Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Polki za kamerą” w kinie Charlie

Ania Rykiert
Ania Rykiert
W niedzielę 15 marca w kinie Charlie rozpoczął się cykl „Polki za kamerą, czyli krótka historia kina kobiet w Polsce”. Cykl ten zwyciężył w konkursie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na najlepsze przedsięwzięcie promujące stulecie polskiego filmu.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Piotr Kardas, specjalista ds. programowych Charliego.

Bohaterką pierwszego dnia przeglądu była Magdalena Łazarkiewicz, reżyserka filmowa i teatralna, absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Początkowo realizowała filmy dokumentalne, jej przygoda z filmem fabularnym rozpoczęła się od asystowania Andrzejowi Wajdzie podczas kręcenia filmu „Panny z Wilka”. Swój debiut fabularny – „Przez dotyk”, prezentowany dzisiaj w kinie Charlie - Łazarkiewicz zrealizowała w 1979 r. pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego.

"Przez dotyk" to dramatyczna opowieść o niezwykłym porozumieniu dwóch skrajnie różnych od siebie kobiet, które muszą stawić czoła ciężkiej chorobie. Ten piękny, choć drastyczny, momentami wręcz werystyczny, bardzo dojrzały film otrzymał wiele nagród w Polsce i za granicą.

Pozostałe fabuły Magdaleny Łazarkiewicz to: „Ostatni dzwonek”, „Odjazd” (wspólnie z mężem Piotrem Łazarkiewiczem), „Białe małżeństwo” oraz „Na koniec świata”. Jest także autorką seriali telewizyjnych „Marzenia do spełnienia” oraz „Ekipa” (wraz z siostrą Agnieszką Holland i siostrzenicą Katarzyną Adamik), a także inscenizacji teatralnych dla scen warszawskich, krakowskich i łódzkich.

Po projekcji filmu odbyło się spotkanie poprowadzone przez Dobrosławę Torańską (studentkę kulturoznawstwa), podczas którego Magdalena Łazarkiewicz bardzo ciekawie opowiadała o swoim życiu, twórczości i planach zawodowych na najbliższą przyszłość. Wśród nich znajduje się projekt filmu dla dzieci, produkcja osadzona w klimacie realizmu magicznego oraz realizacja stworzonego wspólnie z Agnieszką Holland kilka lat temu scenariusza adaptującego powieść Stefana Chwina „Hanemann”.

Serdecznie polecam wszystkim takie kameralne spotkania - rzadko organizowane, a stanowiące doskonałą okazję do bliższego zapoznania się z sylwetką artysty i możliwość bezpośredniego kontaktu.

Dzisiaj (poniedziałek, 16 marca) gościem przeglądu będzie Grażyna Kędzielawska, z którą będzie można porozmawiać po projekcji filmu „Inna wyspa” (początek seansu o godz. 17.30). Wcześniej zobaczyć można film Małgorzaty Szumowskiej „Szczęśliwy człowiek”.

Cykl „Polki za kamerą” potrwa do 26 marca. W najbliższych dniach kino Charlie zaprasza widzów na:

Wtorek 17.03
g. 16.00 - Barbara Sass – „Bez miłości” (1980) + Spotkanie z Barbarą Sass (po projekcji)
g. 17.45 - Ewa Kruk – „Koniec babiego lata”(1974)
g. 18.35 - Franciszka Themerson – “Przygoda człowieka poczciwego” (1937), “Calling Mr. Smith” (1943), „Oko i ucho” (1945)

Środa 18.03
g. 17.10 - Anna Jadowska – „Teraz ja” (2004) + Spotkanie z Anną Jadowską (po projekcji)
g. 18.50 - Ewa Petelska – „Bilet powrotny” (1978)

Czwartek 19.03
g. 15.30 - Iwona Siekierzyńska – „Moje pieczone kurczaki” (2002) + Spotkanie z Iwoną Siekierzyńską (po projekcji)
g. 16.50 - Agnieszka Holland – „Aktorzy prowincjonalni” (1978)

W dalszej części przeglądu gośćmi będą Wanda Różycka-Zborowska, Alina Skiba, Teresa Kotlarczyk, Anna Sokołowska, Hanka Włodarczyk oraz Natalia Koryncka-Gruz. Uzupełnieniem części filmowej będzie przegląd etiud studentek PWSFTviT pt „Kobiety za kamerą” reinaugurujący cykl Projektor Łódzki.

Więcej szczegółów na www.charlie.pl

MM Łódź poleca:

MM Łódź patronuje:



MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto