Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławska firma deweloperska kupiła najdroższą działkę w Łodzi. Obok dworca Fabrycznego będzie budować bloki

red.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO) i architekt miasta Marek Janiak nad makietą Nowego Centrum Łodzi. Makieta raczej jest już nieaktualna
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO) i architekt miasta Marek Janiak nad makietą Nowego Centrum Łodzi. Makieta raczej jest już nieaktualna
Miało być Nowe Centrum Łodzi z kompleksem handlowo-usługowo-mieszkaniowym, ale najpewniej będzie osiedle z mieszkaniami, zapewne w większości do wynajęcia. Najdroższa i ciągle pusta działka w Łodzi zmieniła właściciela. Wrocławski Archicom odkupił ją od belgijskiego dewelopera - firmy Ghelamco. Za 20 tys. metrów kwadratowych w pobliżu dworca Fabrycznego zapłacił 90 mln zł (ok. 4,5 tys. zł/mkw.).

Przypomnijmy, że belgijska firma działkę w Nowym Centrum Łodzi kupiła jesienią 2016 r. Władze miasta wystawiły ją na licytację od 60 mln zł. Ghelamco ostatecznie zapłaciło za nią 85,2 mln zł.

W 2020 r. Ghelamco razem z innymi właścicielami działek w Nowym Centrum Łodzi zgłosiło w Urzędzie Miasta Łodzi wniosek o zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wnioskodawcy domagali się, by - w miejsce zabudowy z przeważającą funkcją usługowo-handlową wpisać funkcję mieszkaniową. Inwestorzy tłumaczyli to zmianami na rynku wywołanymi pandemią covid-19.

Rada Miejska zgodziła się na to w grudniu 2020 r. Co ciekawe, projekt przedstawiano nad ranem, na najdłuższej sesji w tej kadencji. Sprzeciwiał się temu Robert Warsza, ówczesny dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Podkreślał, że "plany powinny oferować stabilność, nie zaś liczenie na to, że w czasach trudniejszych zmiany na korzyść inwestorów pobudzą rynek".

W kuluarach Rady Miejskiej komentowano, że w ten sposób dyrektor Warsza przestrzegał przed możliwą korupcją. Dlaczego? Bo zmiany w planach znacznie zwiększą wartości nieruchomości, kupionych od miasta na warunkach planów obowiązujących wcześniej.

Ostrzeżenia dyrektora MPU nie przyniosły skutku. 17 marca 2021 r. wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik podpisał obwieszczenie o przystąpieniu do sporządzenia planów zagospodarowania przestrzennego dla trzech obszarów Nowego Centrum Łodzi, a 24 marca nabór wniosków o zmiany w planach ogłosiła MPU. Dzień później cała dyrekcja MPU z Robertem Warszą na czele złożyła rezygnację nie podając przyczyn swojej decyzji.

W lipcu 2022 r. Rada Miasta głosami koalicji KO-Lewica przyjęła nowe plany dla okolic dworca Fabrycznego. Przeciw była opozycja z PiS, klubu Niezależnych Socjaldemokratów i radnych niezrzeszonych. Przeciwnicy forsowanych przez władze Łodzi zmian podkreślali, że Nowe Centrum Łodzi stanie się blokowiskiem.

Mimo zmian w planach, korzystnych dla inwestorów, na najdrożej działce przez kolejne dwa lata stała tylko tablica z nazwą właściciela. Teraz działka została sprzedana. Nabywcą jest wrocławski Archicom. Cena transakcji to 90 mln zł.

- Nowe Centrum Łodzi to śródmiejski, konsekwentnie rewitalizowany obszar, który ma odmienić oblicze całego miasta - ocenia w komunikacie na temat transakcji Waldemar Olbryk, prezes Archicomu. - Wierzymy w potencjał tego miejsca, stworzonego na terenie odzyskanym dla mieszkańców całej Łodzi. Nasza firma kupuje tam grunt, dzięki czemu dołożymy swoją cegiełkę do tego projektu. Wybudujemy otwarte osiedle mieszkaniowe z dostępem do miejskich udogodnień. Będzie też łącznikiem między kluczowym hubem komunikacyjnym a infrastrukturą handlową i rekreacyjną.

Nowy właściciel działki planuje wybudować na jej terenie 1,3 tys. mieszkań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto