Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

185 mln złotych na łódzkie ZOO

Anna Wójcik
Anna Wójcik
12-letni plan rozwoju łódzkiego zoo zakłada m.in. sprowadzenie nowych zwierząt, modernizację i rozbudowę istniejących obiektów.

Zleciliśmy opracowanie koncepcji zagospodarowania i zmodernizowania łódzkiego zoo. Teraz ten projekt chcemy przedstawić Radzie Miejskiej - zapowiada Dariusz Joński, wiceprezydent Łodzi.

Będzie rewolucja

Łódzkie zoo czeka niemała "rewolucja" z kilku powodów. Po pierwsze ma ono coraz mniej oglądających. Z badań przeprowadzonych w 2008 wynika, że ogród zoologiczny odwiedziło 233 tys. ludzi, a w roku 2009 było ich jeszcze mniej. - Roczne przychody z biletów wynoszą około miliona złotych, a utrzymanie obiektów wynosi 7,5 mln złotych - mówi wiceprezydent.

Nic dziwnego, że tak się dzieje skoro większość obiektów pochodzi z lat 50. i 60. Ostatni budynek, czyli "Świat Ptaków" postawiono w 2002 roku. - Tylko trzy budynki nadają się do pozostawienia, resztę trzeba stawiać na nowo - mówi Dariusz Joński.

Zoo rozrośnie się

Łódzki ogród zoologiczny ma być też prawie dwukrotnie większy, a dokładnie o 26,32 hektara. To będzie jeden z pierwszych etapów odnowy zoo. Obiekt ma być rozbudowany od strony północnej, po drugiej stronie ulicy Konstantynowskiej. - Później na nową część przeniesiemy zwierzęta ze starej - informuje Dariusz Wrzos, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ. - Obie części zostaną połączone kładką nad ulicą Konstantynowską - kontynuuje Wrzos.

To jednak nie koniec upiększania zoo. Zmieni się także ogrodzenie. Stare przez sypiący się mur od strony ul. Krakowskiej i Retkińskiej wymagało wyłożenia kolejnych pieniędzy przez miasto. Ale nowe ogrodzenie ma być nie tylko mocniejsze, ma także pozwolić spacerującym po Parku na Zdrowiu czy też Parku Piłsudskiego zobaczyć zwierzęta.

Zwierzęta z bardzo bliska będzie można zobaczyć także w samym zoo, ponieważ projekt zakłada stworzenie kładek nad ogrodzeniami.

Ogród zoologiczny ubogi w zwierzęta

Kolejnym problemem zoo jest nie tylko jego opłakany stan, ale także brak zwierząt w szczególności tych dużych. Na chwilę obecną zoo ma 2,5 tysiąca zwierząt różnych gatunków.

- Nie mam już hipopotama, nosorożca. Został tylko jeden słoń - opowiada Joński. - W planach mamy m.in. zakup 6 hipopotamów i 6 nosorożców oraz zbudowanie tzw. słoniarni z 10 słoniami - dodaje Dariusz Wrzos.

Zwierzęta w poszczególnych ekspozycjach będą przebywały w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Nowe zoo ma nie tylko spełnić oczekiwania mieszkańców, ale także ściągnąć turystów. - To ma być magnes, który powinien przyciągnąć nawet sześć tysięcy osób - twierdzi Joński.

Budowa tego obiektu ma potrwać 12 lat i ma pochłonąć 185 mln złotych. - Staramy się również o pozyskanie środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i z zewnątrz. - Wierze, że mamy szanse dostać te środki, bo już jesteśmy po pierwszych rozmowach - z pełnym optymizmem mówi Joński.

Projekt przebudowy łódzkiego ZOO stworzył Robert Zubkowicz, architekt krajobrazów.

Czytaj także:
- Kulturalne przebudzenie Księżego Młyna. Czy tego właśnie chcą jego mieszkańcy?
- Egipt, Tunezja i Turcja - tam łodzianie pojadą na wakacje-
Nie daj się dziurom, czyli dramatyczny stan łódzkich ulic


Zobacz też na MM Łódź

.


Dołącz do nas na:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto