Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wesoła wdówka - premiera Teatru Muzycznego

Redakcja
22 maja o godz. 20 w ogrodzie Pałacu Poznańskich rozpocznie się premiera "Wesołej wdówki", zrealizowanej przez Teatr Muzyczny w Łodzi.

Wystawianie dzieł muzycznych w plenerach ma w Polsce bogatą tradycję. Dość wspomnieć niedawną premierę krakowskiego "Barona cygańskiego" w Niepołomicach, czy przedstawienia Opery Wrocławskiej, pokazywane na Pergoli, a cieszące się wielką popularnością i gromadzące ogromną widownię.

W Łodzi miejscem idealnym dla takich przedsięwzięć jest teren wokół pałacu Poznańskich. Architektura pałacu i naturalna sceneria to wymarzone tło dla opowieści o salonowych intrygach i o miłości sympatycznego lekkoducha hrabiego Daniły do bogatej Hanny Glawari, tytułowej wdówki.

Ta realizacja to kolejny krok w zacieśnianiu współpracy między Teatrem Muzycznym i Muzeum Historii Miasta Łodzi. Teatr, z powodu remontu od roku pozbawiony własnej sceny, korzystając z uprzejmości gospodarzy pałacu przy ul. Ogrodowej, postanowił właśnie tam wystawiać operetki. Dużą widownię zgromadziły już koncertowe wykonania "Ptasznika z Tyrolu". Teraz, podczas trzech kolejnych majowych wieczorów wielbiciele muzyki Lehára na dziedzińcu najpiękniejszego łódzkiego pałacu, będą mogli posłuchać jego urokliwych melodii, z których wiele stało się ponadczasowymi przebojami, jak: "Usta milczą, dusza śpiewa" czy "Pieśń o Willi", bawiąc się przy tym  perypetiami salonowych lwów, polujących na majątek Hanny Glawari.

O wyborze tytułu zadecydowała przede wszystkim piękna muzyka, ale nie bez znaczenia jest także ponadczasowość tematów: romanse i salonowe układy są ciągle istotne w życiu elit, a historie osnute wokół wydarzeń w paryskim salonie poselstwa księstwa Pontevedry mają nadal aktualne odniesienia. Zobaczymy przedstawienie wpisujące się w najlepszą tradycję inscenizowania tej formy teatralnej, w którym najistotniejszy jest piękny śpiew i gra aktorska.

Obok artystów Teatru Muzycznego w Łodzi wystąpią laureaci III Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Uwagę widzów z pewnością przyciągną też interesujące kostiumy, zaprojektowane w stylu epoki. Zdaniem realizatorów, operetka tak właśnie powinna być wystawiana. Powstała w określonym czasie historycznym, w odniesieniu do konkretnych zjawisk i wydarzeń. Należy więc rozkoszować się jej urokiem. A piękna muzyka, znakomite i dowcipne libretto, a także świetny przekład Jerzego Jurandota i Józefa Słotwińskiego są klasą samą w sobie.

- Mówi się, że Wesoła wdówka to operetka z piękną muzyką, ale nieprawdopodobnym i infantylnym librettem. Nieprawdopodobnym? A czy postaci sprzed stu lat nie są podobne do tych z XXI wieku i Lehárowski Paryż nie przypomina współczesnej Brukseli?

Czy księstwo Pontevedry nie wydaje nam się znajome? Przecież i w naszych czasach młode i piękne kobiety wychodzą za mąż za bajecznie bogatych staruszków, a w salonach można spotkać przystojnych birbantów, którzy myślą tylko o tym, by błyszczeć, a broń Boże, pracować - opowiada Zbigniew Macias, reżyser spektaklu.

- Czy nasi politycy nie przypominają figur z ambasady księstwa Pontevedro? A może nie ma dziś mężów, którzy swoją bezpodstawną zazdrością doprowadzają żony do zdrady, albo żon, które – afiszując się wiernością – zdradzają mężów przy byle okazji? I fakt, że ktoś się wzbogacił, nie wzbudza w nas dziś zazdrości? Wielcy tego świata nadal wygłaszają przemówienia, w których treść nikt nie wierzy, a corpus delicti w jakiejś ważnej sprawie okazuje się być teatralnym rekwizytem. Czy naprawdę współczesny świat jest inny niż ten sprzed stu lat? A może zmieniło się tylko otoczenie człowieka, a jego natura pozostała taka sama?

Ale dość tych pytań. Nie zapraszam Państwa do dyskusji na tematy egzystencjalne, a proponuję spędzenie kilku godzin z gromadą sympatycznych utracjuszy z jakże bliskiego nam kraju. Przecież operetkowe Pontevedro jest w nas.

(Tekst na podstawie inf. prasowych) Przeczytaj także:__- Operetkowe ostatki w Łodzi
- Twoim jest serce me w Teatrze V6
- "Jezioro Łabędzie" w Teatrze Wielkim


MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto