Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa małpiarnia w łódzkim Zoo

Jacek Losik
Maria Kaczmarska
Na ukończeniu jest remont małpiarni w łódzkim zoo. Wystrój pawilonu przypomina teraz dżunglę. W budynku zamontowano m.in. atrapy drzew i liany.

Chociaż modernizacja pawilonu jeszcze się oficjalnie nie zakończyła, małpiarnię można już zwiedzać. I trzeba przyznać, że jest co podziwiać. Pawilon przypomina bowiem teraz naturalne warunki, w jakich żyją te zwierzęta.

- Przede wszystkim zmieniły się pomieszczenia, w których trzymamy zwierzęta - mówi Tomasz Jóźwik, wiceprezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi. - W pomieszczeniach wewnątrz szare płytki ceramiczne zastąpiliśmy imitacją skał, a podłoże wysypaliśmy korą. Zainstalowaliśmy również konary, atrapy drzew, także jest więcej gałęzi, na których będą siedzieć mieszkańcy pawilonu.

Zmodernizowano również woliery na zewnątrz małpiarni, w których zwierzęta przebywają w cieplejszych porach roku. Tam również dodano elementy imitujące naturalne warunki, w których żyją zwierzęta. Przebudowano również ich konstrukcje, aby były bardziej nasłonecznione.

- To ważne szczególnie w przypadku mniejszych gatunków, które bardzo lubią ciepło - mówi Tomasz Jóźwik. - Co ważne, zmienił się nie tylko wystrój pomieszczeń, ale również ich wielkość. Są teraz o wiele wyższe i szersze, więc zwierzęta mają o wiele więcej przestrzeni.

Bardziej komfortowe warunki będą mieli również zwiedzający. Ponury hol również wzbogacono o różnego rodzaju roślinność oraz liany. Władze zoo chcą również, aby hol tętnił życiem, dlatego po zakończeniu remontu zostaną tam wpuszczone... ptaki. Instalowane są obecnie zabezpieczenia, aby nie wyfrunęły na zewnątrz.

- Komfort zwiedzających zwiększy się również dlatego, że pawilon nie będzie tak zatłoczony jak do tej pory. Budynek ma mieć osobne wejście i wyjście. To szczególnie ważne, ponieważ małpy zawsze przyciągają wiele osób - mówi Jóźwik.

Nie zmieniła się natomiast lista gatunków, które można oglądać w małpiarni. Na jednej stronie są drobne zwierzęta, jak np. marmozety, tamaryny i lemury wari. Po przeciwnej stronie większe gatunki, takie jak kapucynki, makaki wanderu, koczkodany nadobne oraz binturongi (jako jedyny nie jest gatunkiem małpy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto