Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łodzianie lubią kultowe bohaterki. Swoje dzieci nazywają Evita, Alexis i Esmeralda

Redakcja
Jednak to tylko wyjątki. Największą popularnością od kilku lat ...
Jednak to tylko wyjątki. Największą popularnością od kilku lat ... Daniel Siwak, archiwum MM
Jednak to tylko wyjątki. Największą popularnością od kilku lat cieszą się imiona Julia, Jakub, Lena i Jan.

W ubiegłym roku w Łodzi urodziło się 12 292 dzieci. Urząd Stanu Cywilnego w Łodzi nie prowadzi dokładnych statystyk, ale biorąc pod uwagę ilość popularnych imion, więcej na świat w naszym mieście przychodzi dziewczynek niż chłopaków.

Najbardziej popularnym imieniem żeńskim nadawanym w Łodzi jest Julia (377), a męskim Jakub (317). W dalszej kolejności są Lena (312), Maja (301), Jan (255), Zuzanna (232), Filip (224), Wiktoria (202), Kacper (199) oraz Antoni (196).

- Przepisy mówią, że imię dziecka nie powinno być nieprzyzwoite, ośmieszające lub niepozwalające odróżnić płci. Staramy się wykazywać duże zrozumienie dla rodziców, ale jeśli mamy duże wątpliwości, korzystamy z konsultacji językoznawców - mówi Aneta Papis, zastępca dyrektora Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi.

Prócz tych tradycyjnych imion łódzcy rodzice wybierają bardzo nietypowe imiona. Wśród kilkunastu można wymienić m.in. takie jak: Alejandro, Anika, Alexis, Angela, Bastian, Edwin, Ella, Erika, Esmeralda, Evita, Goran, Lara, Lenard, Matej, Nauela, Otis, Sambor, Wadim.

Choć od tego wyjątku są też odrębne reguły. - Jeśli dziecko urodzi się poza Polską i tam zostanie mu nadane imię, które u nas uważane jest za nietypowe, to nie możemy w to ingerować - zaznacza Papis.
Rodzice nie przesadzają

Postanowiliśmy zapytać samych rodziców, jak podchodzili do kwestii wyboru imienia dla swoich pociech. - Zakochałam się w imieniu Bartosz, które kiedyś usłyszałam jeszcze w podstawówce. Pomyślałam sobie, jak kiedykolwiek będę miała dziecko, to nazwę go tak - opowiada Dorota Wojciechowska, mama 18-letniego dzisiaj Bartosza.

Filip Dąbrowski z uśmiechem sięga pamięcią do momentu wyboru imienia. - Razem z małżonką przewertowaliśmy jakiś kalendarz i każde wybrało po pięć imion, które się nam podobały. Oczywiście tyle samo dla dziewczynki i dla chłopaka. Dominik i Dominika zostały drogą eliminacji - wspomina tata 3-letniego Dominika.

Imię zgodnie z zasadami

Okazuje się, że tworzenie imion nie jest wcale oderwane od rzeczywiści. Jest regulowane normami. Wytyczne do tworzenia imion wyznacza Rada Języka Polskiego, która jest organem nadzorującym normy poprawnościowe języka polskiego.

Jak więc właściwie wybrać imię dla dziecka? Jego wybór jest swojego rodzaju
aktem symbolicznym, dlatego do tego trzeba podchodzić z rozwagą. - Często pojawia się potrzeba wybranie takiego, a nie innego imienia, ponieważ przywołuje ono określone wartości, kojarzy się z tradycjami na a przykład chęcią oddania szacunku komuś bliskiemu - tłumaczy dr Piotr Fąka z Zakładu Teorii i Praktyki Komunikacji Uniwersytetu Łódzkiego.

Niektóre imiona takie, jak Evita, Alexis i Esmeralda, oczywiście są zabawne. - Jednak za każdym razem rodzice powinni pamiętać, aby imię nie ośmieszało dziecka, aby nie było powodem drwin ze strony rówieśników czy w nie stanowiło przeszkody w karierze zawodowej - przestrzega filolog.

Zobacz materiały o wydarzeniach w Łodzi

Budżet obywatelskiPiotrowska dawniejAnkieta ZDiTRemont Kopernika
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto