Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważna zmiana dotycząca biletów MPK kupowanych przez aplikację. Co się zmieni?

md
Kontrolerzy biletów zauważyli, że wielu podróżnych korzystających z aplikacji mobilnych rozpoczyna zakup biletu dopiero w momencie ogłoszenia kontroli
Kontrolerzy biletów zauważyli, że wielu podróżnych korzystających z aplikacji mobilnych rozpoczyna zakup biletu dopiero w momencie ogłoszenia kontroli Grzegorz Gałasiński
Pasażerów łódzkich tramwajów i autobusów MPK, którzy płacą za przejazdy aplikacją w smartfonie, czekają zmiany. Wszystko po to, by ukrócić jazdę "na gapę".

W środę, 8 listopada, sprawą zajmą się łódzcy radni. Chodzi o uchwałę, w której jest zapis, że "pierwszą czynnością, jaką pasażer jest zobowiązany dokonać bezpośrednio po wejściu do pojazdu jest skasowanie biletu za przejazd (...) bądź zakup biletu w pojeździe i skasowanie go". Nie ma natomiast analogicznego zapisu w kwestii związanej z zakupem biletu za pomocą aplikacji i płatności mobilnych. W efekcie wiele osób jeździ na gapę, a bilet kupuje dopiero, gdy pojazdu wsiądą kontrolerzy. tak przynajmniej twierdzą osoby sprawdzające bilety.

"Kontrolerzy biletów zauważyli, że wielu podróżnych korzystających z aplikacji mobilnych rozpoczyna zakup biletu dopiero w momencie ogłoszenia kontroli. Bywają też sytuacje, w których pasażerowie rozpoczynają zakup biletu po wejściu do pojazdu, jednak z przyczyn technicznych (np. problem z płatnością lub dostępem do sieci Internet) cały proces zakupu nadmiernie się wydłuża" - czytamy w uzasadnieniu projektu zmiany uchwały.

Jakie zmiany czekają pasażerów łódzkiego MPK?

W uchwale znajdzie się doprecyzowanie w postaci zapisu, że "w przypadku wnoszenia opłat za pomocą systemów płatności mobilnych, pasażer jest zobowiązany nabyć i aktywować bilet przed rozpoczęciem podróży, jednak najpóźniej po wejściu do pojazdu".

W nowej uchwale ma być też zapis, że liczenie czasu podróży z biletem kupionym przez płatność mobilną rozpocznie się od czasu aktywowania biletu. Także anulowanie opłaty dodatkowej - 513 zł. - za jazdę bez ważnego biletu zakupionego mobilnie, będzie możliwe poprzez okazanie go wraz z imiennym potwierdzeniem zakupu, w sytuacji, gdy podczas kontroli biletów pasażer nie mógł go okazać np. przez fakt rozładowania smartfona.

Zmiany mają wejść w życie pod koniec listopada. "doprecyzowanie przepisów będzie sprawiedliwe w stosunku do pasażerów korzystających z biletów tradycyjnie kasowanych" - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.

Do końca 2023 r. w Łodzi wciąż obowiązuje wydłużenie czasu ważności biletów jednorazowych z uwagi na trwające inwestycje drogowe: bilety 20-minutowe tracą ważność po 40 minutach, a 40-minutowe po 60 minutach. Radzie Miejskiej Łodzi nie przedstawiono projektu, który sankcjonowałby przedłużenie czasu ważności biletów jednorazowych także na rok 2024.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto