Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawny dobrym pracownikiem - przekonuje kampania "ON w pracy"

Anna Wójcik
Anna Wójcik
Osoba niepełnosprawna też może być dobrym pracownikiem przekonuje nas do tego Fundacja TUS i jej projekt społeczny "ON w pracy".

W Łodzi jakiś kilka dni temu zawisło ponad 40 plakatów na przystankach MPK z napisem "ON w pracy". To nic innego jak kampania na rzecz osób niepełnosprawnych. Fundacja TUS chce w taki sposób podjąć dialog z pracodawcami i przekonać ich do zatrudniania osób niepełnosprawnych. - Wolimy czasami zatrudnić osobę pełnosprawną mimo że ma gorsze kwalifikacje. Chcemy to zmienić - mówi Karolina Jarosz z Fundacji TUS.

Portal internetowy uświadomi pracodawców

Jak to zmienić? Najlepiej wyjaśniając pracodawcom, kim tak naprawdę jest osoba niepełnosprawna. Fundacja TUS w ramach kampanii społecznej "ON w pracy" chce stworzyć pierwszy w Polsce portal internetowy ONwpracy.org.pl, który obali negatywny stereotyp niepełnosprawnego pracownika. Postrzegany jest on jako osoba mająca postawę roszczeniową, niedyspozycyjna, której praca jest mało wydajna i niskiej jakości. Pokazują, to choćby dane według, których zatrudniamy niecałe 26 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym.

Główną przyczyną takiej sytuacji jest niedostateczna znajomość przepisów prawnych dotyczących zatrudniania niepełnosprawnych. Fundacja chce poprzez portal internetowy przełożyć wszystkie te przepisy i procedury na prosty, zrozumiały język. Będą tam zawarte wskazówki dla osób chcących zatrudnić osoby niepełnosprawne. Pracodawcy znajdą też odpowiedzi między innymi na pytania: jak rozliczyć się z PFRONem? Jak uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń? Co to jest SOD? Czy przysługują  jakieś ulgi w związku z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej? Karolina Jarosz nie ukrywa, że właśnie ta niewiedza, często decyduje o tym, że nie zatrudniamy osoby niepełnosprawnej - stwierdza. - Bardzo często pracodawcy myślą, ze nie mogą zwolnić osoby niepełnosprawnej. A to nie prawda - kontynuuje Jarosz.

Portal będzie również zawierał innowacyjne elementy, np. kalkulator dofinansowań, na którym w łatwy sposób pracodawca wylicz sobie, o ile może obniżyć koszty pracy niepełnosprawnych pracowników. - Pokarzemy pracodawcy, jakie płyną korzyści z zatrudniania takich osób. Udowodnimy, że mogą zyskać oni kompetentnego i lojalnego pracownika - kwituje Jarosz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto