MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kalendarium Łódzkie 2 lipca: Podróż przez czas. ZDJĘCIA

Wojciech Dłubakowski
Wojciech Dłubakowski
2 lipca 1903 oddano do użytku gmach Poczty Głównej w Łodzi przy ul. Tuwima 38 przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego. Na zdjęciu 
lata 1967-1969.
2 lipca 1903 oddano do użytku gmach Poczty Głównej w Łodzi przy ul. Tuwima 38 przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego. Na zdjęciu lata 1967-1969. Fotopolska
Dziś, 2 lipca, przypada kolejna rocznica ważnych wydarzeń, które miały miejsce w Łodzi oraz w województwie łódzkim. Historia regionu na starych zdjęciach odsłania przed nami wydarzenia, które kształtowały oblicze Łodzi i okolic. Od nadania herbu Białaczowowi przez marszałka wielkiego Sejmu Czteroletniego, Stanisława Małachowskiego, aż po represje Rosjan w Łodzi za udział w powstaniu styczniowym. Zapraszamy do podróży przez czas, która przybliży nam historię naszego regionu na kartkach kalendarza.

Wydarzenia, które ukształtowały region

1787: Herb Białaczowa
Dzień 2 lipca 1787 roku to data ważna dla mieszkańców powiatu opoczyńskiego. To właśnie tego dnia Stanisław Małachowski, pełniący funkcję marszałka wielkiego Sejmu Czteroletniego, nadał herb miejscowości Białaczów. Decyzja ta miała znaczący wpływ na lokalną społeczność, podkreślając jej tożsamość i przynależność do szlacheckich tradycji Polski.

1863: Represje Rosjan w Łodzi
Rok 1863 przyniósł mieszkańcom Łodzi i okolic trudne chwile. Za udział w powstaniu styczniowym, miasto zostało objęte represjami przez zaborców rosyjskich. To wydarzenie nie tylko wpłynęło na dalsze losy uczestników powstania, ale również na atmosferę panującą w regionie, będąc świadectwem dążenia Polaków do niepodległości.

1882: Śmierć Beniamina Krusche
2 lipca 1882 roku to data, która wpisuje się w historię Pabianic jako dzień, kiedy zmarł Beniamin Krusche, jeden z ojców przemysłowych miasta. Jego wkład w rozwój przemysłu tekstylnego miał nieocenione znaczenie dla gospodarki regionu, a przez to także dla całej Łodzi, która w tamtym czasie dynamicznie się rozwijała.

Postacie, które zaznaczyły swoją obecność

1899: Narodziny Stanisława Kodymowskiego
W Lubrańcu, w powiecie kutnowskim, 2 lipca 1899 roku przyszedł na świat Stanisław Kodymowski - żołnierz, harcerz, nauczyciel w Krośniewicach. Jego życie, naznaczone tragicznym końcem w Katyniu, jest przykładem poświęcenia i patriotyzmu. Kodymowski, jak wielu innych bohaterów, zapisał się w historii Polski jako osoba walcząca o wolność swojej ojczyzny.

1903: Gmach Poczty Głównej w Łodzi
Rok 1903 to ważna data dla architektury Łodzi. Wtedy to, przy skrzyżowaniu ul. Widzewskiej i Przejazdu, stanął gmach Poczty Głównej. Budowla ta, do dziś pełniąca swoją funkcję, jest jednym z symboli miasta, świadczącym o bogatej historii Łodzi i jej mieszkańców.

Dziedzictwo i pamięć

Historia Łodzi i województwa łódzkiego jest bogata w wydarzenia, które ukształtowały nie tylko lokalną społeczność, ale i cały kraj. Dziedzictwo kulturowe i pamięć o tych, którzy przyczynili się do rozwoju regionu, pozostają niezmiennie ważne. Dzięki takim datom jak 2 lipca możemy przypominać sobie o bohaterach i ważnych momentach, które na zawsze wpisały się w historię Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurojackpot. Które kraje wygrywają najczęściej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto