Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedwojenna Łódź na starych zdjęciach. Jak żyło się w Łodzi przed II wojną światową?

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Tak w latach trzydziestych wyglądał Dworzec Fabryczny
Tak w latach trzydziestych wyglądał Dworzec Fabryczny Muzeum Miasta Łodzi/archiwum Dziennika Łódzkiego
Przedwojenna Łódź była miastem kontrastów. Miastem kominów, włókienniczych fabryk, ale też biedy. Nazywano ją też czerwoną. Choć na pewno więcej w niej żyło socjalistów niż komunistów.

Przedwojenna Łódź na zdjęciach

Przedwojenna Łódź była miastem, które w wyniku pierwszej wojny światowej odniosło potężne rany. Niemieccy okupanci prowadzili rabunkową gospodarkę jeśli chodzi o infrastrukturę miasta. Wywieziono park maszynowy. Łódź po zakończeniu I wojny światowej weszła w potężny kryzys. Z tego kryzysu próbowała się podnieść, raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem.

Nadszedł kryzys

Kiedy w drugiej połowie lat dwudziestych Łódź zaczęła łapać wiatr w żagle, nadszedł 1929 rok. Rozpoczął się wielki kryzys, który naszego miasta nie ominął. W pierwszej połowie lat trzydziestych dwudziestego wieku mieliśmy więc znów Łódź pogrążoną w kryzysie. Z ogromnym bezrobociem, likwidującymi się fabrykami. Miasto przejmowało fabryki z rąk prywatnych, by uchronić je przed zamykaniem, jeszcze większym wzrostem bezrobocia. Na pewno przedwojenna Łódź była miastem trudnym. A jednak takim, które radziło sobie z dużymi przedsięwzięciami jak choćby budowa kanalizacji miejskiej.

Obowiązek szkolny

Była też miastem, które pierwsze po wojnie wprowadziło obowiązkową naukę dla dzieci. W Łodzi powstają nowe budynki szkolne, szkoli się kadra nauczycielska. W dwudziestoleciu międzywojennym była bardzo wysoko oceniana. Co prawda Łódź nie dorobiła się szkoły wyższej, ale były jej namiastki. Działały tu szkoły głośne w całej Polsce, jak Gimnazjum im. Kopernika czy im. Józefa Piłsudskiego(dzisiejsze III LO). Nie wolno też zapinać o rzeczach, które być może nie rzucają się w oczy, ale Łódź wybudowała wtedy bardzo interesujące obiekty. Jak na przykład osiedle im. Montwiłła - Mireckiego.

Druga w Polsce

Łódź była też miastem liczącym się w Polsce. Na pewno mieściła się w pierwszej piątce polskich miast. Co prawda w czasie pierwszej wojny światowej bardzo się wyludniła, ale po jej zakończeniu zaczęła szybko nadrabiać straty. W 1935 roku miała już ponad 600 tysięcy mieszkańców. Tak więc chociażby ze względu na wielkość populacji była potężnym polskim miastem. Choć już wtedy zaczęła doświadczać niezbyt dobrej sytuacji. Z jednej strony była za blisko Warszawy, a z drugiej strony za daleko stolicy. Łódź była za to mocno upolityczniona. Działy się tu rzeczy ważne dla polityki ogólnopolskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przedwojenna Łódź na starych zdjęciach. Jak żyło się w Łodzi przed II wojną światową? - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto