Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na 600 lat Łodzi powstała wielka monografia. Autorzy to cenieni fachowcy: historycy, archeolodzy, znawcy sztuki

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Prof. Jarosław Kita z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, przewodniczący komitetu redakcyjnego, z pierwszym tomem monografii.
Prof. Jarosław Kita z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, przewodniczący komitetu redakcyjnego, z pierwszym tomem monografii. Wiesław Pierzchała
Wielka monografia Łodzi – licząca pięć tomów, bogato ilustrowana i napisana plastycznym, przystępnym językiem – będzie ozdobą obchodów 600-lecia uzyskania przez Łódź praw miejskich. Pierwszy tom w wersji próbnej, jeszcze bez okładki, zaprezentowali przedstawiciele Urzędu Miasta i Uniwersytetu Łódzkiego we wtorek 13 czerwca na konferencji prasowej na terenie Art Inkubatora.

Wielka monografia z okazji obchodów rocznicy utworzenia Łodzi

Wielka monografia Łodzi – licząca pięć tomów, bogato ilustrowana i napisana barwnym, przystępnym językiem – będzie ozdobą obchodów 600-lecia uzyskania przez Łódź praw miejskim. Pierwszy tom w wersji próbnej, jeszcze bez okładki, zaprezentowali przedstawiciele Urzędu Miasta i Uniwersytetu Łódzkiego we wtorek 13 czerwca na konferencji prasowej na terenie Art Inkubatora.

Przeczytaj o sensacyjnym odkryciu na terenie dawnego folwarku Karola Scheiblera w dolinie rzeki Jasień

Wydawana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego monografia pt. „Łódź. Historia miasta poprzez wieki” została napisana przez doświadczonych badaczy reprezentujących różne dyscypliny: od historyków do filologów, archeologów i znawców sztuki. Ich praca poparta jest rozległą kwerendą w archiwach. Do tego dochodzą ciekawe zdjęcia i ryciny, z których część nie była do tej pory publikowana.

Jak nas poinformował prof. Jarosław Kita z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, przewodniczący komitetu redakcyjnego, pierwszy tom ukaże się 21 lipca br., tom drugi – z okazji Święta Niepodległości (11 listopada br.), tom trzeci – w marcu 2024 roku, tom czwarty – w lipcu 2024 roku i tom 5 w formie suplementu zawierającego rozmowy ze znawcami tematu – jesienią 2024 roku. Jeśli chodzi o zawartość monografii, to w tomie I zostaną przedstawione dzieje Łodzi do 1820 roku, w tomie II – od 1821 do 1914 roku, w tomie III – od 1914 do 1945 roku i w tomie IV – po 1945 roku.

Przeczytaj też o skarbie odkrytym podczas remontu kamienicy przy ul. Północnej w Łodzi

- Pierwszy tom to okres Łodzi przedprzemysłowej, tzw. Łodzi rolniczej. Nim Łódź stała się wielkim miastem przemysłowym, funkcjonowała jako mała miejscowość, między lasami, zamieszkała przez niewielką liczbę mieszkańców. Aż przyszedł XIX wiek i wszystko się zmieniło. Jest to okres najmniej poznany, jeśli chodzi o historię Łodzi i jest to jeden z argumentów, żeby sięgnąć po ten tom. Śmiem twierdzić, że jest napisany przez najlepszych z możliwych ekspertów, w większości związanych z Uniwersytetem Łódzkim, z Wydziałem Filozoficzno – Historycznym. A więc jest to książka o Łodzi przygotowana przez łodzian, z udziałem władz miasta i środowiska łódzkiego – zaznacza prof. Tadeusz Grabarczyk z Instytutu Historii UŁ.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na 600 lat Łodzi powstała wielka monografia. Autorzy to cenieni fachowcy: historycy, archeolodzy, znawcy sztuki - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto