Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Łódzki odnalazł list swojego pierwszego rektora - profesora Tadeusza Kotarbińskiego

Redakcja
List wyszukał na jednej z aukcji Paweł Spodenkiewicz z Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki UŁ.
List wyszukał na jednej z aukcji Paweł Spodenkiewicz z Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki UŁ. Krzysztof Szymczak
Profesor Tadeusz Kotarbiński, pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego, jest autorem listu z 1948 r., który UŁ wyszukał właśnie na aukcji kolekcjonerskiej. W liście filozof broni kolegi przed karnym wysłaniem na emeryturę. Uczelnia zaprezentowała znalezisko tuż przed rozstrzygnięciem piątej edycji swojego Konkursu im. Kotarbińskiego na najlepszą w Polsce książkę z zakresu nauk humanistycznych.

Uniwersytet Łódzki stara się regularnie zdobywać kolejne pamiątki po profesorze Tadeuszu Kotarbińskim, czyli pierwszym rektorze UŁ (1945-1949) oraz m.in. filozofie i etyku.
Do kolekcji obejmującej już korespondencję rodzinną, filozoficzną i służbową dołączył list z 1948 r. Prof. Kotarbiński broni w nim prof. Artura Żabickiego z ówczesnego Wydziału Prawno-Ekonomicznego UŁ przed karnym wysłaniem na emeryturę.

List wyszukał na jednej z aukcji Paweł Spodenkiewicz z Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki UŁ.
Jak we wtorek (19 listopada) tłumaczył badacz z UŁ, Wydział Prawno-Ekonomiczny był uważany przez komunistów za miejsce, w którym skupiali się przeciwnicy wprowadzanego po wojnie reżimu. Wkrótce ta struktura przestała istnieć. W UŁ powstał samodzielny Wydział Prawa, zaś ekonomiści mogli ewentualnie znaleźć pracę w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej (SGH), która miała swoją filię w Łodzi. Jednak reżim często wołał się „pozbyć” doświadczonych ekonomistów (w tym nieprzekonanych do gospodarczego potencjału komunizmu) wysyłając ich na emeryturę.

W liście do rektora SGH prof. Kotarbiński wspiera prof. Żabickiego, zapewniając adresata m.in., że zarzuty kierowane wobec ekonomisty (rzekome pobieranie opłat za egzaminy) są nieprawdziwe.

– Pierwszy rektor UŁ nie miał postawy „twardego antykomunisty”, ale postulował realizm, który mógłby pozwolić na odtworzenie intelektualnej warstwy narodu – opowiadał Paweł Spodenkiewicz.

UŁ nabył list za 200 zł. Cena była okazyjna, bo w przypadku tej aukcji inne instytucje nie zorientowały się, z jak cenną pamiątką mają do czynienia.

Władze UŁ przypominają, że w niedzielę (24 listopada), podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej, poznamy laureata piątej edycji Konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego – za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych. Do wybranego autora trafi 50 tys. zł.

Kto jest nominowany do nagrody?

Finałowe książki to: „Herbert. Biografia I Niepokój. Biografia II Pan Cogito” (Tom I i II) Andrzeja Franaszka, „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.)” Joanny Lisek, „Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej” Magdaleny Matysek-Imielińskiej, „Konstruowanie reprezentacji społecznej zapożyczeń do końca wieku XVIII” Zuzanny Zbróg i Piotra Zbróga oraz „Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej” Grzegorza Ziółkowskiego.

Pięć finałowych książek kapituła konkursu wybrała spośród 76 zgłoszonych pozycji humanistycznych (wydanych w 2018 r.).

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto