksandrowa Łódzkiego. Wieś Grunwald powstała z gruntów majątku Wola Grzymkowa. - Ówczesny właściciel postanowił sprzedać część majątku. Nabywca zgodnie z prawem musiał nadać nazwę nowym włościom. Po konsultacji z mieszkańcami, postanowił w niecodzienny sposób uczcić pięćsetną rocznicę zwycięstwa polskiego rycerstwa - opowiada o powstaniu mniej znanego Grunwaldu Włodzimierz Urbański, potomek założyciela i współorganizator obchodów. Mieszkańcy tego Grunwaldu zawsze wyróżniali się patriotyzmem, pracowitością i uczciwością. - Przez lata potrafili tworzyć atmosferę zgodnego współżycia, przyjaźni i akceptacji - tłumaczy Urbański.

Bitwa pod Grunwaldem

W tym roku do mniej znanego Grunwaldu też zawitali Król Władysław Jagiełło oraz Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen ze swoimi armiami. - W tym roku mamy wspaniałą okazję, aby naszą wioskę wypromować. Stąd pomysł na zorganizowanie tam zainscenizowanej bitwy i dodatkowych imprez - mówi Krystyna Buda-Sowa, rzeczniczka burmistrza Aleksandrowa. Rekonstrukcją samej Bitwy pod Grunwaldem zajęło się bractwo rycerskie z Inowłodza.

Cała inscenizacja rozpoczęła się od powitania rycerzy przez Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego, który przekazał Królowi klucze do miasta. Później nastąpił przemarsz orszaku do Grunwaldu.

Pierwsze wystrzały artyleryjskie były pod Grunwaldem

Dla widzów przygotowano wiele atrakcji, m.in. turniej łuczniczy, pokaz konny, czy rzut toporem. Można było spróbować swoich sił w rzucie włócznią, strzelaniu z łuku i przeciąganiu liny. Na estradzie występował zespół muzyki dawnej - Scandicus. Potyczki rycerskie cieszyły się wielkim zainteresowaniem widowni, a jej damska część reagowała bardzo żywiołowo.

Jedną z większych atrakcji były salwy artyleryjskie. Duże wrażenie robiły odgłosy wystrzałów. - Detonacja z użyciem czarnego prochu niesie ze sobą ogromny huk i bardzo widowiskowe ilości dymu - wyjaśnia Jan Urbański, dowódca. - Artyleria była używana nie tylko w celach militarnych, ale też dla podkreślenia potęgi grodów. Co ciekawe, to właśnie podczas bitwy pod Grunwaldem użyto artylerii po raz pierwszy w warunkach polowych - dodaje Urbański.

Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Grunwaldu, oferujące kulinarne produkty regionalne. Były przepyszne ciasta, przetwory i oczywiście wiejski chleb ze smalcem.

Bitwa pod Grunwaldem obecnie

Bardzo wiele osób miało możliwość zapoznania się z pracą terenowej stacji krótkofalarskiej. - Postanowiliśmy przekazać informacje o tym wydarzeniu w świat - informuje Tomek SP7VS. - Zainstalowaliśmy anteny i rozpoczęliśmy nadawanie. Nawiązaliśmy łączności z około trzystoma krótkofalowcami z całej Europy - dodaje Tomek.

Tak jak 600 lat temu, tak i teraz dwie armie starły się w morderczym pojedynku. Mimo że inscenizacja bitwy została przedstawiona z przymrużeniem oka, to rżenie koni, łoskot oręża i odgłos wystrzałów artylerii potęgowały wrażenia bitwy. Nawet kapryśna aura nie przeszkodziła dużej frekwencji widzów. Uczestnicy festynu przybyli nie tylko z najbliższej okolicy. Na parkingach można było zobaczyć rejestracje nawet z odległych miast Polski.

Potrzebujemy takich wydarzeń. Stanowią atrakcję dla widzów w różnym wieku. Dają możliwość zacieśnienia lokalnych więzi i są oznaką patriotyzmu.

Czytaj także:
- Odwołujemy akcję MM Łódź w Lunaparku na Zdrowiu
- Koszykówka: Polska zniszczyła Słowaków w Atlas Arenie [zdjęcia]
- Trzynaste Dni Reymonta w Łodzi


Zobacz też na MM Łódź


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto