Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeźbrazy Pawła Szadkowskiego w Galerii Willa

Dariusz Pawłowski
Rzeźbrazy Pawła Szadkowskiego w Galerii Willa
Rzeźbrazy Pawła Szadkowskiego w Galerii Willa materiały prasowe
Od dziś (2 lutetgo) w Galerii Willa będzie można zobaczyć „Rzeźbrazy i zwierciadła”, czyli sztukę Pawła Szadkowskiego.

Każdy z rzeźbrazów Pawła Szadkowskiego, najprościej mówiąc: łączących płaskorzeźbę z obrazem, wymaga kilkumiesięcznej, drobiazgowej, precyzyjnej pracy. Dlatego czwartkowy wernisaż, który rozpocznie się o godz. 18, to wyjątkowa okazja zapoznania się z najnowszą twórczością niezwykle rzadko wystawiającego swoje dzieła artysty.

– Rzeźbię w drewnie bukowym, które jest bardzo twarde, ale ma zwartą strukturę – wyjaśnia twórca. – Zaczynam od części rzeźbionych i nierzadko to one decydują o tym, co potem namaluję.

Na wystawie w Galerii Willa (ul. Wólczańska 31) zobaczymy około dwudziestu prac, powstałych od ostatniej wystawy artysty, która odbyła się jedenaście lat temu. To nie tylko rzeźbrazy, ale również tryptyk luster, zwierciadła „ubrane” w wyjątkowe ramy.

– Nawiązuję do sztuki dawnej, między innymi dlatego, że współczesna forma mnie nie inspiruje – dodaje Paweł Szadkowski. – W tworzeniu podstawą są dla mnie emocje, wydarzenia, które mnie poruszają i które staram się przetworzyć na język plastyki. Uważam, że istotą sztuki jest właśnie wywoływanie emocji, prowokowanie, poruszanie. Jestem przekonany, że tego potrzebuje widz.

Paweł Szadkowski nie kryje również fascynacji secesją.
– Inspiracji i zainteresowań można w moich pracach znaleźć wiele, także w religii, chociaż nie uważam się za twórcę religijnego – wyjaśnia. – Ale Drogę Krzyżową dla jakiejś świątyni chętnie bym wykonał. Wśród tematów, które odnajdziemy na wystawie są również rozważania na temat roli kobiety, jako np. opiekunki.

Paweł Szadkowski urodził się w Toruniu, ukończył studia w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1982 roku w Pracowni Grafiki prof. Leszka Rózgi oraz w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Garbolińskiego.

Wystawę w Galerii Willa można oglądać do 26 lutego.

Zobacz też: Rok awangardy w Łodzi: performance, teatr i koncerty czwartkowe

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto