Rada powiatu w sprawie przebudowy obwodnicy w Zduńskiej Woli. Wzywa województwo do rozpoczęcia prac. Radni PiS przeciwni

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Rada powiatu zduńskowolskiego przyjęła stanowisko w sprawie rozpoczęcia przebudowy drogi wojewódzkiej 482 przebiegającej przez Zduńską Wolę. Samorząd oczekuje, że marszałek województwa i sejmik wprowadzą to zadanie do budżetu na 2023 rok. Inwestycja ma już wszystkie niezbędne pozwolenia.

Radni powiatowi postanowili przypomnieć władzom wojewódzkim jak istotna jest dla mieszkańców Zduńskiej Woli przebudowa tak zwanej obwodnicy, czyli drogi wojewódzkiej 482. Rada przyjęła stanowisko w tej sprawie. Nie jednogłośnie. Przeciwko było trzech radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Rada powiatu zduńskowolskiego podczas obrad 28 października przyjęła stanowisko w sprawie rozpoczęcia rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 482 na odcinku przejścia przez Zduńską Wolę.

Radni zwracają się z wnioskiem do marszałka województwa oraz sejmiku wojewódzkiego o podjęcie jak najszybszej realizacji inwestycji na ulicy Łaskiej i Łódzkiej w Zduńskiej Woli. Wnioskują o uwzględnienie jej w budżecie województwa na rok 2023 i ustalenie harmonogramu robót. Chodzi o ustalenie etapów prac tak, by ograniczyć uciążliwość dla mieszkańców, jaki mogłoby spowodować zamknięcie całej drogi przez miasto. Powiat jednocześnie deklaruje wszelką możliwą pomoc i współpracę.

Powiatowa rada podkreśliła także, że już 2 sierpnia 2022 roku uprawomocniła się decyzja wojewody o zezwoleniu na realizację tej inwestycji drogowej, a to oznacza dla Zarządu Dróg Wojewódzkich pełną swobodę działania.

- Biorąc pod uwagę jak bardzo jest oczekiwana przez mieszkańców ta inwestycja, wyrażamy ich opinię, by podkreślić potrzebę realizacji inwestycji - mówi Marcin Łabędzki z zarządu powiatu zduńskowolskiego.

- Projekt jest przygotowany i czas zacząć realizację - podkreśla wicestarosta Wojciech Rychlik.

Inwestycja wojewódzka nadal w planach

Przebudowa dotyczy około 5 km drogi wojewódzkiej 482, czyli dawnej drogi krajowej jaka przechodzi przez Zduńską Wolę, planowana jest już od 2018 roku. Pierwsze działania rozpoczęły się od zaprojektowania nowego wyglądu trasy i konsultacji z mieszkańcami, jakie prowadzono w połowie 2019 roku. Sejmik wojewódzki nie przeznaczył jednak znaczących kwot na inwestycję ani w poprzednich latach, ani w roku 2022.
Inwestorem i zarządcą ulic Łódzkiej oraz części ulicy Łaskiej w śladzie drogi wojewódzkiej nr 482 w Zduńskiej Woli jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi. Jest już gotowa dokumentacja przebudowy oraz wydane zezwolenie na budowę. Ale przetarg na wykonanie wciąż nie został ogłoszony choć ZDW zapewnia, że planuje wyłonić wykonawcę robót w tym roku, tak aby mogły się one rozpocząć w przyszłym roku.

„Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 482 na odcinku przejścia przez Zduńską Wolę", to inwestycja, jaką będzie finansowana z budżetu województwa łódzkiego. W tym roku na inwestycję w budżecie województwa łódzkiego przeznaczono zaledwie pół miliona złotych. Dopiero w kolejnych latach według Wieloletniej Prognozy Finansowej ma być wydanych 9 mln zł, a całość zadania do roku 2025 wyceniono tylko na 10 mln 95 tys. 28 zł. Tymczasem przewidywany koszt realizacji tego przedsięwzięcia może przekraczać nawet 100 mln zł. Takiego montażu finansowego w dokumentach województwa łódzkiego jednak nie ma.

Jak informuje ZDW w Łodzi, do 2019 roku wydatkowano 545.028 zł na opracowanie dokumentacji projektowej w zakresie rozbudowy drogi wojewódzkiej Nr 482 na odcinku przejścia przez Zduńską Wolę. W 2020 roku kontynuowano prace przygotowawcze w zakresie realizacji inwestycji, bez ponoszenia nakładów finansowych. W 2021 roku wydatki to 50.000 zł na wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. W 2022 roku planowane wydatki to 500.000 zł na kontynuację prac przygotowawczych.

Jak będzie wyglądała droga po przebudowie?

Długość odcinka, jaki będzie przebudowany na terenie Zduńskiej Woli, to 4,8 km. Inwestycja będzie realizowana z wyłączeniem pewnych odcinków, o czym zdecydowano po konsultacjach z mieszkańcami i w porozumieniu z samorządem. Chodzi między innymi o skrzyżowanie z ulicą Dąbrowskiego oraz rondo Solidarności, które jest już docelowym skrzyżowaniem.

Nowy wygląd ma zyskać odcinek ulicy Łaskiej oraz Łódzkiej od wiaduktu karsznickiego do ronda na ul. Sieradzkiej.

W ramach przebudowy powstanie sześć nowych rond. Od strony Karsznic pierwsze będzie na skrzyżowaniu Łaskiej z ul. Ceramiczną. Kolejne ulic Bema, Łaskiej i Łódzkiej, następne na skrzyżowaniu Łódzkiej z ulicami Konwaliową i Struga, kolejne Łódzkiej z ul. Spacerową i Moniuszki, następne Łódzkiej z Kilińskiego i ostatnie ul. Łódzkiej z ul. Getta Żydowskiego.

Pozostałe drogi, czyli ul. Dąbrowskiego i Mostowa będą podłączone pod drogę wojewódzką skrzyżowaniami zwykłymi.

Po konsultacjach zmiany w projekcie

Konsultacje, jakie przeprowadzano w Zduńskiej Woli w marcu oraz w maju 2019 roku przyniosły zmiany, jakie wprowadzono pod naciskiem mieszkańców i przedstawicieli samorządów. Projektanci w Ratuszu dwukrotnie prezentowali rozwiązania, jakie przyjęli w projekcie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 482 na ternie Zduńskiej Woli.

Najwięcej kontrowersji wzbudził pomysł na przebudowę skrzyżowania ulic Łaskiej - Łódzkiej i Bema. Postanowiono by z ulicy Bema wyjazd był tylko w prawo. Według projektantów, rondo im tam "nie wchodziło".

Projekt w pierwotnej wersji projektantów zakładał też, że od ul. Karsznickiej do ul Bema będą trzy pasy - trzeci środkowy z wysepkami służyć ma do lewoskrętów. Na skrzyżowaniu Struga - Konwaliowa i Łódzka rondo, a ulice Długa oraz Lipowa połączone, ale odcięte od Łódzkiej. Rondo na skrzyżowaniu ze Spacerową, a ze Szkolnej wyjazd tylko w prawo. Rondo na skrzyżowaniu z Kilińskiego, a z Pomorskiej wyjazd tylko w prawo. Za to naprzeciwko wyjazd dla karetek ze szpitala.
Skrzyżowanie z ul. Dąbrowskiego pozostanie bez zmian, a na skrzyżowaniu z Getta Żydowskiego będzie rondo. I wreszcie ulica Mostowa miała mieć tylko wyjazd na obwodnicę bez możliwości wjazdu.

Do projektu zgłoszono około 30 poprawek. Większość została w nowym planie przebudowy drogi ujęta. Po raz drugi projektanci przebudowy drogi wojewódzkiej 482 spotkali się z mieszkańcami Zduńskiej Woli w maju.

Postulaty mieszkańców spełniono co do skrzyżowania z ul. Bema. Przewidziano tam rondo z możliwością dojazdu w każdym kierunku. Z opracowania wyłączono natomiast skrzyżowania ulic Łódzkiej i Dąbrowskiego oraz Łódzkiej i Mostowej, by zachować tam istniejący układ komunikacyjny.

Rada powiatu w sprawie przebudowy obwodnicy w Zduńskiej Woli...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd planuje finansową pomoc dla PKP Intercity

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie