Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolory łódzkich ulic, odc. 13

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Czy jest wśród Was ktoś, komu wiosna doskwiera pomimo kolorów i cieplejszego powietrza? Czy zdarza Ci się kichać, prychać, a nawet płakać, choć wokół tylu uśmiechniętych ludzi?

Jeśli wierzyć statystykom, wielu z Was odpowie twierdząco.

Tematem dzisiejszego odcinka jest… alergia. Otóż jest to choroba naszych czasów, która potrafi uprzykrzyć nawet najpiękniejszy dzień. Jeśli na nią cierpisz może się zdarzyć, że samopoczucia nie poprawi ani zabawny t-shirt, ani kolorowa sukienka. W ostateczności ratunkiem może okazać się chusta, ta która ostatnio przepasa szyje Polek, o ujmującym łowickim wzorze. Niestety ona przyda się jedynie w przypadku, kiedy nie posiadamy tych zwykłych jednorazowych, do wycierania nosa…

Najnowsze badania ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), z 2008 roku dowodzą, iż „w większości regionów kraju, aż 1/3 obywateli ma objawy zapalenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych, 1/4 – alergie nosa, a średnio u ok. 12% rozpoznano astmę oskrzelową.” Domyślam się, że suche statystyki nie na wszystkich robią wrażenie. Jednak sądzę, iż wielu z Was, nawet jeśli osobiście nie jest alergikiem, to zapewne zna kogoś takiego.

Niestety jest to choroba cywilizacyjna, która dotyka wielu z nas, a jej objawy są różne. Spotykamy się tutaj z szerokim wachlarzem reakcji – od kataru, czy też łzawienia oczu, przez reakcje miejscowe (np. rumień), po duszności. Ratunkiem dla alergików jest immunoterapia swoista, czyli tzw. odczulanie. Oczywiście, aby zmniejszyć swoje dolegliwości warto zastosować lek przeciwhistaminowy dostępny w aptece nawet bez recepty. Niestety nie leczy on alergii, a jedynie łagodzi jej objawy.

Prof. Bolesław Samoliński, pod którego kierownictwem zostało przeprowadzone badanie ECAP 2008, ubolewa nad tym, że jedynie odsetek chorych (nie przekraczający 15%), jak wynika ze wstępnej analizy, stosuje się do zalecanych standardów leczenia.

Niestety, nawet prawidłowo przeprowadzone „odczulanie” nie daje 100% gwarancji wyleczenia, jednak jest w stanie w znacznym stopniu wyeliminować reakcje alergiczne. Naukowcy wciąż pracują nad antidotum, które dawałoby lepsze rezultaty. Ostatnio pojawiły się nawet szczepionki z syntetycznych alergenów, które w przyszłości zapewne nadadzą leczeniu nowy wymiar.

A dziś cierpiącym na alergię pyłkową polecam „zaszyć” się w miejskiej dżungli i cieszyć oczy różnorodnością industrialnych widoków i miejskiego stylu łodzian. No i możecie zerknąć na poniższe modelki :-)

/Źródło: Efekty badania ECAP 2008 (www.medyczny.elamed.pl)

Asia
Ewelina i Katarzyna
EwelinaKatarzyna
Zosia i Marta
MartaZosia
Ewa

MM Łódź poleca:

>> Zagłosuj na Miss MM-ki!
>> Wyjedź w podróż z TUI - konkurs

MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto