MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem do 2012 roku nie będzie A1 i S8

Piotr Brzózka
Daleka droga do Euro 2012. Z ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że nie zdążymy z budową autostrad i tras ekspresowych na mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

W naszym regionie wygląda to szczególnie marnie - żeby to wiedzieć, nie trzeba się wczytywać w raport NIK. Najdobitniejszy dowód to rowerowy rajd wiceministra infrastruktury Radosława Stępnia, który w sobotę przejechał na dwóch kółkach trasę planowanej autostrady A1. Tej, której nie będzie na Euro...

Stępień na antenie jednej stacji telewizyjnej założył się z dziennikarzem o to, że do maja 2012 roku pojedziemy A1 ze Strykowa na Śląsk. Jeśli się nie uda, on przejedzie na rowerze 180 kilometrów - tyle ile ma liczyć zaplanowany odcinek.

W sobotę honorowy minister o godzinie 6 rano wsiadł na swój bicykl i bocznymi drogami popedałował ze Strykowa, przez Piotrków i Bełchatów do Kamieńska, a potem znów do Strykowa.

Droga A1 - według NIK- miała być gotowa na Euro, a dziś już wiadomo, że do tego czasu nie zacznie się nawet jej budowa. Okazało się, że konsorcjum, które wygrało przetarg na realizację inwestycji, nie zdołało zebrać pieniędzy (potrzebne było 7,5 mld zł). Firma straciła kontrakt, ale my zostaliśmy z niczym, znów straciliśmy kilka lat. Ogłoszono nowy przetarg, trzeba wyłonić wykonawcę, podpisać nowe umowy, od nowa zaprojektować drogę (stary projekt poszedł zimą do kosza). Efekt - wiadomo już, że budowa A1 Stryków-Pyrzowice została odłożona na czas po mistrzostwach. Zamiast nowej A1, rząd chce teraz zaoferować kierowcom pospieszny lifting starej trasy na Śląsk, czyli popularnej gierkówki.

W sprawie łódzkiego odcinka A1 NIK nie podniosła larum, bo kontrola fizycznie zakończyła się, zanim zaskoczyły nas niemiłe informacje ze stycznia. Izba alarmuje jednak, że problem może być z terminowym oddaniem 94 kilometrów autostrady A2 ze Strykowa do pod-warszawskiej Konotopy. NIK podkreśla, że od daty podpisania umów z 5 wykonawcami zostały do finału budowy 32 miesiące. Niezbyt wiele, zważywszy na fakt, że nie były jeszcze wówczas załatwione wszystkie wykupy, brakowało wielu dokumentów. Od tego czasu minął prawie rok i trzeba przyznać, że wiele się zmieniło. W ubiegłym tygodniu budowa A2 fizycznie się rozpoczęła. Jest jedno "ale". Pierwszy szpadel wbito od strony Warszawy. Tymczasem budowa 2 odcinków w województwie łódzkim wciąż się nie rozpoczyna.

Wojewoda Jolanta Chełmińska wstrzymała niedawno procedury ze względu na konieczne poprawki w tzw. decyzji środowiskowej. To podobno formalność, ponoć pozwolenie na budowę ma być wydane do 28 września. Czy to wystarczy? Eksperci do spraw drogownictwa podkreślają, że jeśli A2 zostanie ukończona na Euro 2010, to "na styk". Możliwe, że będzie wylany asfalt, ale nie będzie dokończona infrastruktura wokół -choćby zwykłe barierki oddzielające pasy.

Według NIK, kluczową inwestycją dla Euro jest też trasa S8. Ogłoszono właśnie przetargi na budowę pierwszych odcinków w woj. łódzkim - głównie w okolicach Łodzi i Pabianic. Umowy z wykonawcami zapewne zostaną podpisane wiosną przyszłego roku, a i to nie będzie gwarantowało natychmiastowego rozpoczęcia robót. GDDKiA podaje, że droga będzie gotowa w 2013 roku i dodaje, że nigdy nie mówiono, iż zostanie ona wybudowana wcześniej (nie była częścią planu na Euro). W swoim raporcie NIK za kluczową w przygotowaniach jednak ją uznaje.

Ogółem, według Izby, w całej Polsce zagrożone jest oddanie aż 73 procent odcinków szybkich tras, zaplanowanych na mistrzostwa, w tym 19 odcinków na autostradach i 46 - drogach ekspresowych. Jako powód NIK najczęściej wymienia problemy z pozyskaniem pieniędzy, a także wykupem gruntów, przeciągającymi się procedurami związanymi ze zdobywaniem rożnych opinii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto