Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatry otwierają widownie: przed nami weekend premier z udziałem publiczności

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
"Mizantrop"
"Mizantrop" K. Bieliński
Łódzkie teatry zapraszają widzów po długiej przerwie i intensywnie nadrabiają zaległości. Już w najbliższy weekend publiczność zobaczy kilka premier i szczególnych wydarzeń.

Premierowe spektakle na scenach Teatru im. S. Jaracza, Teatru Powszechnego, Teatru Arlekin im. H. Ryla, Teatru Pinokio, a także w teatralnej Baśniowej Kawiarence. A do tego wyjątkowy debiut na deskach Teatru Wielkiego. Miłośnicy teatru w pierwszy weekend powrotu do aktywności wszystkich łódzkich scen mają nadzwyczaj wiele możliwości wyboru nowych propozycji.

Teatr im. S. Jaracza w sobotę i niedzielę pokaże premierowe przedstawienia „Mizantropa” Moliera, w przekładzie Jerzego Radziwiłowicza. Reżyserii podjął się Edward Wojtaszek. Tytułowy bohater gardzi salonowymi konwencjami, fałszem i obłudą. Bezkompromisowo broni swoich przekonań, choć traci przez to przyjaciół i rujnuje miłosne plany. Napisana w 1666 roku sztuka często jest określana jako satyra salonowa.

„W „Mizantropie” nie chodzi jedynie o bywalców salonu Celimeny, ale o cały dwór, o ludzi kręcących się wokół dworu i wokół władzy” - mówi dla Teatru im. S. Jaracza Edward Wojtaszek. - „Słowo „dwór” pada w tekście sztuki wiele razy. Tak więc może nie adresatem, ale bohaterem na pewno, są dwór i salon. Są one bardzo dzisiejsze, współczesne. Ich przedstawiciele mają dzisiaj troszeczkę inne kształty salonów, może mniej gustowne, na czym innym także sam dwór polega, ale mechanizm się nie zmienił. Niezależnie od tego, gdzie dla nas znajduje się ten dwór, zawsze w jego centrum znajduje się jakiś król oraz ludzie, którzy są w stanie poświęcić wiele, by znaleźć się w jego pobliżu”.

Autorką scenografii i kostiumów jest Weronika Karwowska, muzyki - Tomasz Bajerski. Występują: Iwona Karlicka, Natalia Klepacka, Agnieszka Skrzypczak, Mikołaj Chroboczek, Radosław Osypiuk, Krystian Pesta, Michał Staszczak, Łukasz Stawowczyk, Bogusław Suszka, Krzysztof Wach.

W Teatrze Powszechnym na Małej Scenie w sobotę odbędzie się prapremiera „Tańczącego z gwiazdami”, do scenariusza i w reżyserii Michała Walczaka.

- Moim zdaniem Michał Walczak to jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia - podkreśla Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego. - Zaprosiłam go do napisania komedii specjalnie dla Teatru Powszechnego, bo ideą działającego tu Polskiego Centrum Komedii jest budowanie swoistego „laboratorium” gatunku komediowego. Z komedii w tym sezonie pokazaliśmy premierę „Rodziny” Słonimskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata, „Dobrą zmianę” (scenariusz i reżyseria Jakub Przebindowski), a teraz przed nami „Tańczący z gwiazdami”. Wszystkie trzy sztuki to komedie, ale z zupełnie różnych przestrzeni. W ten sposób pokazujemy szerokie spectrum gatunku.

Inspiracją dla autora sztuki była postać barwnego i kontrowersyjnego łódzkiego dziennikarza, zmarłego w ubiegłym roku Bohdana Gadomskiego.

- „Tańczący z gwiazdami” to inspirowany powieściami Stephena Kinga i filmami Davida Lyncha musical o teatrze, który po miesiącach pandemicznego miotania się między życiem a śmiercią wraca do życia, próbując wystawić rewiowy hit- autobiografię polskiego Liberace, Bohdana Gadomskiego- zapowiada Michał Walczak.

Do luksusowego ośrodka odwykowego dla celebrytów- Farmy Deziluzji - przyjeżdża aktorka Melisa Asanov. Po ujawnieniu przez nią przemocowych praktyk oskarżony o mobbing wykładowca „filmówki” i reżyser Wojtek Krasz, ginie w wypadku, a Melisa popada w depresję i rezygnuje z aktorstwa. W trakcie terapii grupowej prowadzonej przez Zena Melisa zaprzyjaźnia się z patoinfluencerką Pati i wróżką Anastazją, związanymi z agencją artystyczną Bubu Stars, prowadzoną przez Bohdana Gadomskiego oraz jego pudelka Bubu Mon Cheri Adorea. Ceną za karierę w Bubu Stars jest udział w benefisie Bohdana Gadomskiego. Przygotowania do premiery przerywa śmierć redaktora. Ale Bohdan wraca z zaświatów... Obsada: Diana Krupa, Paulina Nadel, Sebastian Jasnoch, Jakub Kotyński, Arkadiusz Wójcik, w materiale filmowym - Krzysztof Szczepaniak.

Kolejne przedstawienia będą prezentowane 30 maja oraz 1, 2, 3, 4, 5, 6 czerwca.

W sobotę w Teatrze Wielkim fascynujący debiut - wybitna sopranistka Joanna Woś po raz pierwszy wystąpi w tytułowej partii w operze „Madama Butterfly” Giacomo Pucciniego, w inscenizacji Janiny Niesobskiej. W spektaklu w rolach głównych wystąpią: Dominik Sutowicz, Agnieszka Makówka, Zenon Kowalski. Orkiestrę poprowadzi maestro Jose Maria Florencio.

Primadonna Teatru Wielkiego, do swojej kolekcji najważniejszych bohaterek operowych dołączy kolejną - Cio-Cio-San. Wszystkie partie operowych heroin, które wykonywała Joanna Woś, cechowały mistrzowskie wykonanie i aktorski kunszt, czego dowodem są liczne nagrody, wyróżnienia i uznanie publiczności. Na wydarzenie najwyższej klasy zapowiada się również sobotni występ.

„Madama Butterfly” zostanie zaprezentowana także w niedzielę - w roli głównej wystąpi Dorota Wójcik.

Teatr Arlekin im. H. Ryla na sobotę przygotował premierę klasycznej „Calineczki” H.Ch. Andersena w reżyserii Bartosza Kurowskiego. - Chciałbym, aby moja „Calineczka” i teatr, który komponujemy wraz z zespołem, była rozmową z dzieckiem na poziomie partnerskim. By była czymś więcej niż tylko przekazem fabuły, ale również puszczeniem oka do dorastającego odbiorcy, zaciekawionego światem dokoła - mówi twórca przedstawienia.

Spektakl wykorzystuje zróżnicowane instrumentarium form plastycznych z dziedziny teatru lalek, teatru maski, teatru cieni oraz technik multimedialnych. Scenografię zaprojektowała Klaudia Laszczyk, muzykę skomponował Łukasz Damrych. Obsada: Klaudia Kręcisz, Klaudia Kalinowska, Adrianna Maliszewska, Maciej Piotrowski, Wojciech Schabowski, Katarzyna Stanisz, Michał Szostak, Kamil Witaszak, Karolina Zajdel.

Teatr Pinokio zaś w niedzielę zaprosi na pokaz przedpremierowy spektaklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, na podstawie tekstu Justyny Bednarek.

„Każdy z nas zastanawiał się kiedyś, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki” - zapowiada Teatr Pinokio. - „Że znikają - to fakt, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Ekipa Pinokia zdaje się znać odpowiedź na pytanie od wieków dręczące nie tylko dzieci, ale także skarpetkolubnych dorosłych. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo”.

Autorem adaptacji i reżyserem jest Daniel Arbaczewski, scenografię zaprojektował Dariusz Panas, a muzykę skomponował Piotr Osak. Obsada: Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Natalia Wieciech, Łukasz Batko, Piotr Osak.

Na premierę w sobotę zaprosi też teatralna Baśniowa Kawiarenka - będą to „Bajki robotów, czyli Maszyna do Spełniania Życzeń” według Stanisława Lema w reżyserii i z udziałem Urszuli Binkowskiej oraz Włodzimierza Twardowskiego.

Widzowie mogą się już również wybrać do Teatru Nowego im. K. Dejmka, Teatru Muzycznego, Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka czy Teatru Małego w Manufakturze. Na razie jeszcze w ramach obostrzeń, ale już z możliwością spotkania z „żywym” spektaklem...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teatry otwierają widownie: przed nami weekend premier z udziałem publiczności - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto