Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patriotyczny mural na ścianie kamienicy [zdjęcia]

Anna Wójcik
Anna Wójcik
Łódzkie kamienice, ulice i flaga miasta - takie motywy patriotyczne pojawiły się na ścianie kamienicy przy ul. Żwirki w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Graffiti Outline Colour Festival 2010.

W Łodzi już na ukończeniu jest kolejny mural, powstający w ramach Outline Colour Festival 2010. Festiwal ten ma za zadanie nadać muralom zupełnie inny wymiar niż dotychczas, mają one przyjąć formę artystyczną, zdobiącą miasto. Podczas tegorocznego festiwalu powstały już dwa murale na dziedzińcu SWSPiZ, wykonane przez grupę Maclaim. Dotychczasowe graffiti nawiązywało do akcji "Help - dla życia bez tytoniu".

Dwie pocztówki na kamienicy przy Żwirki

Kolejny mural odwołuje się do uczuć, motywów patriotycznych. Tym razem możemy go oglądać na jednej z łódzkich kamienic przy ul. Żwirki 6. Autorem projektu jest legendarna grupa Tats Cru z Nowego Jorku, która zasłynęła muralem stworzonym w "Strefie Zero" po ataku na World Trade Center. To jest drugi co do wielkości mural po łódce znajdującej się na ul. Piotrkowskiej, namalowanej w 2001 roku.

Na muralu można zauważyć dwie nachodzące na siebie pocztówki. Jedna na białym tle zawiera napis w chmurce i w prawym górnym rogu znaczek pocztowy z Outline Colour Festiwal. Jeszcze przed rozpoczęciem prac Adam Sobczak, jeden z koordynatorów festiwalu zapewniał nas, że mural będzie utrzymany w kolorystyce żywej. I rzeczywiście druga pocztówka jest w nasyconych kolorach, można tu zauważyć, m.in. żółty i czerwony. Tats Cru przedstawił tu dwie postacie - chłopców, którzy trzymają w dłoni symbol Łodzi, czyli flagę miasta. Za nimi możemy zauważyć łódzkie kamienice i ulice. - Głównym założeniem tego muralu było nawiązywanie do Łodzi - zapewnia Sobczak. Wokół dwóch pocztówek pojawił się też akcent amerykański, utrzymany przede wszystkim w kolorystyce brązowej z elementami żywych kolorów.

Jak na razie mural widać zza rusztowania, które pomagało ekipie podczas malowania. Co jakiś czas artyści schodzili z niego. Po co? - Rusztowanie miało pomóc w rozplanowaniu obrazu. Dzięki temu można sprawdzić czy proporcje są odpowiednie  - mówi Sobczak.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto