Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy pracodawcy przestaną zatrudniać niepełnosprawnych?

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Rząd proponuje zmiany w systemie wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych, które przewidują m.in. zmniejszenie dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych.To zdaniem POPON-u poskutkuje redukcją ich zatrudnienia.

Obniżenie wysokości wsparcia będzie skutkować ponoszeniem przez pracodawców wyższych kosztów przy zatrudnieniu niepełnosprawnego pracownika w porównaniu z osobą pełnosprawną. - Skutkiem tego będzie redukcja zatrudnienia osób niepełnosprawnych - ubolewa Anna Węgrzynowicz, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych podczas panelu dyskusyjnego, który miał miejsce dzisiaj (14 września) w Wyższej Szkole Pedagogiki w Łodzi.

Jak podkreśla Anna Węgrzynowicz, wysokość wsparcia do zatrudnienia niepełnosprawnych od kilku lat stale maleje, a aby stworzyć ramy prawne dla systemu wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych, który mógłby zaistnieć w polskim systemie prawnym nie może opierać się wyłącznie na bieżącym stanie finansów państwa.

Niepełnosprawni bez pracy?

Propozycją ze strony POPON odnośnie obniżenia wysokości wsparcia jest zróżnicowanie wysokości kwot dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w zależności od wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, czyli: im wyższy wskaźnik, tym wyższa kwota dofinansowania.

Zaproponowana nowelizacja ustawy zakłada także likwidację zwolnień i ulg podatkowych dla zakładów pracy chronionej. Zwiększony ma zostać wskaźnik minimalnego zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla Zakładów Pracy Chronionej z 40 proc. do 50 proc., a niepełnosprawni przedsiębiorcy mają mieć niższe refundacje składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne. Proponowane jest ponadto zamrożenie minimalnego wynagrodzenia stanowiącego podstawę do obliczenia wysokości dofinansowania na poziomie z grudnia 2009 roku.

- Wiemy, że nie możemy milczeć - mówi Jan Zając, prezes POPON. - W związku z tym jako organizacja nie jesteśmy bierni. Prowadzimy kampanię konsultacyjną wśród swoich członków. Zbieramy opinie dotyczące projektu nowelizacji, które przekażemy stronie rządowej. Uczestniczymy w konsultacjach społecznych i przygotowujemy nasze oficjalne stanowisko w tej sprawie - zapowiada prezes POPON.

Czytaj także:
- Czy Indie będą inwestować w Łodzi?
- Od soboty remont Pabianickiej i Rzgowskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto