Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Historii Miasta Łodzi otwarto wystawę prezentującą fenomen Biblii

Monika Pietras
Ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek ogląda zwój z ręcznie napisaną Torą  Fot. Krzysztof Szymczak
Ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek ogląda zwój z ręcznie napisaną Torą Fot. Krzysztof Szymczak
Szesnastowieczna Biblia ks. Wujka ofiarowana królowi Zygmuntowi III Wazie, ręcznie pisany zwój z Pięcioksiągiem Mojżesza oraz Pismo Święte w komiksie, na kasetach magnetofonowych, płycie CD oraz zapisane alfabetem ...

Szesnastowieczna Biblia ks. Wujka ofiarowana królowi Zygmuntowi III Wazie, ręcznie pisany zwój z Pięcioksiągiem Mojżesza oraz Pismo Święte w komiksie, na kasetach magnetofonowych, płycie CD oraz zapisane alfabetem Braille’a.

To tylko niektóre eksponaty, jakie zgromadzono na wystawie „Biblia wczoraj i dziś”, którą otwarto wczoraj w Muzeum Historii Miasta Łodzi.

Patronat medialny nad pokazem sprawuje redakcja „Dziennika Łódzkiego – Wiadomości Dnia”.

W salach Pałacu Poznańskich zgromadzono rozmaite wydania Biblii z ostatnich czterech stuleci oraz współczesne tłumaczenia na języki europejskie oraz tak egzotyczne, jak koreański, japoński, chiński i kiswahili. Do najstarszych eksponatów należy wydanie paryskie Konkordancji (czyli indeksu) z połowy XVI wieku. Treści biblijne odnaleźć można też w licznie zgromadzonych obrazach, rzeźbach, grafikach i tkaninach. Jako uzupełnienie zaprezentowano przedmioty kultu oraz naczynia i szaty liturgiczne.

Organizatorami pokazu są Muzeum Historii Miasta Łodzi i Muzeum Archidiecezji Łódzkiej. Scenariusz wystawy opracowali Małgorzata Laurentowicz-Granas, dr Marek Budziarek i ks. Jerzy Spychała. Eksponaty w większości pochodzą z łódzkich muzeów i bibliotek.

– Łódzkie zbiory są niezwykle cenne. W naszych bibliotekach można znaleźć cudowne perełki – mówi Marek Budziarek. – Mieliśmy problem z wypożyczeniem eksponatów XVI-wiecznych, więc trzeba było posiłkować się książkami i dokumentami nieco młodszymi, ale one są znakomite – mówi dr Marek Budziarek. – Jednak przesłaniem naszej wystawy nie jest pokazywanie starodruków, ale ukazanie fenomenu słowa zawartego w Biblii.

Pokazowi biblijnemu towarzyszy wystawa fotografii prof. Janusza Hereźniaka, który na kilkudziesięciu zdjęciach prezentuje widoki Ziemi Świętej, jakie uwiecznił podczas ubiegłorocznej pielgrzymki.

Wczorajszy wernisaż zaszczycili obecnością najwyżsi dostojnicy Archidiecezji Łódzkiej oraz duchowni kościołów chrześcijańskich działających na terenie miasta. Ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek, który objął wystawę honorowym patronatem, wręczył dyrektorowi Ryszardowi Czubaczyńskiemu papieski Medal Jubileuszowy Roku 2000, który wczoraj rano przywieziono prosto z Watykanu.

– Biblia wywiera wielki wpływ na człowieka od starożytności. Cieszę się, że ta wspaniała wystawa zbiega się z obchodami Dnia Judaizmu i dniem modlitw o jedność chrześcijan oraz 80-leciem istnienia Archidiecezji Łódzkiej oraz ćwierćwieczem Muzeum Historii Miasta Łodzi – powiedział ks. arcybiskup Władysław Ziółek.

Ze względu na spodziewane zainteresowanie wystawą, muzeum wydłuża o dwie godziny czas pracy w niedziele. Ekspozycję będzie można wtedy zwiedzać w godz. 10 – 16.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto