Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka: Młodzi naukowcy prezentują

Redakcja
Na Politechnice Łódzkiej rozpoczął się dwudniowy Festiwal Studenckich Kół Naukowych. Wszyscy chętni mogą zobaczyć osiągnięcia początkujących naukowców.

Łódź wzbogaci się o centrum badawcze


Na politechnicznym festiwalu Studenckich Kół Naukowych młodzi naukowcy zachęcają do pójścia w ich ślady. Alchemicy ukazują nanomateriały i tworzą burze w probówkach, a także chemiczne wybuchy wulkanów. Biotechnolodzy częstują liofiliozowanymi śliwkami, wiśniami czy malinami. - Liofilizacja to nowoczesna, wysokiej jakości metoda, utrwalania żywności - zachwala Agnieszka Szczodrowska, studentka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. - Dzięki niej zachowujemy składniki mineralne. Niestety to drogi proces, ale coraz częściej wykorzystywany między innymi do tworzenia zupek w proszku dla astronautów - dodaje.

Na stoisku wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności można się napić także bardzo dobrej czekolady i obejrzeć surowce do produkcji piwa, koncentraty aroniowe czy pożywki z bakteriami.

Walki robotów na PŁ

Na innym stoisku toczy się walka robotów wyprodukowanych w Instytucie Automatyki. Studenci jeżdżą na różne zawody promujące pojedynki robotów. Jak opisują zwiedzili z wybudowanymi przez siebie urządzeniami prawie całą Europę. - Czasami prezentujemy roboty w łódzkiej Manufakturze - stwierdza Marek Niemiec z Koła Naukowego Studentów Robotyki "Skaner". - Pokazujemy je także na warsztatach młodszym studenckim rocznikom - dopowiada.

Według studentów automatyka jest bardzo często stosowana w fabrykach. Pozwala na skrócenie i zmniejszenie pracy ludzi. - Roboty wykorzystuje się praktycznie w wielu dziedzinach - opisuje Niemiec. - Robot może swobodnie zastąpić, zmęczonego ośmiogodzinną pracą, człowieka. Mniejsze roboty związane z elektroniką używa się do produkcji telewizyjnych pilotów - dopowiada.

Co to jest ekstraktor?

Ciekawym urządzeniem pokazywanym na targach jest ekstraktor. Jest on wykorzystywany do oddzielania cieczy od cieczy, bądź od ciała stałego. - Sam proces ekstrakcji ma zastosowanie przy zwykłym parzeniu kawy lub herbaty - opowiada Konrad Baś, student Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. - Staramy się dzięki ekstraktorowi pokazać, jak wyprodukować wyroby chemiczne za niską cene, ale przy zachowaniu wysokiej jakości - stwierdza.

Studencki Festiwal Kół Naukowych można jeszcze odwiedzić jutro (14 stycznia).
Harmonogram i wszelkie dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Politechniki Łódzkiej.
**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto