Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bilard to sport, który można uprawiać przez lata

Redakcja
Bilard ma dużo wielbicieli. Pasjonatów nie odstrasza nawet cena tego sportu. Wiedzą oni też, że sukces w tej dyscyplinie jest możliwy, tylko dzięki samodyscyplinie.

III Otwarte Mistrzostwa Łodzi w pool bilard w 10-bil

Kij, bile, kreda, banda czy trójkąt. Dla grających na co dzień w bilard te zwroty nie budzą już zainteresowania. Społeczność bilardzistów nie jest mała, ale wszyscy praktycznie się znają. Spotykają się w klubach lub na zawodach, które organizowane są kilka razy w roku w całej Polsce.

Artur Czapliński ma 14 lat. Swoją przygodę z bilardem rozpoczynał cztery lata temu. - Zobaczyłem ogłoszenie dotyczące ferii z bilardem, poszedłem z mamą i tak zacząłem przygodę z tym sportem - tłumaczy nastolatek. Młody bilardzista jednak od razu zastrzega, że nauka gry zajmuje sporo czasu i trzeba być wytrwałym. - Aby utrzymać formę ćwiczę teraz cztery razy w tygodniu po dwie godziny - dodaje.

Prawdziwym pasjonatem tego sportu jest Mateusz Śniegocki, który grą w bilard zajmuje się od dwunastu lat. W ubiegłym roku został wicemistrzem Europy. - Zaczynałem w 1999 roku. Mój tata namówił mnie, żeby przyjść na ferie z bilardem i tak to mi się spodobało. Teraz bez bilardu nie mógłbym żyć - mówi.

Jednak okazuje się, że w bilard grają nie tylko panowie. Izabela Łącka, która pasją do gry w bilard zaraziła się jeszcze w liceum, gra już od piętnastu lat. Bilardzistka rozwiewa wszelkie mity, że kobieta nie może uprawiać tego sportu.

- Zawsze pojawia się odwieczne pytanie, dlaczego mężczyźni lepiej wypadają w bilardzie? Myślę, że kobiety szybciej się dekoncentrują, ale to w niczym nie przeszkadza, abyśmy mogły grać razem z facetami - tłumaczy. Okazuje się też, że jak ktoś dobrze poukłada sobie codzienną pracę, to da się pogodzić bilard, pracę i rodzinę.

Wszyscy rozmówcy zgodnie potwierdzają, że gra w bilard jest jednocześnie sportem i pasją i nie da się tego jednoznacznie rozdzielić. Mówią też, że jest to gra którą można uprawiać przez lata.

Czym grają zawodnicy?

Kule bilardowe wykonane są z aramitu przez co są prawie niezniszczalne. Natomiast kije bilardowe z drewna klonowego i dodatkowo skręcane. - Kije muszą być dobrze wyważone i można powiedzieć, że ich wykonywanie to sztuka rzemieślnicza - opowiada Marek Marcinkowski, sędzia bilardowy.

Zawsze gra się białą bilą, a na poczatku zagrywa się bilą o najmniejszym nominale. Jeśli biała bila wpadnie do łuzy lub nie odbije się od bandy, czyli któregoś z boku stołu, traktowane jest to jako faul. Wtedy przeciwnik ma możliwość postawienia białej bili w dowolnym miejscu na stole.

Gra w bilard wymaga systematyczności

Nauka gry w bilard wymaga przede wszystkim samodyscypliny i systematyczności. Przyszli gracze najpierw muszą poznać zasady gry, a dopiero później nabywają praktycznych umiejętności. Przy stole bilardowym uczą się w pierwszej kolejności odpowiedniej postawy oraz prowadzenia kija, czyli np. odpowiedniego ułożenia ręki.

Później trzeba opanować celność oraz jedną z ważniejszych umiejętności, którą jest pozycjonowanie bili. W tym ostatnim chodzi o to, w jaką część bili - boczną, środkową, dolną lub górną zawodnik uderzy. Kiedy te wszystkie umiejętności już zdobędziemy niezbędna jest praktyka, trzeba grać najlepiej z doświadczonymi zawodnikami by doskonalić technikę.

- To jest sport i pasja, jednak dla kogoś, kto chce uprawiać ten sport wyczynowo to jest ciężka praca. Na pewno tym młodym ludziom chcącym rozpocząć swoja karierę jest łatwiej niż parę lat temu - opowiada Krzysztof Gardias, prezes Stowarzyszenie Bilarda Sportowego w Łodzi.

Bilard to drogi sport

To nie jest sport dla każdego. I nie chodzi tutaj o chęci, a kwestie finansowe. Koszt kijów, którymi zawodnicy grają waha się od 150 złotych do nawet 10 tys. złotych. Do tego trzeba dodać koszty wyjazdów na zawody, ponieważ mała ilość zawodników posiada stałego sponsora. Nie wszystkie kluby też mogą pozwolić sobie na finansowanie takich imprez dla wszystkich. A zawody odbywają się nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Każdy, kto chciałby zacząć swoją przygodę z tym sportem, może zgłosić się do Stowarzyszenia Bilarda Sportowego w Łodzi. Siedziba znajduje się w klubie Frame przy ulicy Narutowicza 7/9, tel. 42 630-80-42.
Dla miłośników tej dyscypliny informacja. Od dziś (11 marca) do niedzieli trwają V Otwarte Mistrzostwa Łodzi w bilardzie, w odmianę 10-bil. Są to zawody z cyklu Grand Prix Polski w Pool Bilard.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto