Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódź: Wybory prezydenckie 2010 [Aktualizacja]

Redakcja
Jakie dokumenty upoważniają do głosowania oraz kiedy oddany głos będzie ważny, a kiedy nie. Przypominamy zasady jak i gdzie głosować.

Znane są już wyniki wyborów w Łodzi - Komorowski zdobył ponad 50 procent głosów.

Wyboru prezydenta dokonujemy spośród 10 zarejestrowanych kandydatów. Prawo do udziału w głosowaniu posiada każdy pełnoletni obywatel Polski, wpisany do rejestru wyborców. Nie dotyczy to osób pozbawionych przez sąd praw publicznych, osób ubezwłasnowolnionych prawomocnym orzeczeniem sądu. Nie mogą zagłosować też osoby, pozbawione przez Trybunału Stanu praw wyborczych.

Gdzie można zagłosować

Wszystkie lokale wyborcze czynne są w godz. 6.00 – 20.00. Głosujemy w obwodowej komisji wyborczej właściwej ze względu na nasz adres zameldowania. Jeżeli okaże się, że nie jesteśmy ujęci w spisie wyborców to obwodowa komisja wyborcza może nas do niego dopisać w dniu głosowania. Warunkiem jest udokumentowanie, że stale zamieszkujemy na terenie obwodu głosowania (na przykład przedstawiając dowód osobisty z adresem zameldowania) i po potwierdzeniu przez urząd gminy, że nie utraciliśmy prawa wybierania.

Jak głosować

Idąc na wybory nie zapomnijmy zabrać ze sobą dowodu osobistego lub paszportu. Bez okazania komisji wyborczej, któregoś z tych dokumentów, nie dostaniemy karty do głosowania. Jednym z warunków ważności oddanego przez nas głosu jest wskazanie tylko jednego kandydata na prezydenta. Wybieramy go przez postawienie znaku "X" w karcie z lewej strony obok nazwiska osoby, na którą chcemy zagłosować. Pamiętajmy, że nasz głos stanie się nieważny, gdy zaznaczymy więcej niż jedną osobę. Tak samo będzie, gdy nie zagłosujemy na żadnego kandydata i do urny wrzucimy pustą kartę. By oddany przez nas głos był ważny, należy zwrócić uwagę czy karta do głosowania posiada pieczęć obwodowej komisji wyborczej. Na ważność głosu nie wpływa dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk, dopisków, poczynienie skreśleń i podkreśleń.

Tajność głosowania

Kartę do głosowania należy wypełnić samodzielnie. W każdym lokalu wyborczym muszą znajdować się miejsca umożliwiające postawienie znaku „X” w warunkach gwarantujących tajność głosowania. Wypełnioną kartę do głosowania wrzucamy do urny wyborczej. Kartę do głosowania otrzymamy tylko raz. Nawet jeśli zniszczymy ją, czy postawimy znak „X” przy innym kandydacie, niż chcieliśmy. Głosować można wyłącznie osobiście. Nie można głosować za członków rodziny, krewnych, znajomych, nawe jeśli z nimi mieszkamy. Osoby niepełnosprawne mogą korzystać przy głosowaniu z pomocy innych osób nie będących członkami obwodowej komisji wyborczej i mężami zaufania kandydatów.

Wyborcy niepełnosprawni

Osoby niepełnosprawne mogą głosować osobiście w obwodach dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych.Do lokalu niedostępnego dla ludzi na wózkach najbezpieczniej jednak wybrać się w towarzystwie krewnych lub znajomych, którzy pomogą wnieść wózek. Jeśli nie mamy nikogo do pomocy, zawsze można o nią poprosić członków obwodowej komisji wyborczej. Takiej pomocy członkowie komisji będą mogli udzielić jedynie w momencie, gdy w lokalu akurat nie będzie żadnych innych wyborców. Wszystko dlatego, że pomieszczenie, w którym dobywa się głosowanie, powinni opuścić wszyscy obecni w danej chwili członkowie komisji. Chodzi o to, by uniknąć jakichkolwiek podejrzeń o nieuczciwe postępowanie.

W tegorocznych wyborach stworzono możliwość ustanowienia pełnomocnika do głosowania przez wyborcę niepełnosprawnego albo osobę, która ukończyła 75 rok życia. Takie osoby po raz pierwszy mogą głosować za pośrednictwem pełnomocnika, który w ich imieniu odwiedzi lokal wyborczy.

Do dyspozycji osób niepełnosprawnych przygotowane są specjalistyczne pojazdy, którymi dysponuje łódzkie MPK. Potrzebę przewozu należy zgłaszać pod numerem telefonu 196-23. Przewozy do lokali wyborczych specjalistycznymi pojazdami MPK dla osób niepełnosprawnych i jednego opiekuna takiej osoby będą bezpłatne.

Cisza wyborcza

Do godziny 20.00 obowiązuje cisza wyborcza. Nikomu nie wolno wtedy agitować, namawiać do oddawania głosu na konkretnego kandydata. Zabronione jest przedstawianie kandydatów i programów politycznych. Nie wolno też publikować sondaży i dyskutować o tym kto wygra, a kto nie. Jeżeli zobaczymy kogoś, kto rozdaje ulotki wyborcze, powinniśmy o tym zawiadomić policję. PKW tak samo ostro będzie traktować agitację prowadzoną w internecie. Trzeba więc uważać na to co się pisze na blogach lub w komentarzach. Wpisy sprzed wprowadzenia ciszy wyborczej nie podlegają każe.

Wyjątkiem podczas trwania ciszy wyborczej jest zachęcanie do głosowania. Nie mogą tego jednak robić członkowie sztabów wyborczych jak i sami kandydaci. W czasie ciszy dozwolone jest podawanie frekwencji na wyborach.

Za złamanie ciszy wyborczej przewidziane są wysokie kary. Za agitację grozi grzywna do 5 tys. zł. Natomiast za opublikowanie sondaży podczas trwania ciszy przewidziano karę od 500 tys. do miliona złotych.

Dodatkowe kursy komunikacji miejskiej
Podczas wyborów w godzinach porannych i wieczornych MPK uruchomiło dodatkowe kursy tramwajów oraz autobusów. Dodatkowe kursy dotyczą linii: 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 50, 51A, 52, 53, 54A, 56, 57, 59, 60A, 61, 62, 64, 65/65A, 66, 67, 68, 69A, 69B, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 82, 84, 85/85A, 86, 87, 88/88A, 90, 91A, 92, 93, 96, 99A i Z3.

Rozkłady jazdy uwzględniające dodatkowe kursy umieszczone są w wiatach przystankowych na krańcówkach oraz w internecie na stronie MPK.
MM Łódź bez komentarzy

Na czas ciszy wyborczej zablokowaliśmy możliwość dodawania komentarzy na portalu MM Łódź. Odblokujemy je w niedzielę 20 czerwca, po zakończeniu ciszy wyborczej. Prosimy o nie zamieszczanie treści naruszających ciszę wyborczą w blogach i w „dzieje się”. Wpisy takie będą natychmiast usuwane.


Aktualizacja 09.10
- Wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie - informuje Katarzyna Korowczyk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. wyborów. - Na razie nie odnotowaliśmy też żadnych zakłóceń ciszy wyborczej w Łodzi - dodaje.


Aktualizacja 09.40

W Łodzi doszło do złamania ciszy wyborczej. Do skrzynek pocztowych wrzucane zostały ulotki wyborcze.

1.76 proc. to frekwencja wyborcza z godziny 8.00 w Łodzi


Aktualizacja 14.30

Podpatrzyliśmy znanych polityków gdy oddawali swój głos w wyborach.

Wiceprezydent Dariusz Joński zagłosował o godzinie 11.00 w Gimnazjum nr 20


Zagłosowali już też: Krzysztof Kwiatkowski, Minister Sprawiedliwości i Cezary Grabarczyk, Minister Infrastruktury.

Pełniący funkcję Prezydenta Łodzi Tomasz Sadzyński będzie głosował o godzinie 18.00 w lokalu wyborczym w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Śródmieście.


Aktualizacja 15.00
Policzono frekwencję do godziny 13. Dotychczas zagłosowało ponad 23 proc. łodzian.


Aktualizacja 18.00
Swoje głosy w wyborach prezydenckich oddali już Tomasz Sadzyński, pełniący funkcję Prezydenta Łodzi oraz Marcin Bugajski, wiceprezydent miasta.


Aktualizacja 19.30
Frekwencja w Łodzi na godzinę 17.00 wyniosła 44,43 proc. To jeden z najgorszych wyników wśród dużych miast. Jak informuje Okręgowa Komisja Wyborcza, nie było już więcej żadnych zakłóceń ciszy poza tym o czym pisaliśmy.


Aktualizacja 20.00
Lokale wyborcze zostały zamknięte. Państwowa Komisja Wyborcza nie miała powodów przy przedłużać ich działanie. W całej Polsce frekwencja o godzinie 17.00 wyniosła 41.56 proc. Jest ona większa o 6 proc w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Czytaj także:
- Wstępne wyniki głosowania dają zwycięstwo Komorowskiemu
- Dodatkowe kursy komunikacji miejskiej w dzień wyborów
- Wybory prezydenckie 2010 - jak i gdzie głosować?


Zobacz też na MM Łódź

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto