Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niewidomym w Łodzi nie zawsze łatwo jest dotrzeć do celu

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka
Systemy informujące dźwiękiem o wejściu do budynku, czy też tabliczki numerowane Braille'm - w wielu miastach ułatwiają niewidomym życie. W Łodzi na takie udogodnienia nie ma chętnych instytucji, ani urzędników.

Czy pracodawcy przestaną zatrudniać niepełnosprawnych?

Za drogie i tym samym nieopłacalne dla miasta są technologie ułatwiające niepełnosprawnym chociażby załatwienie spraw w urzędach, czy innych instytucjach.

- Od pani w urzędzie pracy usłyszeliśmy, że odkąd tam pracuje nie widziała niewidomego. Łódź nie jest za bardzo zainteresowana proponowanymi przez nas udogodnieniami. Chodziliśmy po instytucjach, firmach, byliśmy w urzędzie, ale napotkaliśmy na opór - mówi Katarzyna Bień z Fundacji Szansa dla Niewidomych. - A wystarczyłoby sięgnąć po dotacje unijne - proponuje niewidomy Janusz Rutkiewicz i ubolewa, że wielu przedsiębiorców myśli, że montując podjazd dla wózków, jest przystosowana do niepełnosprawnych.

Technologie dla niewidomych fundacja niezłomnie prezentuje w tzw. Tyflobusach. Weekend to kolejna szansa, by zainteresować tematem łodzian. Dziś (25 czerwca) na rynku Manufaktury przekonywali, że dźwiękiem i dotykiem można zrekompensować brak widzenia. W tym obszarze istnieje wiele udogodnień, począwszy od "gadających" zegarków, termometrów, ciśnieniomierzy, przez mapy w języku Braila, aż po system orientacji przestrzennej, czy też tablice znamionowe.

O ile pierwsze pozycje z tej listy można nabyć indywidualnie, to dwie ostatnie są kwestią miasta - urzędów czy też instytucji. - System orientacji przestrzennej "step hear" można zamontować przy wejściu urzędu, dzięki czemu niewidomy posiadający odbiornik mógłby otrzymać sygnał z informacją, gdzie znajduje się wejście. Dodatkowo, osoba siedząca w recepcji również wiedziałaby, że na zewnątrz znajduje się ktoś, kto może potrzebować pomocy - wyjaśnia Janusz Rutkiewicz.

Tablice znamionowe natomiast pomagają w znalezieniu pokoju po jego numerze napisanym Braille'm.

Takie udogodnienia funkcjonują już między innymi w Poznaniu, Krakowie, Białymstoku, w akademikach we Wrocławiu, na AGH i w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto