Tanie bilety MPK Łódź i poprawa komunikacji miejskiej w Łodzi to proponuje projekt Komunikacja miejska na 100%! Ruszyła zbiórka podpisów

Marcin Darda
Marcin Darda
Tanie bilety MPK Łódź i poprawa komunikacji miejskiej w Łodzi. Ruszyła zbiórka podpisów: Komunikacja miejska na 100%!
Tanie bilety MPK Łódź i poprawa komunikacji miejskiej w Łodzi. Ruszyła zbiórka podpisów: Komunikacja miejska na 100%!
Udostępnij:
Tanie bilety MPK w Łodzi są możliwe. 40 minutowe bilety MPK Łódź po 3 zł, a nie po 5 zł? To propozycja komitetu społecznego "Komunikacja miejska na 100 %". Właśnie ruszyła w Łodzi zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem uchwały obniżającym ceny biletów.

PODWYŻKA CEN BILETÓW MPK ŁÓDŹ OD 1 MARCA 2022

Przed ponad tygodniem Rada Miejska Łodzi głosami Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy podniosła ceny biletów komunikacji miejskiej o 30 proc. Wyższa taryfa ma obowiązywać od 1 marca, a wśród argumentów za koniecznością podniesienia cen były m.in. wyższe koszty zakupu energii i paliwa dla taboru MPK (o 22 mln zł więcej niż w 2021 r.) i podwyżka wynagrodzeń dla załogi spółki (o 22 mln zł więcej), stąd łącznie potrzebne było dodatkowe 46 mln zł. Tym samym od 1 marca cena biletu 20-minutowego normalnego wzrośnie z 3 zł do 4 zł, a 40-minutowego z 3,80 zł do 5 zł., ulgowe z 1,5 i i 1,9 zł. do 2 i 2,50 zł.

Wróci także wydłużony czas biletów ze względu na opóźnienia taboru tłumaczone miejskimi inwestycjami, czyli 20-minutowy bilet będzie obowiązywał przez 40 minut, a 40-minutowy przez 60 minut. Zdrożeją oczywiście także bilety okresowe.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

UCHWAŁA OBYWATELSKA I OBNIŻKA CEN BILEÓW

Na sesji podczas dyskusji szef klubu KO Mateusz Walasek zwrócił się do radnych opozycji, by - jeśli nie chcą podwyżek - wskazali konkretne źródła oszczędności w budżecie. Gdy to mówił, w UMŁ od kilku tygodni leżał już projekt obywatelskiej uchwały "Komunikacja miejska na 100%", w której wskazano jak zaoszczędzić 30 mln zł i cen biletów nie podnosić, a obniżyć przy jednoczesnym zwiększeniu liczby kursów tramwajów.

Skutki finansowe zostaną pokryte z wyższych zysków spółek komunalnych dzięki obniżeniu uposażeń członków zarządów oraz rad nadzorczych, likwidację gazetki miejskiej, likwidację inLodz21, zmniejszenie dotacji na Łódzkie Centrum Wydarzeń, Biuro Promocji i Nowych Mediów oraz poprzez dzierżawę Portu Lotniczego Łódź" - czytamy w uzasadnieniu.

Nowe ceny biletów jakie wskazano w uchwale to: 2,20 zł za normalny 1,1 za ulgowy bilet do 20 minut, 3 zł za normalny i 1,5 zł za ulgowy bilet do 40 minut i oczywiście tańsze bilety okresowe. Najwolniejsza w Polsce komunikacja tramwajowa (średnio 15,6 km na godz.) miałaby przyspieszyć przy otrzymaniu priorytetu w postaci zielonego światła, co oznaczałoby że tramwaj zatrzyma się raz - na przystanku, a nie najpierw na czerwonym świetle, a potem na przystanku. Częstotliwość kursów miałaby wzrosnąć o 25 proc.

- Wskazaliśmy źródła zaoszczędzenia 30 mln zł, ale tych pieniędzy byłoby o wiele więcej, dlatego, że tańszy bilet to większy popyt na korzystanie z transportu publicznego - mówi Daniel Walczak, jeden z inicjatorów. - Nie mamy zbyt dużo czasu na zbiórkę podpisów, bo do 3 lutego, ale będzie można nas spotkać na przystankach z dużym potokiem pasażerów: Manufaktura, Centrum Przesiadkowe, rynek Górniak i rynek Bałucki oraz w innych miejscach w Łodzi. Podpis można też złożyć w restauracji „Majne Szwajne Vegan Deli” przy ul. Piotrkowskiej 15.

By projekt trafił pod obrady Rady Miejskiej potrzeba co najmniej 300 poprawnie złożonych podpisów łodzian. Inicjatorzy uchwały raczej bez problemu zdobędą ich o wiele więcej, ponieważ po decyzji Rady Miejskiej o podwyżce cen biletów w mediach społecznościowych miażdżących komentarzy przybywa lawinowo.

Jakkolwiek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO) bardzo często publicznie mówi, że "miasto jest współrządzone przez mieszkańców Łodzi", tak jest pewne, że projekt obywatelski zostanie odrzucony przez prezydencką większość radnych KO - Nowa Lewica, choćby dlatego, że cięcia w zarządach spółek i radach nadzorczych czy propagandowych wydziałach UMŁ, dotknęłyby kolegów z partii i grona towarzyskiego.

Poza tym praktyka pokazuje, że inicjatyw obywatelskich zazwyczaj nie traktują poważnie. Jednak debata w Radzie Miejskiej oznacza, że radni większości będą się musieli z argumentami społeczników zmierzyć publicznie.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

HOROSKOP 2022

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tusekkłamczyszek
Zdanowska nie jest moim ulubionym prezydentem a wręcz przeciwnie uważam, że większego szkodnika w tym mieście nie było ( no ale mogliśmy trafić jak w Gdańsku choć Łódź nie ma takich możliwości ) Ale działalnośc tych niby społeczników przypomina mi to co robił Joński Najpierw jakieś podpisy, potem referendum i prywatna

kariera dzięki bezzmyślnie głosującym na samo nazwisko cymbałom. Nie żeby te pajace od podpisów mieli polityczne plany, ale scenariusz jest taki sam jak poprzednio i ktoś na tym próbuje sobie coś ugrać. A łodzianie i słusznie, to według zasług niech mają bilety najdroższe w Polsce
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie